Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona elektronika w Fujitsu MPG3204AT - odzysk danych.

forsoft 12 Lis 2007 15:42 5929 39
  • #31 12 Lis 2007 15:42
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #32 14 Lis 2007 02:48
    forsoft
    Poziom 21  

"Bawiłem się" komendą ATOF w MHDD. Automatycznie tworzy ona szereg plików każdy o wielkości 1GB.

Jednak nie ma komendy odwrotnej do ATOF. FF pozwala na zapisanie na dysk pojedynczego pliku. W przypadku kilkudziesięciu GB, trzeba by było kilkadziesiąt razy ręcznie inicjować każdy zapis.

Może utworzenie skryptu w MHDD mogłoby coś zmienić, ale ten skrypt także trzeba by najpierw napisać.

Planuję zrobić kopię uszkodzonego dysku za pomocą COPYR. Wcześniej jednak muszę uwolnić jeden z moich dysków. Mogę zrobić kopię danych za pomocą MHDD, ale przywrócenie danych zabezpieczonych za pomocą polecenia ATOF wydaje się zbyt kłopotliwe. Tak czy inaczej zapisywanie serii bloków danych bez pracowitego przeliczania początkowych adresów byłoby sporym ułatwieniem.

• #34 20 Lis 2007 13:06
    forsoft
    Poziom 21  

Czas na podsumowanie.

Zdobyłem kolejny podzespół elektroniki. Tym razem dysk pracuje prawidłowo i odzyskałem wszystkie dane.

Poprzednie dwie płyty z elektroniką były więc wadliwe. Za pomocą pierwszej z nich i programu COPYR odczytałem pierwsze 8GB dysku. Ale efekt tej operacji okazał się mierny. Każdy plik o długości przekraczającej 16kB okazał się uszkodzony. Pierwsze 16kB było prawidłowe, następne 16kB o niewłaściwej zawartości, kolejne 16kB prawidłowe, i tak do końca pliku. Nie ustaliłem, czy efekt ten był spowodowany uszkodzeniem elektroniki, czy też zawiódł COPYR.

• #35 17 Gru 2007 22:32
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #36 18 Gru 2007 08:01
    forsoft
    Poziom 21  

ROM został przeprogramowany. Ta sama zawartość ROM trafiła do dwóch układów elektroniki. Pierwszy nie działał prawidłowo, drugi zaś bez zarzutu.

Opisany przeze mnie efekt uszkodzenia danych może być spowodowany współdziałaniem Copyr z uszkodzoną elektroniką. Nie miałem jednak okazjii przetestować innego programu do sektorowego kopiowania danych z tym układem. Nie wiem więc czy inny program byłby lepszy. Dane odczytane pod DOS wydawały się być w lepszym stanie, niż te odzyskane przy pomocy Copyr.

• #37 18 Gru 2007 08:25
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #38 18 Gru 2007 16:37
    forsoft
    Poziom 21  

W podsumowaniu podałem jedynie fakty. Każdy może wyciągnąć własne wnioski.

Innymi słowy sprostowałem własne twierdzenie, że wina leży po stronie Copyr, podając fakty jakie udało mi się ustalić w późniejszym czasie.

Nie mogę także stwierdzić, że właściwości programu Copyr nie przyczyniły się do powstania opisanego efektu. Jest prawdopodobne, że inny program zachowałby się inaczej.

Dalszą dyskusję na ten temat uważam za bezprzedmiotową. Gdyż, "udowadnianie wyższości Świąt Bożego Narodzeia nad Świętami Wielkiej Nocy" jest równie zasadne co bieżąca kowersacja.

• #39 18 Gru 2007 16:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #40 19 Gru 2007 08:30
    forsoft
    Poziom 21  

Mam dość zabawy w gierki słowne.

Opisałem w obiektywny sposób cały proces odzyskiwania przeze mnie danych z przedmiotowego dysku. Nie interesują mnie subiektywne opinie na temat Copyr.

Nie jestem Lechem Wałęsą, żeby tłumaczyć to co powiedziałem na to co powinienem był powiedzieć.

Okzo, nie jesteś ekspertem w dziedzinie języka polskiego. Sprzeczki o znaczenie wypowiedzi wyraźnie nie służą twojej reputacji. (Z pewnością nie w moich oczach)

Zamykam więc temat.