Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przygotowanie instalacji pod ekran projekcyjny

miszkoo 08 Nov 2007 12:09 4660 3
 • #1
  miszkoo
  Level 28  
  Za pewne dział mało spokrewniony z moim pytaniem ale najpardziej pasujący i ludzie którzy tu przebywają mogą mieć dużo do czynienie z tym bo porusza sie tu tematy dotyczące kina domowego.  A mianowicie jak przygotować sie na na projektor multimedialny w salonie. Mam w planach posiadanie projektora multimedialnego (instalka pod projektor już zrobiona) i ekranu elektrycznie rozwijanego. Teraz chcę przygotować pod ekran chcę zamontować puszeczkę elektryczną którą zatynkuję i jak przyjdzie czas na ekran to wbiję śrubokręt w ścianę i wyciągnę kable tylko nie wiem jakie kable i z czym zostawić w tej ścianie. Za pewne zostawię tam zasilanie 230V(i właśnie zastanawiam sie czy te ekrany są przystosowane na 230V czy trzeba do nich zasilacz bo jak trzeba zasilacz to muszę to uwzględnić i zaprojektować na niego puszkę) ale co ze sterowaniem ile do tego potrzeba kabli i jakiego przekroju (wiem ze są na pilota ale są droższe a wstawić teraz kable w ścianę to dla mnie pikuś).

  Proszę o pomoc kogoś kto to instalował lub sie orientuje co i jak.
 • Helpful post
  #2
  adamjur1
  Level 41  
  Jeżeli chcesz kiedyś kupić ekran z elektrycznym napędem to wybranie modelu z pilotem nie będzie już taką finansową katastrofą. Więc w tym przypadku wystarczy 230V ( kabel YDY 3x1,5) Takie ekrany mają często zasilacze zewnętrzne ( ostatnio demontowałem takie w jednym z banków, bo te napędy sie wyjątkowo czesto psuły.( i montowaliśmy zwykłe ekrany ręcznie rozwijane :D )
  A przy okazji pytanie - jak rozwiązałeś( chcesz rozwiązać ) sterowanie projektora z centrum AV - jakimi kablami ?
  Ja przygotowywalem takie coś 5 lat temu ( budowałem swój domek)
  i podałem:
  AC 230V
  kabel antenowy z centrum domowego
  kabel LAN cat 6 FTP
  i ......
  Nie przewidziałem HDMI
  Ponieważ jeszcze nie małem wykończonej elewacji postanowiłem uzupełnić tą lukę.
  I nie znalazłem nigdzie instalacyjnych kabli HDMI.
  Są w sprzedaży kable o różnych długościach z zalanymi wplastiku wtykami których z powodu rozmiaru nie można łatwo przekłądać przez otwory w ścianach.
  Na radzie położyłem w to miejsce ( tynkarze już robili elewację) trzy kable S-STP cat 7 ( po analizie protokołu i konstrukcji HDMI doszliśmy s kolegami do wniosku że to cywilne zastosowanie Gigabit ethernetu....
  Tylko te 19 ( a w innych specyfikacjach 29 pinów...)
  Opisz jakie rozwiązania chcesz zastosować i jak do wiszacego pod sufitem projektora chcesz podpinać np laptopa czy konsole gier...
  Pozdr.J.
 • #3
  miszkoo
  Level 28  
  No cóż też chciałem wsadzać VGA kabel ale nie znalazłem instalacyjnych wersji tylko pokończone więc włożyłem trzy sygnałówki (component). Ale zastanawiam sie nad tym HDMI (mógł byś na gg przybliżyć twój patent tylko na dniach po w poniedziałek mam tynkarzy a chętnie bym włożył) A dobrze że napomknąłeś o antenowce do projektora bo o tym nie pomyślałem ale po co ci do projektora LAN (oczywiście do miejsca na tuner sat obowiązkowo włożyłem Lan i telefoniczny 4 żyły do spliterowania karty C+ i ten 3 razy sygnałowy od projektora, zasalanie, antene naziemną, 9 przewodów głośnikowych(od glośników 8.1 i chyba tyle).


  kabel YDY 3x1,5 to jest zwykły dyp wiesz podwójna izolacja ?

  Jak będziesz miał czas stuknij na gg odnośnie tego hdmi moje gg 7218757 bardzo cię proszę.

  Eh tym HDMI to mnie wciągałeś a myślałem ze już jestem na finiszu proszę jak będziesz miał czas to stuknij.
 • #4
  miszkoo
  Level 28  
  Może któryś z kolegów jeszcze wie jak zrobić to HDMI bo nie mogel chycić kontaktu z kolegą, albo ma jakieś ciekawe pomysły.


  Bardzo bym Cie prosił czy mógł być sie podzielić informacjami na temat tego HDMI niestety nie mam na tyle wiedzy aby samemu coś wykombinować z tym a zależy mi na HDMI. Mógł byś podzielić się informacjami jaki kabel kupić i wciągnąć od miejsca na tunery Sat, DVD do miejsca na projektor ile takich przewodów wciągnąć i ewentualnymi uwagami na ten temat tak aby przygotować to żeby osiągnąć jak najlepszą jakość obrazu (pisałeś coś o dwóch standardach 19 pinów i 29 chciał bym być przygotowany na oba) . Aha i jak to połączyć z wtyczkami HDMI przypuszczam że będą ważne kolory ze względu na budowę kabla (nie wystarczy zwykle 1:1)

  Jeżeli byś dal rady to jak najszybciej bo tynkarze już wchodzą. I bardzo bym prosił o konkretny opis od początku do końca (zrozumiale) żebym się nie pomylił bo jak przyjdzie na to tynk to bua. Wiem że choć Ty mi robisz łaskę to ja jeszcze stawiam wymogi ale bardzo mi zależy mi na tym założeniu instalacji przygotowanej pod HDMI.