Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stabilne zasilanie +5V - jak to zrobić?

07 Lis 2007 11:00 1948 6
  • Poziom 10  
    Witam, mam taki problem ze zasilam przetwornik a/c zasilaczem z procesora 3,3V i wtedy chodzi ok.
    Jednak chce zasilacz ten przetwornik 5V. Stosuje zasilacz dodaje stabilizator 7805 i jak mierze sobie miernikiem to mam 5.00 i sie nie zmienia jednak jak zasilam przetwornik to wynik zmienia sie na 12 bitach.
    W przypadku 3V3 zmiania sie na 3-4 bitach.

Jak moge w łatwy i prosty sposób udoskonalić to 5V zeby bylo bardziej odpowiednie dla przetwornika a/c

Prosze o pomoc bo wyprobowalem juz wiele zasilaczy i zawsze ten sam problem tylko z zaislaniem z procka dobrze chodzi...

p.s przetwornik to ADS7844
  • Poziom 28  
    1. Dlaczego chcesz rozdzielać zasilanie uC od zasilania ADC??? Nie mogą oba chodzić na 5V lub na 3.3V?
    2. Jeżeli ADC chodzi na 5V a uC na 3.3 to musisz mieć jakiś chodzby prosty konwerter napięć do SPI'a.
    3. Morzesz rozdzielić zasilanie ADC od napięcia VREF i do VREF podpiąć zewnętrzne Źródło Napięci Odniesienia (popularnie referencja, ang. voltage reference) np. LM385.
  • Poziom 10  
    no w sumie jakbym mial zasilany 5V a nie 3V to mógłbym podać wieksze napięcie na a/c , a że podaje pomiar temperatury to mailbym wiekszą rozdzielczość.

a czemu chce oddzielic ? bo :
    1. wtedy moge dac wieksze napiecie
    2. a/c mam oddzielony galwanicznie od procka

a jak dam wzmacniacz to w sumie nie ma sensu bariera galwaniczna, ale wtedy przyznam że działało by to fajnie bo wzmacniacz podniósłby dobre, stabilne napięcie.

a wiec reasumując.... mam zewnetrze 5V ale żadne nie chce być na tyle stabilne żeby a/c chodzil dobrze.... tak jak przy 3.3V z procka. czyli muslałbym jakoś ustabilizować stabilne napięcie z zasilacza... wiem że to głupio brzmi ale własnie o to chodzi ...

dodam, że nie wiem dokładnie o co chodzi, że to napięcie nie jest tak dobre jak z procka ... może jakbym podłączył do oscyloskopu to bym coś zobaczył ... ale te zasilacze to są takie popularne czarne kostki ... a procek też jest taką zasilany.... niełapie troche czemu to nie dziala...

pozdrawiam i mam nadzieje, że nie namieszałem jeszcze bardziej:)
  • Poziom 28  
    adamc3 napisał:
    Stosuje zasilacz dodaje stabilizator 7805 i jak mierze sobie miernikiem to mam 5.00 i sie nie zmienia jednak jak zasilam przetwornik to wynik zmienia sie na 12 bitach.

Przecież to jest 12bitowy przetwornik, więc jak wszystkie bity się mogą zmieniać? Jak na moje oko to jest coś zwalone z komunikacją między uC a ADC. Albo błąd w programie.
    adamc3 napisał:
    no w sumie jakbym mial zasilany 5V a nie 3V to mógłbym podać wieksze napięcie na a/c , a że podaje pomiar temperatury to mailbym wiekszą rozdzielczość.

Rozdzielczość Ci się od tego nie zwiększy, conajwyżej będziesz mógł mierzyć szerszy zakres temperatur. Jaki to jest czujnik temperatury?
    adamc3 napisał:

2. a/c mam oddzielony galwanicznie od procka

ADC będzie galwanicznie oddzielone gdy zrobisz galwaniczną separację do SPI'a. A ta separacja galwaniczna to jakiś wymóg? bo jeżeli nie to po co?

