Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

maszyna do przewijania silników elektrycznych - informacje

08 Lis 2007 15:37 7658 8
 • Poziom 10  
  Witam,
  Całkiem przypadkowo stałem się posiadaczem maszyny służącej do przewijania silników elektrycznych.
  Szukałem informacji na temat takich maszyn ale nic nie znalazłem, może ktos z forumowiczów ma jakieś dane ogólne? Czy można np. stosować je do nawijania cewek – widziałem takie na allegro i podobnie takie wyglądają
 • Poziom 33  
  Może jakaś fotka?
 • Poziom 10  
  Chyba zdjęcie nic nie pomoże skoro chciałbym się dowiedzieć informacji o takich maszynach, posiada silnik który sprytnie napędza mechanizm, licznik obrotów a reszta to normalka, stolik, jakis stojak itp
  Chciałbym się dowiedzieć ile taka maszyna jest warta bo dla mnie pożytku z niej raczej nie będzie
 • Moderator Elektrotechnika
  Bez fotki trudno coś na ten temat powiedzieć.
 • Poziom 10  
  witam,
  odświerzam temat
 • Poziom 24  
  W granicach 500-4000PLN widywałem podobne na rynku (np. Allegro czy inne internetowe giełdy maszyn używanych). Szukaj pod hasłem: "nawijarka".

  Co do możliwości nawijania cewek - to właśnie taka maszyna zdaje się służy do nawijania cewek - i właściwie chyba tylko do tego :D.
  Żeby "przewinąć"/"przezwoić" silnik elektryczny trzeba właściwie nawinąć kilka(naście) cewek, które odpowiednio połączone i wciśnięte w żłobki stojana lub wirnika tworzą uzwojenie silnika. Taka maszyna służy właśnie do nawijania wszelakich cewek, ich kształt i wielkość reguluje się odpowiednio w zależności od wielkości karkasa, czyli tego na czym nawija się cewkę, lub też używa się specjalnych szablonów - kopyt do nawijania cewek do silników, które następnie demontuje się i tak uzyskane wielozwojowe pętle drutu nawojowego (uzwojenia) upycha się w np. stojanie. Oczywiście taka maszyna z powodzeniem może nawijać równie dobrze zamiast silnika uzwojenia do transformatorów czy też zwrotnic głośnikowych czy wręcz styczników /przekaźników a nawet w desperacji może służyć do nawinięcia żyłki z dużej szpuli na małą. Z tego co wiem to zastosowanie takich uniwersalnych urządzeń zazwyczaj ogranicza się do celów serwisowych - choć znam kilku ludzi którzy nawijają nimi większe serie.

  Zastrzegam jednak, że moje pojęcie o eksploatacji takich urządzeń jest raczej teoretyczne i poglądowe - nigdy nie korzystałem z nich w praktyce osobiście - zawsze zlecałem takie prace specjalistom, dlatego traktuj moją wypowiedź raczej luźno.

  pzdr
 • Moderator Elektrotechnika
  Ta maszyna to w granicach 300zł nadaje sie ona do warsztaciku,natomiast do produkcji są nawijarki między innymi firmy Meteor(Szwajcaria) i one rzeczywiście osiągają takie ceny.Ich porównanie z tą nawijarką to tak jakby porównać Syrenkę z dzisiejszym Mercedesem.
  Ta jest z lat 60-tych i raczej do grubszych średnic(przy cieńszych trudno ustawić by równomiernie układała zwoje).