Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nauka S-7 LAD. Od czego mam zacząć? Język drabinkowy (LAD).

olotele 08 Nov 2007 14:16 3842 10
SterControl
    olotele
    Level 10  
    Witam panowie
    Mam problem a mianowicie, dostałem propozycję pracy w firmie która rozpoczyna pewien proces produkcyjny i bazuje na Siemens S7 . Nie miałem styczności z progamowaniem. Czy wie ktoś od czego mam zacząć , bo maszyny mają ruszyć za ok 2 mc. Wiem ze programuje się to językiem drabinkowym(LAD) i to co wiem
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • SterControl
  • Helpful post
    @ndrzej.kr
    Level 12  
    Sterowniki PLC - tego poszukaj. Na sieci jest tego dość sporo. Program do pisania w drabinkach - przykładowo gmwin (ma możliwość symulacji programu).
  • SterControl
    automatyk1
    Level 10  
    Cześć!
    Programowanie s7 jest w Lad,STL lub FBD .ja byłem na szkolemiu S7 mam informacje i opis programowania ale nie na płytce tylko na papierze.jakbys mieszkał nie daleko to chętnie bym ci dałdo skserowania.
    olotele
    Level 10  
    Ale czy programowanie drabinkowe jest trudną sprawą
    @ndrzej.kr
    Level 12  
    Ja osobiście myślę, że dużo łatwiej programować drabinkami niż np. w C++
    polik80
    Level 14  
    Quote:
    Ale czy programowanie drabinkowe jest trudną sprawą

jeśli umiesznarysować schemat elektryczny automatyki urządzenia (chodzi mi o samo sterowanie np. załącz/wyłącz itd.) to dasz sobie rade z programmowaniem, kwestia poznania interfejsu programu. tak samo jak przy podłączaniu przekaźniczków masz styki, cewki, czasówki, liczniki tyle że w sterowniku łączysz to za pomocą myszki a nie tak jak w rzeczywistości kabelkiem. ponadto masz mniej ograniczeń możesz np 100 razy urzyć styku jednego "przekaźniczka" programowego a nie 3 razy jak przekaźniku 3PD. dodatkowo sterownik upraszcza ci wiele rzeczy np wyjścia typu set reset wykrywanie zboczy sygnałów czyli że sygnał załączył się z logicznego 0 na 1 i odwrotnie oraz wiele innych funkcji.
    problem rośnie gdy zagłębiasz się w sterowanie analogowe.
    jest tego trochę w sieci, sam jestem na etapie pisania własnej stronki, powiedz jakie sterowniki będziesz wykożystywał i podaj maila to może podeślę ci jakieś gotowce do przejżenia i przeanalizowania. na s7-200 mogę ci nawet napisać prosty pokazowy programik z twoimi założeniami. na 400 również ale dopiero za jakiś tydzień (bo kumpel się rozchorował a tylko on ma u mnie w zakładzie oprogramowanie na 400 a laptoka bierze do domu)
    jeśli udało by ci sie załatwić kasę z firmy na szkolenie to polecam firmę intex z gliwic prowadzi tygodniowe szkolenia na siemensy o różnym stopniu zaawansowania. przy czym podstawowy wystarczy ci do diagnostyki urządzeń i pisania prostych programów.
    farmazon3000
    Level 15  
    przeprzaszam jesli moje pytanie jest trochę nie na temat, mam nadzieje ze zostanie mi to wybaczone

ale jakim cudem dostałeś propozycje pracy na stanowisku o którym nie masz zielonego pojęcia?
    SoKeks
    Level 11  
    Tutaj z kolei sciagniesz sobie wersje demo Step 7-Micro/Win dla S7-200:

http://www.automation.siemens.com/_en/s7-200/support/tools_downloads/microwin.html

dziala przez 60 dni lub przez 100 uruchomien, ale za to jest przez ten czas pelna wersja - dzieki temu sam zaprogramowalem jedna dwusetke i wszystko smigalo jak powinno. Nie wiem, czy znajdziesz tam dema do stepa dla S7-300 i wyzej, ale zawsze mozesz poszukac. Tutaj z kolei symulator:

http://personales.ya.com/canalPLC/descarga.htm

Powodzenia.
    SlawekBz
    Level 2  
    Witam,

Ściągnąć to się chyba nie da, ale Siemens rozdaje wersje demo STEP-7 nawet Professional (czyli razem z bardzo fajnym symulatorem). Spokojnie dostaniesz też WinCC oraz WinCC flexible. Wystarczy skontaktować się z którymś z ich biur i za kilka dni masz płytki. I co ważne (jeśli znasz angielski) razem z programem dostajesz full dokumentacje która, jak dla mnie, jest napisana bardzo dobrze. Jeśli chodzi o materiały w języku polskim to Siemens wydał taką książeczkę do podstaw STEP-7, można się trochę nauczyć, ale jest tego bardzo mało. Za to do S7-200 jest świetna, darmowa książka. Wystarczy tylko poprosić Siemens'a.

Pozdrawiam.
    Lukasz007
    Level 12  
    A co do szkoleń w intexie to możesz zaczą ale dopiero pod oniec stycznia!!