Chcialem to rozwiazac tak ale nie wydoje ze zwyklego tranzystora (bcxxx) max 6A przy tak malym pradzie bazy. Mam jakis uklad darlingtona ale on jest na max 1,5 A. Zaproponujecie jakies rozwiazanie. Jezeli ma byc na tranzystorze to jakim?
czyli z nozki procesora przez jakis rezystorek ograniczajacy na baze. ogniwo peltiera po stronie emitera czy po stronie kolektora?
zgodnie z dokumentacja Imax (dla najwyzszej roznicy temp) to 4,6A a napiecie 14,4 V. Przy tych parametrach otrzymuje najwieksze chlodzenie. Rozumiem ze prad z procesora wystarczy do uzyskania takiego Imax?
czyli z nozki procesora przez jakis rezystorek ograniczajacy na baze. ogniwo peltiera po stronie emitera czy po stronie kolektora?
zgodnie z dokumentacja Imax (dla najwyzszej roznicy temp) to 4,6A a napiecie 14,4 V. Przy tych parametrach otrzymuje najwieksze chlodzenie. Rozumiem ze prad z procesora wystarczy do uzyskania takiego Imax?
Witam
Nie wiem czy widzisz, że wysterowanie z procesora gwarantuje prawidłową pracę układu tylko w przypadku gdy ogniwo Peltiera będzie w kolektorze. W przeciwnym wypadku sprawdź sobie bilans napięć. Ten rezystor jest zbędny bo pobierany prąd jest i tak ograniczony. Czy Vcc procesora i tranzystora wykonawczego jest takie same?
Jednak mikroprocki to jeszcze nie moje klocki i nie wiem jak to tam w tym układzie powinno być, ale pracuję nad tym.
Pozdrowienia
Witam
Teraz układ wydaje mi się, że jest dobry i ten rezystor 2,2k też może być, tylko nie wiem czy jego wartości nie trzeba będzie dobrać praktycznie.
Powodzenia i pozdrowienia
Przeprowadzilem przed chwila test tego uklad. Wszysko jest OK, coprawda zawiodlem sie na ogniwie peltiera... moj model 36W raczej nie da rady wychlodzic komory termicznej.
Przy napiciu zasilania 12V z wlaczonym wentylatorem na radiatorze ogniwo pokrywalo sie szronem Ogolnie mowiac fajna zabawka :>
Narodzilo mi sie kilka problemow podczas testow tego ogniwa. Nastapi wymiana ogniwa na takie 265W, tranzystora na mocniejszy (MJ11016 Tranzystor NPN Darlington 120V 30A 200W TO3).
Podczas testow (oraz stworzenia protokolu z pomiaru mojej "lodowki") wyszly jakies bledy (mowie teraz o ukladie z elementami j/w)
Ogniwo zasilalem z 12V (stary zasilacz komputerowy). Prad jaki byl pobierany przez ogniwo wynosil tylko 2A....
Wstawilem rezystorek 836ohm. No i zabralem sie za pomiary pradu na ogniwie. Okazalo sie ze ogniwo pobiera tylko 2A. Probowalem ustawic potencjometrem Rb tak aby uzyskac maksylamny prad jaki moglem wyciagnac na ogniwo z tego zasilacza (czyli 3,87) Nic kompletnie sie nie zmienilo.
Podczas tych testow ogniwo nie zabardzo chcialo sie chlodzic (nie tak jak przy pierwszym uruchomieniu, juz nie pokrywalo sie szronem).
Pozniej probwalem sprawdzic jaki jest prad Ib i ku mojemu zaskoczeniu okazalo sie ze nie ma pradu Ib... wynosil 0, a ogniwo lekko sie schlodzilo... i plyna przez nie prad w okolicach 2A.
Kolejna proba to podlaczenie ogniwa bezposrednio do zasilacza, prad przylacy przez ogniwo znow okolo 2A. Ogniwo znow nie zabardzo chcialo sie chlodzic
Kolejna proba trafo na 12V mostek i zasilanie ogniwa z za mostka i znow to samo co wyzej.
I teraz pytania:
1. Czy padlo to ogniwo? Jak tak to dlaczego?
2. Czy padl tranzystor? Jak tak to dlaczego?
3. Podczas podlanczania nie popelnilem zadnych bledow. Czy jest mozliwe ze z ukladem ktory zaprojektowalem jest cos nie tak?
4. Niebawem powinienesm dostac nowe ogniwo, oraz MJ11016 Tranzystor NPN Darlington 120V 30A 200W TO3. HFE tego tranzystora wynosi 1000. Oto obliczenia dla nowego ogniwa, nowego tranzystora, oraz trafa z ktorego ebde zasilac ogniowo.
