Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Divix player z dyskiem 40gb ,do domu , do samochodu ...

misiupan 08 Nov 2007 20:25 11989 20
  • Divix player z dyskiem 40gb ,do domu , do samochodu ...

Witam , dzisiaj przedstawiam kolejną moją konstrukcję jaką jest odtwarzacz Divix , Mp3 ,Jpg ... , urządzenie powstało z uszkodzonego przenośniego odtwarzacza dvd z wyświetlaczem 7'' .Dvd te idealnie się nadawało do mojej konstrukcji ze względu na fakt posiadania złącza usb i czytnika kart SD-MMC, poświęciłem je na części bo miało uszkodzony ekran i napęd z laserem .Płyta idealnie się nadaje bo ma kształt prostokoąta i z jednej strony wszystkie potrzebne gniazda .Płyta wymagała zamontowania włącznika zasilania , a co najważniejsze konieczne było wymontowanie z klapy ekranu odbiornika pilota i podłączenie go we właściwe miejsca na płycie - całe sterowanie odbywa się pilotem . Dysk twardy o pojemności 40Gb zamontowałem w podstawie obudowy wraz z przejściówką ide-usb , całość połączyłem z płytą czterema przewodami .Dodatkowo na procesorze płyty przykleiłem niewielki radiator na wszelki wypadek .Płyta została włożona do wcześniej przygotowanej obudowy i w dwóch miejscach podklejona by się nie ruszała .Otwór na gniazda zrobiłem z oryginalnego panela wymontowanego z obudowy dvd , wypiłowałem w nowej obudowie otwór i wkleiłem panel na gorąco , lutownicą punktowo go zgrzałem z obudową .Nie montowałem slotu na kartę pamięci , bo nie mam takiej potrzeby , obudowa nie ma żadnych otworów wentylacyjnych , temperatura w śrdoku jest niewielka ,a druga sprawa gdybym chciał go używać w aucie , to nawet lepiej jak jest szczelnie zamknięta , nie będzie łapać wilgoci .Cała konstrukcja nie jest specjalnie skomplikowana i każdy nawet mało doświadczony elektronik poradzi sibie z budową , player ma kilka zalet jakimi jest niewątpliwie dysk twardy , filmy ładuje się poprzez usb , obudowa ma możliwość przykręcenia jej gdzieś np w aucie , wymagany jest wtedy dodatkowy stabilizator 12v i kabel przedłużacz do odbiornika na pilota . Wadą natomiast jest fakt ,że jak się zapełni muzyką dysk do pełna to po uruchomieniu player odczytuje całą zawartość dysku i dzieli ją na mp3 , video , jpg , zajmuje to około 5 minut , po tym player samoczynnie odtwarza pierwszą pozycję z listy , przy miejszym dysku czas ten proporcjonalnie zmiejsza się . W środku można zamontować dodatkowo głośniczki .Całość podłączyć można do każdego odbiornika z wejściem AV . Koszt budowy zależy jest w zasadzie od użytego dysku twardego i za ile uda nam się kupić odpowiednie dvd , mnie to kosztowało około 200 zł ,ale można zmiejszyć znacznie ten koszt używająć np odtwarzacza dvd stacjonarnego -są o wiele tańsze w zakupie i tam też wtedy można zastosować klasyczny dysk 3,5 cala który też jest o wiele tańszy niż laptopowy. Poniżej kilka pozostałych zdjęć tej konstrukcji :

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    misiupan
    Level 35  
    misiupan wrote 2632 posts with rating 429, helped 257 times. Live in city GDAŃSK. Been with us since 2004 year.
    bolek
    Level 35  
    jakoś mnie to nie porywa...
    Większa frajda była bu już chyba z samodzielnie zaprojektowanego generatora do dioy led...
    Chesunio
    Level 11  
    Niebardzo mi się to widzi...
    Zrobiłeś tak jakby przenośny dysk z oprogramowaniem, który można podłączyć do TV itp.
    Nie napracowałeś się, ale jeżeli ci się to przydaje to spoko...
    Pozdrawiam
    misiupan
    Level 35  
    Witam , wykorzystałem tylko to co dało się z tego zrobić .Moim zamierzeniem było przystosowanie tego do mojego skutera , bo lubię słuchać muzyki podczas jazdy . w oryginalnej obudowie jakim była ta od dvd z otwieranym ekranem , miałem same problemy , klapka cd ruszała się i resetował się zaczynając wczytywanie plików od nowa , przeniesienie tego do tej obudowy ,wraz z dyskiem twardym rozwiązało problem. W prawdzie pracy było niewiele , to cieszę sie z tego co powstało . Oryginalna konstrukcja kosztuje 250 zł z dyskiem 20Gb na pokładzie , więc jakby nie patrzeć troszke zaoszczędziłem.
    miwi
    Level 28  
    No to jeśli to ma jeeszcze jeździć razem z Tobą na skuterze to ten dysk twardy długo nie pociągnie w takich warunkach.
    kora98
    Level 20  
    Widziałem takie coś na allegro. przydatna rzecz do auta, ale na skuterze dysk nie pociągnie długo, prędzej w aucie. Kumpel ma takie coś w samochodzie od 2 lat, jak na razie dysk daje rade
    kokodin
    Level 21  
    kupić epie pico-itx (7x10cm) napęd laptopowy i dysk na karte flash zainstalować geexboxa wsadzić w obudowe i wysłać zdięcia do via area bo na elektrode bylo by za mało :P i był by lepszy player

