Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Haier DW9-AFE. Problem z pompą myjącą

gerowski 07 Lis 2007 11:48 9323 11
  • Poziom 10  
    Objawy

1. Zmywarka pobiera wodę. W chwili uruchomienia programu mycia nie myje i buczy.
    2. Zmywarka potrafi wypompowac wode.

Pompa po wymontowaniu i podlaczeniu silnika na krotko nie obraca się tylko wlasnie buczy. Okablowanie silnika, przewody czarny, niebieski czerwony

czerw. niebieski
    o----------|-------o
    |             |
    -kond     3 uz.siln
    -             3
    |             |
    o--sss----o czarny
    uz.siln

Znalazlem podobny przypapadek dotyczacy zmywarki AMICA. Prawdopodobnie uszkodzony kondensator. Po podlaczeniu silnik ruszyl ale nie zachwycil z dynamika. Ponownie podlaczony i dalej buczy. Zastanawiam sie czy tak podlaczony na krotko bedzie dzialal czy moze tylko w konfiguracji gdy podpiety jest do okablowania zmywarki.

Instrukcja wydaje sie podobnej zmywarki ze schematem blokowym jest dostępna pod adresem.

http://haier.home.pl/dmdocuments/DW12-PFE1.pdf

Z gory dzieki za pomoc.
  • Poziom 29  
    Witam.

Jak podepniesz na krótko, a będzie słaby kondensator ( obniżona pojemność ) to może ruszyć ale jak będzie miał pompować wodę ( pod obciążeniem ) to będzie buczał.
    Czyli możesz mieć padnięty kondensator, ewentualnie zwarcie międzyzwojowe silnika.
  • Poziom 10  
    No wiec wlasnie. Podejrzewam raczej to drugie. Silnik nie pracuje dynamicznie. Jestem w stanie reka zatrzymac wirnik. Wizualnie wyglada na to ze silnik nie pracowal "w wodzie" tak wiec to nie woda doprowadzila do jego uszkodzenia. Ciekawy jestem jak drogie jest przezwojenie takiego silnika i czy jest to naprawa oplacalna. Moze taniej jest dostac nowy silnik albo dopasowac innego producenta. Zalaczam zdjecia. Pompa wyglada na sprawna.

Typ silnika Welling YXW75-2B 75W 0,95A
  • Poziom 29  
    Witam.

Może lepiej "stracić ? jakieś 5.00zł i kupić nowy kondensator podpiąć go
    i sprawdzić jak pracuje silnik ?
    Bo do nowo nawiniętego silnika i tak daje się nowy kondensator.
    Warto rozważyć argumenty.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Od tego zaczalem :) Wydalem wszak nie 5 ale 12 zl i wlasnie na nowym kondensatorze objawy sa takie jak w moim poprzednim poscie. Stad moje pytanie o przezwojenie, zakup nowego albo dopasowanie innego silnika.
  • Specjalista AGD
    Z przezwojeniem nie ma żadnych problemów.
  • Poziom 29  
    Cześć.

Skoro wydałeś 12zł na kondensator, to koszt przewinięcia na pewno by mnie
    zaszokował. U mnie około 120zł, a w Twoim rejonie ?
    Tak na wygląd pasował by np. z Aristona albo z Candy, Indesit
    ( wąskie 40cm ).
    Jedynie tylne mocowanie trzeba przenitować.
  • Poziom 10  
    Witam.

Skoro w Twoim rejonie 120 zl kosztuje przewiniecie silnika to 200 zl za nowa pompe w firmowym serwisie nie wyglada na zdzierstwo. Zamowilem wiec i czekam. Zobaczymy jak sprawnie z magazynu centralnego pompa dotrze do serwisu i do mnie.
  • Poziom 23  
    kup nową pompe ale w Haierze bo w wersji Ariston lub tego podobnych firm zapłacisz więcej tylko pytanie czy pompa po zdjęciu czapki też się zaciera bo może wystarcz wymiana czpki pompy co jest jeszcze tańsze
  • Poziom 10  
    Troche nie rozumiem Twojej wypowiedzi. Hmmm. Diagnoza w moim przypadku jest jasna. Przebicie na uzwojeniu i niemrawa praca silnika. Kondensator nowy i to samo wiec pozostaje przewiniecie silnika albo kupno nowego. 200 zl za komplet oryginalnego Haiera z pompa w przypadku kosztu przewiniecia na poziomie ok 120 zl to chyba niezla propozycja.

Piszac "czapka" masz na mysli pompe, czy jakis element silnika ?? Kupno zamiennika w kontekscie ceny nowej pompy z Haiera chyba nie ma na razie sensu. Pewnie byloby drozej i w gre w chodzilaby jeszcze przerobka.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Haier to "wykapany" Indesit.Jak czapka pompy jeszcze jest szczelna to można sie pokusić o samo przewinięcie silnika.Nie ma żadnej przeróbki , wszystko pasuje.
  • Poziom 23  
    w odpowiedzi na pytanie to czapka jest to element plastikowy tam gdzie znajduje się turbina a napisałem żeby nieszukać innego producenta bo jest drożej i trzeba element plastikowy mocowany na tyle pompy przekładać