Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IGBT jakie zabezpieczenia przecciwzwarciowe zastosować

Pawel1812 07 Lis 2007 22:33 3262 11
  • #1 07 Lis 2007 22:33
    Pawel1812
    Poziom 26  

Muszę dobrać zabezpieczenia do projektowanego mostka IGBT falownika. I moje pytanie - jak zabezpieczyć kosztowny moduł przed zniszczeniem na wypadek załączenia dwóch tranzystorów jednocześnie lub zwarcia na wyjściu?
    Czy pomiar prądu na szynie DC i sygnał do stycznika na wyłączenie wystarczy? Zastanawiałem się nad zabezpieczeniem di/dt, ale gotowego zabezpieczenia nie znalazłem. Czy są w komercyjnych falownikach dużej mocy inne zabezpieczenia odpowiednio ograniczające prąd zwarciowy na tyle, aby wytrzymały zwarcie na przewodach zasilających silnik?
    Czy kilkakrotne przewymiarowanie IGBT (150A przy prądzie max 20A i wytrzymałości zwarciowej 400A w czasie 1 ms) i użycie IGBT z wbudowanym ograniczeniem prądu uprości zabezpieczenie? Czy praca tak niedociążonych tranzystorów jest z jakiś względów niekorzystna pomijając większe pojemności i co za tymidzie prądyprądy sterowania?
    Z góry dziękuję za zainteresowanie i za odpowiedź.

1 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Lis 2007 23:02
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Każdy Falownik ma zabezpieczenia, wszelakiego rodzaju, nawet takie które wykrywa doziemienie, czyli przebicie uzwojenia do obudowy silnika. W parametrach falownika ustawia się moc silnika i nominalny prąd, oraz maksymalne przeciążenie w procentach nominlanego prądu i jak długo one może trwać w sekundach...

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 07 Lis 2007 23:28
    Pawel1812
    Poziom 26  

Do PAWEŁ74
    Wiem, że aż takich zabezpieczeń jak w fabrycznym falowniku nie zrobię, ale mój problem polega na tym, jak takie tranzystory zabezpieczyć w własnym projekcie przed zniszczeniem na skutek ew. zwarć, żeby w trakcie uruchamiania stopnia mocy kilka razy nie wymieniać kosztownych modułów IGBT. Jak to PRAKTYCZNIE rozwiązać, aby maksymalnie ograniczyć i skrócić działanie prądów zwarciowych. Czy są może jakieś fabryczne zabezpieczenia dla półprzewodników przy mocach kilka kW?

0
  • Pomocny post
    #4 25 Lis 2007 00:28
    leszek_w
    Poziom 18  

Zastosuj np driver A316. Bada on napięcie EC na tranzystorze i w przypadku
    gdy tranzystor jest wysterowany, a napięcie na nim jest duże, oznacza to
    że nastąpił stan zwarciowy na drugim tranzystorze i driver zamyka tranzystor i wystawia do uC sygnał błędu. Tak się robi w falownikach powyzej kilka kilowatów. Stosuje się też tranzystory dwuemiterowe i bada się spadek napięcia pomiędzy emiterami. Ale to już w bardzo dużych mocach >100kW

leszek

0
  • #6 25 Lis 2007 10:39
    leszek_w
    Poziom 18  

Autor wątku nie pyta jak zabezpieczyć się przed pożarem
    tylko jak zabezpieczyć IGBT przed zniszczeniem
    Czytaj z uwagą

Leszek

0
  • #7 26 Lis 2007 10:57
    roobert
    Poziom 14  

Leszek-> a co to za różnica najważniejszy parametr o i2t reszta to sprawa jego dobrania ?, przejrzyj z uwagą :) parametry proponowanych bezpieczników - ( odpowiednio dobrane mają właśnie zabezpieczyć przed pożarem wewnątrz tranzystora). jesli całka cieplna tranzysora będzie "poniżej" tej dla bezpiecznika to OK>.

