Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego wybija różnicówka

oki03020203 11 Lis 2007 11:41 55853 51
    oki03020203
    Poziom 10  
    hubiwit napisał:
    A może zmywarka? - pompy elektrozawory grzałka, wysokie ciśnienie, jakaś nieszczelność i gdzieś chlapie wodą?
    Wyłączenie bezpiecznikiem nic nie da - jeśli robi się zwarcie między N i PE (niebieskim i żółtozielonym) różnicówka wybije. Wyłącz sobie dany obwód esem i zewrzyj kawałkiem kabla w gniazdku N z bolcem to zobaczysz że wyleci, czyli wyłączaj z gniazdek a nie esem, jak nie pomoże to możesz odłączać przewody od tablicy ale N i L bo odłączenie samego fazowego nic ci nie da jeśli zwierają sie N i PE.

Zmywarka - nie sądzę.

Różnicówka wybija bez względu na to czy zmywarka działa czy nie. A co do nieszczelności to żadnych nieszczelności nie ma jak by były to bym zauważył.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów
    "odłączenie samego fazowego nic Ci nie da jeśli zwierają się N i PE."
    Na to stawiam.
    To że mieszkanie w bloku nie oznacza że budynek nie może mieć porządnego uziemienia. A słabe zaciski na przyłączu budynkowym to wcale nie rzadkość.
    A pisząc o kondensatorach miałem na myśli kondensatory przeciwzakłóceniowe a właściwie filtry które są złożonym układem cewek i kondensatorów.Są praktycznie we wszystkich ustrojstwach łacznie z odkurzaczem. Są zawsze pierwsze po zasilaniu i nie można ich wyłaczyć chyba że się urządzenie odłaczy od gniazda. I własnie taki filtr bywa czasem żródłem podobnych psikusów. Raz jest dobrze i nic się nie dzieje a pod wpływem prądu pobranego np. przez silnik przywiera we wnętrzu N i PE. raz tak raz nie.. a czasami wybucha (sam to przerabiałem w pralce..)
    Tak że eliminacja źródła psikusów powinna polegać na wyłączeniu wszstkich urządzeń z gniazdek i kolejnym ich włączaniu. Pojedynczo!. I każdej sztuki osobno, czyli jak sprawdzimy jedną to jak jest dobra to ją wyciagamy z sieci i sprawdzamy następne. No i warto sprawdzić wnętrze gniazdek-jakieś owady, farfocle, zagięte druty z pękniętą izolacją przywierają N i PE i to też bywa niespodzianką. A praczkę i lodówkę, zmywarke należy właczyć w "stanie pracy" czyli z pracujacymi silnikami itp..
    No i pytanie-co z uziemieniem wodociągów, wanien itp. o sieci CO nie wspomnę..
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    artur s
    Poziom 23  
    A czy jest szansa na rysunek instalki tj rozdielnicy bez tych punktów-mam za mało na koncie ;) ,a może bym mógł Ci coś podpowiedzieć...
  • Pomocny post
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    Szkoda, że nie piszesz nic o możliwościach wykonania kilku pomiarów, choćby najprostszym multimetrem cyfrowym.
    Skoro tak, to może z innej beczki.
    Jaki jest układ Twojej instalacji – TNC- S, czy TT?
    Jeżeli nie rozumiesz mojego pytania, to odpowiedz ile żył idzie od licznika do rozdzielni 2 czy 3?
    Który z rysunków odpowiada instalacji?

Dlaczego wybija różnicówka
    oki03020203
    Poziom 10  
    Do licznika idą trzy przewody i tak samo do rozdzielni.
  • Pomocny post
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    Czyli chodzi o ten poniższy układ?
    A czy posiadasz jakiś miernik?
    oki03020203
    Poziom 10  
    Tak, mam taki najprostszy multimetr.

Dodano po 1 [minuty]:

A układ jest taki jak na poniższym rysunku.
  • Pomocny post
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    To odepnij ten przewód ochronny, który idzie od licznika do listwy nad S-ami (tam gdzie są wpięte żółtozielone) i w szereg z nim włącz miliamperomierz. Miernik powinien być ustawiony na jakiś mały zakres, najlepiej do 20-50 mA. To co odczytasz na miliamperomierzu, to jest w przybliżeniu prąd różnicowy, który powoduje zadziałanie różnicówki. Teraz należy odłączać poszczególne przewody „zerowe” (te niebieskie, które są za różnicówką) i zauważyć - po odpięciu którego przewodu, prąd na mierniku drastycznie maleje. Tym sposobem zlokalizujesz „trefny” obwód.
    Obwody oświetlenia zostaw na koniec.

