Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Teoria Automatów - labki - bramki XOR

marksman 07 Nov 2007 22:28 1604 3
    marksman
    Level 2  
    Jak zrobić na bramkach xor + dowolnych coś takiego: (z użyciem minimalnej liczby bramek)

Nie udało mi się na labkach dziś tego rozgryźć

Teoria Automatów - labki - bramki XOR

(główny problem polega na tym, że ani na wykładach ani na ćwiczeniach nie były wyjaśnione XORy)
  • Helpful post
    Smilox
    Level 18  
    Dla lepszego zapisu zastąpiłem x1,x2,x3,x4 literami abcd. negacje oznaczałem przez !

!a!b!c!d+!a!bcd+!ab!cd+!abc!d+ab!c!d+abcd+a!b!cd+a!bc!d= !a!b(!c!d+cd)+!ab(!cd+c!d)+ab(!c!d+cd)+a!b(!cd+c!d)= (!c!d+cd)(!a!b+ab)+(!cd+c!d)(!ab+a!b)

wiedząc że (ab+!a!b) to właśnie suma modulo a i b czyli XOR(a,b) resztę sobie poradzisz sam.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    Motto:
    "Nie chcę, ale muszę..."
    Smilox wrote:
    [ ... ]

wiedząc że (ab+!a!b) to właśnie suma modulo a i b czyli XOR(a,b) resztę sobie poradzisz sam.

To co napisałeś wyżej to nie funkcja realizowana przez bramkę ALBO, czyli Ex-OR (XOR).
    Funkcja (dwuargumentowa) Ex-OR jest taka:
    Ex-OR = a•!b+!a•b, gdzie wyraźnie zaznaczyłem kropką znak iloczynu , a wykrzyknik ! jest negacją.
    Natomiast tę funkcję; a•b+!a•!b, realizuje bramka NIE-ALBO, czyli Ex-NOR.

Pozdrawiam
    Smilox
    Level 18  
    Quarz faktycznie masz rację. Rozpędziłem się i walnąłem gafę. Jestem po 12 godzinach w pracy i mózg już trochę słabiej pracuje.

W tym nawiasie w przedostatniej linii powinno być (!ab+a!b) a nie (!a!b+ab) Jeszcze raz sorry...