0
  • Pomocny post
    #8 26 Lis 2007 22:44
    leszek_w
    Poziom 18  

bezpiecznik jest elementem który zadziała PO wystąpieniu uszkodzenia.
    Jeżeli wystąpi uszkodzenie na wskutek którego przepłynie prąd zwarciowy, przepali się bezpiecznik. Zabezpiecza on więc przed pożarem w urządzeniu lub na zewnątrz na przewodach doprowadzających prąd

Natomiast autor wątku pyta jak zabezpieczyć IGBT PRZED uszkodzeniem
    bezpiecznik działa już po uszkodzeniu. Przed uszkodzeniem nie zadziała.
    Do zabezpieczenia przed uszkodzeniem stosuje się różne układy elektroniczne - im większy falownik tym bardziej wyrafinowane są te układy.
    Istnieje ryzyko otwarcia dwóch tranzystorów w mostku przez co może nastąpić przepływ dużego prądu - więc tak jak napisałem - albo pomiar spadku napięcia E1-E2 w tranzystorze dwuemiterowym albo pomiar napięcia EC - gdy jest tranzystor wysterowany napięcie EC nie powinno być większe niż 15V. Gdy jest większe następuje zamknięcie go.
    Tak dla ciekawych - tranzystory dwuemiterowe maja schowany drugi emiter wewnątrz obudowy - jest on dołączony do inteligentnego drivera który też jest w obudowie wraz z transoptorem - tak więc tranzystor "sam" sie bada i wyłącza jeśli trzeba. Nie spotkałem jak do tej pory traznystorów z wyprowadzonym na zewnątrz drugim emiterem

Leszek

0
  • #9 27 Lis 2007 00:36
    roobert
    Poziom 14  

Witam przyznam ,że Cię nie rozumiem.
    Dlaczego twierdzisz , że bezpiecznik ( jaki bezpiecznik?) zadziała po uszkodzeniu tranzystora? Wynika to z Twojej praktyki czy też możesz podać jakieś żródło literaturowe.
    Proponuję wpisać w googlach hasło "bezpieczniki ultraszybkie".

0
  • #10 27 Lis 2007 01:14
    leszek_w
    Poziom 18  

Tak - wynika to z mojej praktyki. Bezpiecznik się przepala gdy układ
    elektroniczny jest już spalony i płynie duży prąd. Bezpiecznik zabezpiecza
    przed pożarem, nie przed spaleniem elektroniki

0
  • #11 27 Lis 2007 01:38
    roobert
    Poziom 14  

Moje doświadzczenia są całkiem inne.
    Być może wynika to z tego, że
    ( kilkanaście lat temu ) serwisowałem układy napędowe obrabiarek cnc ( TZC itp. ) i zwykle wymieniałem bezpieczniki b. rzadko tyrystory czy tranzystory. Może wtedy z uwagi na cenę opłacało się solidnie zabezpieczać półprzewodniki? I możesz mi wierzyć ale jedynym zabezpieczeniem były właśnie bezpieczniki szybkie i czasem dodana jakaś indukcyność ograniczająca stromość prądową.

0
  • #12 27 Lis 2007 18:28
    Pawel1812
    Poziom 26  

Do Leszek-> Mam możliwość tanio nabyć tranzystory z wbudowanym zabezpieczeniem z podwójnym emiterem 200A prod. Fuji Electric 2MBI200. Jednak w moim przypadku potrzebne są tranzystory na max 50A. I tutaj moje pytanie - czy oprócz konieczności zastosowania większego drivera jest to rozwiązanie dopuszczalne? Czy warto? Czy większy dopuszczalny prąd zwarciowy - 400A w czasie 1ms ułatwia w tej sytucji zabezpieczenie i czy na tych wbudowanych zabezpieczeniech można poprzestać, a może dodatkowo hcpl316j - zaleconego A316 nigdzie nie znalazłem. Z góry dzięki za odpowiedź.

0
  Szukaj w 5mln produktów