Pamiętaj o środkach ostrożności!
  • Pomocny post
    Kaz K
    Poziom 20  
    Proponuje wezwac fachowca z przyrzadem do sprawdzenia roznicowki i wykonac pomiary tak roznicowki jak i instalacji - mialem kilka przypadkow uszkodzonych roznicowek.Po co kombinowac i narazac sie na porazenie. A roznicowke proponuje kupowac w hurtowni elektrycznej (renomowanych firm) a nie na allegro lub w złomiarni zwanej "supermarketami".
    oki03020203
    Poziom 10  
    jarecki 86 napisał:
    To odepnij ten przewód ochronny, który idzie od licznika do listwy nad S-ami (tam gdzie są wpięte żółtozielone) i w szereg z nim włącz miliamperomierz. Miernik powinien być ustawiony na jakiś mały zakres, najlepiej do 20-50 mA. To co odczytasz na miliamperomierzu, to jest w przybliżeniu prąd różnicowy, który powoduje zadziałanie różnicówki. Teraz należy odłączać poszczególne przewody „zerowe” (te niebieskie, które są za różnicówką) i zauważyć - po odpięciu którego przewodu, prąd na mierniku drastycznie maleje. Tym sposobem zlokalizujesz „trefny” obwód.
    Obwody oświetlenia zostaw na koniec.

Pamiętaj o środkach ostrożności!

Dzięki za pomoc ale będę mógł dokonać tych pomiarów dopiero za tydzień bo teraz jest już późno i nie mogę zostać bez światła a przez cały tydzień pracuje do późna. Dam znać co mi się udało pomierzyć.

Dodano po 19 [minuty]:

Ale lipa właśnie sprawdziłem ten mój multimetr i okazuje się że nie ma możliwości mierzenie natężenia prądu zmiennego.
    slawn1
    Poziom 15  
    Witam.
    Dodam swoje trzy grosze. Z tego co napisałeś doszedłem do wniosku, że należy zaprosić elektryka pomiarowca ze sprzętem. Musi sprawdzić wykonaną przez ciebie instalację i pomierzyć. Nalegam abyś tak zrobił, tu chodzi o bezpieczeństwo wszystkich domowników. Naprawdę koszty niewielkie w porównaniu z nieprzewidzianymi następstwami. W tym momencie nie wiesz czy ochrona przeciwporażeniową zastosowana z tym wyłącznikiem różnicowo-prądowym w ogóle zadziała kiedy rzeczywiście wystąpi przebicie izolacji! Pozdrawiam.
    grepyras
    Poziom 12  
    A ja bym odłączył i zaizolował w gniazdku przewód PE i zobaczył co sie będzie działo najprostrzy i domowy sposób.
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    Grepyras, mogę Ci nawet nieco podpowiedzieć, co możesz w takich sytuacjach zobaczyć......

A właściwie, to sam sobie spróbuj wyobrazić, co może się stać, kiedy człowiek dotknie obudowy uszkodzonego urządzenia, pozbawionego ochrony przeciwporażeniowej.
    grepyras
    Poziom 12  
    tak ale to sposób by znaleść przyczyne, na czas sprawdzenia można z uziemieniem w gniazdku połączyć przewód N ja bym tak zrobił.
    artur s
    Poziom 23  
    I różnicówka napewno by nie zadziałała...
    grepyras
    Poziom 12  
    Tak i po kolei można wykluczać odbiorniki.
    hubiwit
    Poziom 25  
    jak połączysz N i PE to natychmiast wwybije różnicówka :idea:
    grepyras
    Poziom 12  
    hubiwit chodzi mi i w gniazdku odłączasz przewód od różnicówki i go izolujesz następnie dla bezpieczeństwa robisz mostek jak przy starych instalacjach od zera na uziemienie (bolec) jeśli różnicówki nie będzie wywalała to jest wina tego urządzenia które działa z pominięciem przewodu PEN
    hubiwit
    Poziom 25  
    może się mylę - poprawcie mnie jak co, ale czy jak nie będzie tak, że jak dotkniesz obudowy urządzenia, czyli wtedy N to różnicówka nie wyleci bo jest upływ przez ciało człowieka?
    oki03020203
    Poziom 10  
    Witam po długiej przerwie.

Więc wczoraj moja różnicówka osiągneła szczyt ilości "wywaleń" i doprowadziła mnie tym samym do białej gorączki tak, że prawie o 21 wsiadłem do samochodu i pognałem do najbliższego hipermarketu gdzie kupiłem nową 25 Amperową róznicowke o czułości 30mA. Dziś ją podłączyłem i jak na razie jest OK. Mam nadzieję, że tak już zostanie, jak by było inaczej to napiszę. Dziekuje wszystkim za pomoc.
    marcin6660
    Poziom 15  
    A u znajomego wybija różnicówke pomimo wyłączonych bezpieczników na wyjściu. Dzieje się tak od 3 dni gdy zagotował się olej w transformatorze Tauronu. Raz jest dobrze a często wybija ją. Co może być przyczyną ? Do tej pory wszystko było OK.