Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Xp i Vista na jednym dysku.

07 Lis 2007 20:00 1311 11
  • Poziom 15  
    Witam. Kupiłem pół roku temu laptopa toshiba a100-847. Dostałem do niego płytke recovery z windowsem XP. Mam podzielony dysk na dwie partycje, gdzie na C mam XP, a na D (partycja jest pusta) chciałbym zainstalować Viste.
    Pytanie jest jak to zrobić.?

Z góry dzięki,.
  • Spec od komputerów
    Najnormalniej w świecie. Zainstaluj Vistę na partycji D.Ustaw bootowanie na CD, włóż instalkę Visty do napędu i do roboty.
  • Poziom 15  
    Ustaw botowanie?
    nie ma pojęcia jak to zrobić.

i pytanie czy kom będzie mi zamulał, bo narazie ma wszystko w porządku.. śmiga że miło. i boje sie że jak zainstaluje viste to oba OS będą zamuały.
  • Spec od komputerów
    W biosie ustawiasz Boot First lub podobnie na CD. Xp nie będzie spowolniony,natomiast Vista ma trochę większe wymagania.
  • Poziom 17  
    Przeważnie domyślnie jest tak ustawion, że gdy wsadzisz botowalną płytkę to pojawi się komunikat w stylu "naciśniecię dowolnego przycisku spowoduje uruchomienie systemu z płyty". Jeśli nie będzie czegoś takiego to do biosu wchodzisz zaraz na początku uruchamiania się komputera poprzez naciśniecie F2 lub Del. Następnie odszukaj w biosie gdzie jest coś o botowaniu i ustaw na stację CD. Podczas instalacji systemu będziesz mógł wybrać dysk/partycję gdzie chcesz zainstalować system. Co do spowolnienia komputera to Vista znacznie obciąża procesor i pożera ram. Do tego długo się uruchamia i możesz mieć problemy z urządzeniami, które nie posiadają sterowników podpisanych przez microsoft. Gry i filmy proponowałbym Ci uruchamiać na XP, no chyba, że masz dużo ramu :)
  • Poziom 23  
    Szybkośc dzialania Visty bedzie wolniejsza niz Xp, aczkolwiek gdy zaladujesz Xp-ka bedzie on pracowal z pierwotna plynnoscia. Instalacja Visty, gdy posiadasz juz Xp jest bezproblemowa. Bootowanie z cd/dvd zazwyczaj mozna tez przeprowadzic bez przestawiania w biosie, poslugujac sie skrotem ( w zaleznosci od biosu moze to byc F12, F11, F8 itp. ) zaraz po wystartowaniu komputera.
  • Poziom 15  
    mam w laptopie core 2 duo 2.0 ghz + 2 GB ramu FBS 667 + GF 7600
    Czy jak nie ustawie tego botowania z CD, to vista mi sie zainstaluje na XP, czy poprostu nie uruchomi mi sie instalator Visty z DVD podczas startu kompa tylko poprostu mi sie włączy PC?
  • Poziom 42  
    siara91 napisał:

Czy jak nie ustawie tego botowania z CD, to vista mi sie zainstaluje na XP, czy poprostu nie uruchomi mi sie instalator Visty z DVD podczas startu kompa tylko poprostu mi sie włączy PC?

W zależności jak masz ustawioną kolejność botowania : jeżeli pierwszy jest HDD to uruchomi się normalnie XP , jeżeli masz CD/DVD to uruchomi się instalator Visty i nie zainstaluje systemu automatycznie musisz wybrać sam kilka opcji m.in. na której partycji / dysku ma zainstalować system !
  • Poziom 15  
    gdy restartuje kompa, mam diw możliwośći F2 (BIOS) i F12 (boot Menu)
    Gdy wchodze do biosu mam zakładke BOOT, ale w niej mam liste od 1 do 5 gdzie mam wymienione HDD, dyskietka, CD, pendrive, ale dy klikam ENTER na jedno z nich to sie nic nie dzieje.
    Druga możliwość to F12. Wchodzi mi do Boot Menu. Tam wybieram z czego mam wystartować kompa. (zawsze w tym menu wybierałem CD gdy robiłem reinstalacje XP przy pomocy Plyty recovery.
    Pytanie czy w tym Boot menu poprostu mam wybrać opcje CD, a w napędzie mam mieć płytke instalacyjną z Vistą?
  • Poziom 23  
    Własnie tak F12 potem cd, gdy w napedzie bedzie plyta z systemem. Potem juz z górki ;-) Pamietaj tylko o wskazaniu odpowiedniej partycji.
  • Poziom 15  
    W czasie instalacji wystarczy dokładnie czytać co pisze. Ja też miałem taki problem i pokonałem go dzieki temu forum.
  • Poziom 15  
    Dzięki wielkie za pomoc!! Zainstalowałem Viste Premium na drugiej partycji i jest wszystko super.

DZIĘKI.