Trafo 300W, 230/17V. Zamostkien napiecie powinno spac o 1,5-2V czyli bedzie 15V.
Parametry ogniwa PM-62X62-267
Imax=30,7A
Umax=16,2V
Pmax=267W
Rogn=0,27ohm
Uzas=15V
Iogn=55,5A
Z ogliczen wynika ze po podlaczeniu zasilania bezposrednio do ogniwa uszkodze je...
Przejdzmy teraz do obliczen tranzystora i Ib
Chce uzyskac 19A (trafo ma 17,5A max wiec moim zdaniem powinno dac rade, inne trafo nie wchodiz w gre poniewaz jego cena jest kosmiczna jak na moja kieszen)
I=19A
HFE=1000
I=Ib*HFE
Ib=19mA
Rb=263ohm
I tutaj mam kolejny problem 19mA to troche przyduzo jak na moja ATMEGE8. Podczas testow nie ma zadnego problemu z tym bo biore napiecie z zasilacza ale w rzeczywistosci bedzie problem. Rozumiem ze powinienem zastosowac jakis maly tranzystorek do sterownia tranzystorem darlingtona. Czy moge uzyc np: BC546B??? Czy jakis inny?
Przejdzmy dalej. Zbuduje uklad testowy zgodnie z tym co napisalem wyzej. Nie chce zeby juz nic sie uszkodzilo (tranzystor kosztowal 11 zl a ogniwo 72 zl....) Atmega jeszcze nie bedzie brala udzialu w tym calym zamieszaniu. Zasilanie na baze to 5v Z zasilacza.
Jak posprawdzac parametry tak aby nic nie uszkodzic? Niestety moj miernik jest na zakres max 20A wiec nie chcial bym go tez uszkodzic przy probie sprawdzenia pradu plylacego przez ogniwo?
Oto nowy schemat mojego ukladu nie uwzgledniam na nim atmegi ktora bedzie sterowala Ib.
To czy Ci zdechło czy nie możesz zawsze sprawdzić podłączając je bezpośrednio na zasilacz z kompa. Zawsze sprawdzaj ile napięcia jest na ogniwie i zaraz widzisz na ile otworzył się tranzystor. Do obliczeń rezystora bazy narysuj sobie całe oczko prądu bazy uwzględniając wszystkie kolejne przewodzące złącza BE
przyjmując na każdym spadek 0,7V- i wyjdzie samo. Operuj wartościami które zmierzysz a nie wyrwanymi dowolnie z datasheet. Ciekaw jestem jak to naprawdę podłączasz bo coś tu ściemniasz . Raz o trafie raz o ATX, a o tym mostku czy o napięciu na filtrze(czy jest) -coś miękko Czy masz na nim radiator( na ciepłej stronie) ?
Poczytaj http://komputery.idg.pl/artykuly/21481_2.html i o LDO na mosfetach. Może będzie łatwiej.
To czy Ci zdechło czy nie możesz zawsze sprawdzić podłączając je bezpośrednio na zasilacz z kompa.
Czy masz na nim radiator( na ciepłej stronie) ?
Ok sprawdzilem. Napiecie na ogniwie = 10,8V. Ognoiwo robi sie zimne na poczatku pozniej przestaje sie chlodzic. Po stronie goracej ogniwa jest radiator z wentylatorem od jakiegos pentiuma.
Quote:
Ciekaw jestem jak to naprawdę podłączasz bo coś tu ściemniasz Smile. Raz o trafie raz o ATX, a o tym mostku czy o napięciu na filtrze(czy jest) -coś miękko
Raz podlaczylem ogniwo do zasilacza ATX, za drugim razem podlaczylem ogniwo do trafa za mostkiem prostowniczym. Trafo dawalo 12,5VAC za mostkiem bylo 11VDC (z pulsacjami, ale ogniwo moze byc "karmione" takim pradem. Dzieje sie to samo co co w przypadku bezposredniego podlaczenia do zasilacza AT
Dlaczego tranzystor przewodzil bez wzgledu na wartosc Ib? Napiecie na ogniwie sie nie zmienialo.
Dodano po 4 [godziny] 19 [minuty]:
przed chwila zrobilem kolejny test tranzystora, zlacze E-C przewodzi.. (nie zaleznie od bazy...)
Witam
Nie doczytałem czy zastosowałeś odpowiedni radiator na tranzystor? Ale dziwię się próbą zastosowania tranzystora bipolarnego jak mamy pełno dobrych IRF... Jak zastosujesz IRLZ44 to będziesz miał mniejsze kłopoty.