a tego to bym raczej próbował naprawić a nie okaleczać był by z niego lpszy pozytek ale pogratulować ze to wogule działa :P
    LAZYBOY666
    Level 11  
    ..pamiętam jak moj brat zamontował radio samochodowe do ROMET Ogar 50..hehe lol... wiocha jak nie wiem...
    a co do konstrukcji no ładnie zrobione.. + funkcjonalność +
    ale nie nadaje sie to do... skutera..
    na skuterze lepiej skup sie na jeździe niż na słuchaniu muzy..
    w samochodzie to co innego.. chyba ze chcesz zostać dawcą organów..:D
    Stipe77
    Level 12  
    Takie pytanie: Czy w tym urządzonku podczas słuchania mp3 pojawia się sygnał na cyfrowym wyjściu koaksjalnym czy dźwięk jest tam tylko podczas oglądania filmów? Chodzi mi o zastosowanie zewnętrznego daca. Czy ktoś kto posiada jeden z tych tanich odtwarzaczy dvd może mi to powiedzieć?
    seba881
    Level 12  
    Witam
    Uważam iż to jest świetna rzecz, często wyjeżdżam na działkę mam tam TV i z wiadomych powodów żaden nowszy sprzęt grający lub odtwarzający by się tam nie utrzymał, przydało by mi się takie coś do filmów. Dobry pomysł z tym dyskiem. Ale czy filmy po tych przejściówkach się nie tną?
    misiupan
    Level 35  
    Witam , filmy działają bezproblemowo ,w skuterku urządzenie leży na gąbce ,żadne drgania nie przechodzą na obudowę , całość leży pod siedzeniem w schowku , testowałem wiele odtwarzaczy i jak narazie z tego jestem najbardziej zadowolony ma sporą moc na wyjściu słuchawkowym , czego przenośne mp3 nie mają , ma to dość duże znaczenie , bo jak schowek był zamknięty to niewiele było słychać .W schowku też mam wzmacniacz i głośnik niskotonowy i aktualnie taka konfiguracja się sprawdza . Muzyka absolutnie nie przeszkadza w jeździe , jestem zdania ,że nawet przyjemniej się jeździ .
    seba881
    Level 12  
    A jak jedziesz to głośniki masz na głos, czy na słuchawkach?
    Mitnick
    Level 12  
    Kolego
    Gratuluje projektu. odemnie masz 6/6

Po pierwsze wszystko ładne wizualnie wygląda (widac że pracowałeś nad estetyką) pod względem elektronicznym również wszystko ma swoje miejsce (nie ma plotaniny). Ja uważam ze super sprawa z takim czymś po co komu dvd jak moze mieć dysko-dvd :P po prostu super.
    kora98
    Level 20  
    za 150zł jest takcie coś na allegro:)
    misiupan
    Level 35  
    seba881 wrote:
    A jak jedziesz to głośniki masz na głos, czy na słuchawkach?

Muzyka gra oczywiście z głośnika pod siedzeniem , na tym to właśnie polega , a że mój skuter jest bardzo cichy to słyszę wyraźnie nawet przy większej prędkości , generalnie ludzie się oglądają i szukają auta z którego to słychać i dopiero po chwili zdają sobie sprawę że są w błędzie . Po wyłączeniu silnika muzyka się ścisza automatycznie realizuje to mały przekaźnik i dwa rezystory , układ zamontowałem by nie rozładował mi się akumulator .W planie jest też wyświetlacz spectrum analyzer na sto diod , umieszczę je pod kierownicą na panelu podłogowym .Na sezon letni będzie wszystko gotowe i zamontowane , na pewno przedstawię to na forum.
    kiler129
    Level 27  
    Przeciez to nie ma prawa dzialac .....
    Jakim prawem skoro ten player nie ma hosta usb.
    mariuz
    Level 31  
    A skąd wiesz że nie ma :|

Teraz hosty USB współpracujące z dyskami i pendrive'ami pakują nawet do najtańszych radiów samochodowych...
    (zanim kto zgłosi do moda za ort, ot zapraszam na www.so.pwn.pl)
    sebneo
    Level 11  
    czy twoją konstrukcję da się podłączyć do matrycy LCD z laptopa?