Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o przekrój przewodu przyłącza sieci?

08 Lis 2007 17:45 4097 9
  • Poziom 17  
    Witam serdecznie!

Pytanie czysto praktyczne, dwa budynki oddalone od siebie o ok 70m połączone są przewodem o śr ok 6mm^2, niestety obciążenie faz jest na tyle duże że pomiędzy budynkiem z przyłączem a drugim budynkiem jest spadek napięcia ok 20V. Czy lepiej by było położyć tylko nowy przewód 10mm^2 czy dołożyć 6mm^2 i puścić prąd dwoma przewodami?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
    pozdrawiam
  • Poziom 28  
    sprawdź pobór prądu przy tym spadku napiecia, bo mi wyszło że pobór pradu jest na poziomie ok.47A,

jakie jest zabezpieczenie w przyłączu?

ok. 5%spadku napięcia będziesz miał dla przewodu 16mm2

Pozdrawiam...
  • Specjalista elektryk
    Daj jeden kabel YAKY 4x25mm2 – same zalety.
    Po pierwsze, jest on prawie 3 razy tańszy niż YKY 4x10mm2, a więc zaoszczędzisz ok. jeden tysiąc zł.
    Po wtóre, nie będziesz miał problemów z obciążalnością prądową dopuszczalną długotrwale oraz spadkiem napięcia na tym kablu.
  • Poziom 17  
    Podczas pomiaru urochomione były różne urządzenia w tym 2 grzejniki olejowe po 2000W każdy, oklejarka 2000W piła tarczowa o około podobnym poborze komputery, oświetlenie itp więc pobór prądu by się zgadzał około. Oczywiście mowa tu jest o przyłączu trójfazowym,
  • Specjalista elektryk
    Pobór prądu by się zgadzał, ale tylko przy założeniu, że to wszystko było zasilane z jednej fazy.

Dalej nic nie wiemy na temat wielkości mocy przyłączeniowej.
  • Poziom 17  
    jarecki 86 przepraszam nie sprecyzowałem dobrze opisu, napięcie siada mi na jednej z faz nie na wszystkich, na tej najbardziej obciążonej tymi piecykami. Poza tym reszta wysoko prądowych urządzeń jest zasilana z 3 faz. Zabezpieczeń na przyłączu nie znam ale będą pewnie 25A z tego co mi mówił właściciel obiektu.
  • Specjalista elektryk
    Jeżeli chciałbyś spożytkować całą moc przyłączeniową w tym drugim budynku, to przy obecnym kablu 6mm2, możesz się spodziewać do 17% spadku napięcia.
    Czy to zasilanie ma być na stałe? I czy tak duże obciążenie będzie występowało często?
    Jeśli tak, to tak jak Ci doradzałem: YAKY 4x25 do ziemi.
    Chyba, że chcesz koniecznie wspomagać huty miedzi. :D
  • Poziom 17  
    No teraz takie obciążenie będzie występowało dosyć często bo jak by nie patrzył idzie zima i te piece będą chodzić dużo, a w lato aż takich problemów nie było. A co do przewodu to i tak nie ja płacę ;] ja tylko wpinam go do sieci.
  • Poziom 15  
    Ja polecam miedź YKY dla zabezpieczeń:
    25A 4 kwadr.
    32A- 6 kwadr.
    40A-10 kwadr.
    63A-16 kwadr.
    lepiej jak są pieniądze dać większy bo moc można zwiększyć robiąc dopłatę (różnicę ceny pomiędzy aktualną mocą) a żyjemy w czasach gdzie są co prawda energooszczędne urządzenia co nie wyklucza poboru chwilowego mocy ponieważ oszczędność nie wiąże się zawsze z watami ale chodzi tu też o szybkość wykonanej pracy a do tego czasem potrzebna większa moc i prąd a tu będzie problem gdy damy zbyt mały kabel
  • Użytkownik obserwowany
    Taj jak pisał -jarecki 86- masz 17% spadku na tym przewodzie, tak więc wg nowych przepisów przyłącza można robić nie 16 a 25mm2.
    I nie ma co gdybać bo spadek jest uzależniony od odległości.