Zamieść schemat urządzenia, to napewno więcej forumowiczów skusi się na ten temat, bo teraz to trzeba by być wórżką.
  • Poziom 10  
    ok no to pokolei...
    odzielony jest galwanicznie bo to jest wymóg, spi tez jest galwanicznie oddzielony. tylko to napięcie nie jest.

komunikacja jest ok bo na 3v3 wszystko chodzi ok.

ok, a co do tego zdania :
    " Rozdzielczość Ci się od tego nie zwiększy, conajwyżej będziesz mógł mierzyć szerszy zakres temperatur. Jaki to jest czujnik temperatury? "
    to mimo malej raktyki pozwole sie nie zgodzic.
    czujnik to pt100. i mam układ r/u ... wyjscie z tego ukladu zmienia sie od 0-3v3 i to podaje na przetwornik ... zalóżmy zakres temp. 260 stopni.
    i jak przy tym samym zakresie czyli 260 stopni syganl bedzie od 0 -5 to chyba bede miec wieksza dokladność bo zmiany na 4 ostatnich bitach przetwornika nie beda az tak dokuczliwe jak w pierrwszym przypadku .

i wszytko ladnie dziala ale problem ze jak dam napięcie 5V to wynik doslownie zmienia sie na 12 bitach ... program ten sam co przy napieciu 3v3 bo niby czemu mailby byc inny... i wedlug mnie proble tkwi w napieciu ... ale głowy nie dam za to.

schemat jutro ... bo dzis juz poźno jest ...
  • Poziom 30  
    Głupie pytanie:

A ten przetwornik może działać z napięciem 5V? Bo może go spaliłeś?

OK, widzę, że może.

To może sprawdź pozostałe elementy pod kątem współpracy z 5V. Może masz jakiś układ obliczony na 3.3 i dlatego nie działa? Jakiś rezystor może trzeba zmienić? Może masz jakieś połączenie z częścią zasilaną 3.3V i w ten sposób dziwne rzeczy dzieją się z napięciami - pływają, a nie powinny, nie pływają, a powinny?

Zwolnij zegar transmisji, jeśli możesz.
  • Poziom 33  
    Cześć
    Coś ściemniasz ..........

"ok no to pokolei...
    odzielony jest galwanicznie bo to jest wymóg, spi tez jest galwanicznie oddzielony. tylko to napięcie nie jest. "

Wystarczy że masz jedno napiecie nieodseparowane galwanicznie i cała praca z separacją na marne, po tym zdaniu jestem pewien że nie jesteś odseparowany.
    Co do PT100, popatrz na układy przemysłowe pracujące w warunkach zakłóceń, tam się nie robi R/U tylko R/I na dodatek z linearyzacją i wtedy daje się ciągnąć kable na większe odległości a wszystko w znormalizowanej pętli 4-20mA.
    Z czego wynika wymóg separacji galwanicznej? może jej można uniknąć a jeśli nie a chcesz wiarygodnie mierzyć to kup wzmacniacze operacyjne z izolacją galwaniczną, wiele firm takie produkuje, tanie nie są, ale jeśli chcesz mierzyć wiarygodnie przy pomocy PT100 i to galwanicznie separowane to pewnie nia ma to być układ za 5 zł.
    W krańcowo ekstremalnych warunkach zrób pomiar i przetwarzanie w miejscu fizycznego pomiaru i transmituj radiem, czasami może wyjść taniej niż dobry wzmacniacz.

Mam też pewne zastrzeżenia co do tych 12 bitów, przy bardzo dobrze zrobionym przetworniku uzyskasz nie więcej niż 0,5 stopnia dokładności, a to przy Twoim zakresie pomiarowym dopiero 9 bitów, czyli spokojnie wystarczy 10 bitowy przetwornik z procesora, jak zrobisz uśrednianie i filtrację programowo to uzyskasz większą dokładność i mrugać przestanie.
    Piotr