Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

maszyna do przewijania silników elektrycznych - informacje

Digidy 08 Lis 2007 15:37 7337 8
 • #1 08 Lis 2007 15:37
  Digidy
  Poziom 10  

  Witam,
  Całkiem przypadkowo stałem się posiadaczem maszyny służącej do przewijania silników elektrycznych.
  Szukałem informacji na temat takich maszyn ale nic nie znalazłem, może ktos z forumowiczów ma jakieś dane ogólne? Czy można np. stosować je do nawijania cewek – widziałem takie na allegro i podobnie takie wyglądają

  1 8
 • #2 08 Lis 2007 16:57
  Arturo2005
  Poziom 33  

  Może jakaś fotka?

  0
 • #3 08 Lis 2007 20:02
  Digidy
  Poziom 10  

  Chyba zdjęcie nic nie pomoże skoro chciałbym się dowiedzieć informacji o takich maszynach, posiada silnik który sprytnie napędza mechanizm, licznik obrotów a reszta to normalka, stolik, jakis stojak itp
  Chciałbym się dowiedzieć ile taka maszyna jest warta bo dla mnie pożytku z niej raczej nie będzie

  1
 • #4 08 Lis 2007 20:06
  Topolski Mirosław
  Moderator Elektrotechnika

  Bez fotki trudno coś na ten temat powiedzieć.

  0
 • #6 12 Lis 2007 18:36
  Digidy
  Poziom 10  

  witam,
  odświerzam temat

  0
 • #7 12 Lis 2007 19:55
  PIXOSTAT
  Poziom 24  

  W granicach 500-4000PLN widywałem podobne na rynku (np. Allegro czy inne internetowe giełdy maszyn używanych). Szukaj pod hasłem: "nawijarka".

  Co do możliwości nawijania cewek - to właśnie taka maszyna zdaje się służy do nawijania cewek - i właściwie chyba tylko do tego :D.
  Żeby "przewinąć"/"przezwoić" silnik elektryczny trzeba właściwie nawinąć kilka(naście) cewek, które odpowiednio połączone i wciśnięte w żłobki stojana lub wirnika tworzą uzwojenie silnika. Taka maszyna służy właśnie do nawijania wszelakich cewek, ich kształt i wielkość reguluje się odpowiednio w zależności od wielkości karkasa, czyli tego na czym nawija się cewkę, lub też używa się specjalnych szablonów - kopyt do nawijania cewek do silników, które następnie demontuje się i tak uzyskane wielozwojowe pętle drutu nawojowego (uzwojenia) upycha się w np. stojanie. Oczywiście taka maszyna z powodzeniem może nawijać równie dobrze zamiast silnika uzwojenia do transformatorów czy też zwrotnic głośnikowych czy wręcz styczników /przekaźników a nawet w desperacji może służyć do nawinięcia żyłki z dużej szpuli na małą. Z tego co wiem to zastosowanie takich uniwersalnych urządzeń zazwyczaj ogranicza się do celów serwisowych - choć znam kilku ludzi którzy nawijają nimi większe serie.

  Zastrzegam jednak, że moje pojęcie o eksploatacji takich urządzeń jest raczej teoretyczne i poglądowe - nigdy nie korzystałem z nich w praktyce osobiście - zawsze zlecałem takie prace specjalistom, dlatego traktuj moją wypowiedź raczej luźno.

  pzdr

  0
 • #8 12 Lis 2007 21:55
  Topolski Mirosław
  Moderator Elektrotechnika

  Ta maszyna to w granicach 300zł nadaje sie ona do warsztaciku,natomiast do produkcji są nawijarki między innymi firmy Meteor(Szwajcaria) i one rzeczywiście osiągają takie ceny.Ich porównanie z tą nawijarką to tak jakby porównać Syrenkę z dzisiejszym Mercedesem.
  Ta jest z lat 60-tych i raczej do grubszych średnic(przy cieńszych trudno ustawić by równomiernie układała zwoje).

  0