Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimeter Dt-830B - jak obsługiwać?

BasTian_89 01 Gru 2003 08:06 31061 14
  • #1 01 Gru 2003 08:06
    BasTian_89
    Poziom 11  

Posiadam właśnie taki multimetr (narazie leży w szufladzie):) czy ktoś może mi przybliżyć obsługe taich urządzeń jakim są multimetry dzięki :)

5 14
  • #2 02 Lip 2004 18:49
    K!lleR
    Poziom 39  

Mam ten sam problem. Dokładnie dzisiaj kupiłem taki sam miernik DT-830B za cenę19.00 zł i w instrukcji nie ma nic o dokładniejszym użytkowaniu.

Chodzi mi o to jak sprawdzać napięcia i gdzie podłączyć czarny oraz czerwony przewód mierniczy. Szukałem w internecie opisu ale nigdzie nie znalazłem, jak się go używa.
    Bardzo proszę o pomoc fachowców czyli was.

0
  • #3 02 Lip 2004 19:54
    marek_mrk
    Poziom 14  

WRZUCAM ZDJECIE TEGO MIERNIKA LATWIEJ BEDZIE ZROZUMIEC
    czarny do com (zazwyczaj przy pradzie stalym latwiej okreslic wtedy bieguny czarny - ,czerwony +)
    czerwony przy pomiarze napicia V pradu do 200mA i rezystancji do wejscia VmA ohm (nie wstawie tu symbolu nie da rady)
    majac tak wlozone przewody pomiarowe mozemy zmierzyc napiecie zmienne do 750V przelaczajac pokretlo na odpowiedni zakres V~
    napiecie stale do 1000V przelacznik na zakresie V=
    rezystacncje do 2000k ohm na zakresie ohm
    i prad staly do 200mA na zakresie A=
    natomiast pomiar pradu wiekszego przelacznik w pozycji 10A i koncówka czerwona do wejscia 10ADC
    mozna jeszcze sprawdzac diody przelacznik w pozycji symbolu diody
    i wzmocnienie tranzystora pnp npn przelacznik w pozycji hfe a tranzystory wkladamy z lewej strony w miejsce gdzie pisze npn jezeli taki tranzystor i pnp jezeli tranzystor pnp
    nie wiem moze nie wszystko napisalem ale mysle ze co nieco to wyjasnilo

12
  • #4 02 Lip 2004 20:54
    K!lleR
    Poziom 39  

Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź, problem w tym, że ja nie mam takich symboli jak prąd zmienny czy stały. Tam są nazwy DCV, ACV lub DCA.

0
  • #5 02 Lip 2004 21:01
    rjacek
    Poziom 14  

AC oznacza sygnał zmienny, a DC sygnał stały

2
  • #6 02 Lip 2004 21:23
    adi-niunio
    Poziom 22  

można dodać że zakresy określają max wartość jaka może zostać na tym zakresie zmierzona.

I tak np rezystor 150kom może zostać zmierzony na zakresach 200k i 2000k , na niższych multimetr niezareaguje.

podobnie z napięciem, dlatego zawsze należy pomyśleć mniejwiecej jakie wartości chcemy mierzyć.

..... i taka mała rada....... ZAWSZE !!!!!! zdawaj sobie sobie sprawe z tego jaką wielkość chcesz mierzyć i patrz za każym razem czy dobrze miernik masz ustawiony.

Ja mierzyłem już tysiące razy rożne rzeczy, a wczoraj sie zapomniałem i mając ustawiony omomierz, przyłączyłem do gniazdka 220V -> efekt miernik spalony, aż sie zadymiło i iskry poszły.

Tak więc pamietaj o wysokich napięciach (wyskakuje na wyświetlaczu HV gdy sie ten zakres ustawi) i zawszze patrz na zakresy, bo szkada pieniądze tracić przez taką głupotę :(

pozdrowienia i życze udanych pomiarów.

4
  • #7 02 Lip 2004 23:00
    K!lleR
    Poziom 39  

Bardzo wam dziękuję, wszystkim za udzielenie lekcji. Serdeczne dzięki.

Adi-niunio HV = Wysokie napięcie. Zapamiętam

A jak sprawdzić baterię np... ? czy ma napięcie dajmy na to paluszek 1.5V

Nie dziwcie się moimi pytaniami, mam już parę lat ale od zawsze jestem zainteresowany ( hobby ) elektryką i elektroniką. Pierwszy raz mam w dłoni Miernik, i nie chcę go spalić niewiedzą.

Btw... I pod jaką skalą sprawdzić drożność przewodu (czy nie jest pęknięty) i ile powinien pokazywać miernik ? Elektroniczny oczywiście.

I jeśli chcę zmierzyć prąd w gniazdkach to jak powinienem mieć podłączone Przewody mierzące bo ACV ustawię na 750

2
  • #8 03 Lip 2004 00:36
    marek_mrk
    Poziom 14  

chyba nie czytasz uważnie
    napiecie w gniazdku ACV 750V czarny do com czerwony do (VmAohm) srodek
    napiecie bateryjki przewody włożone jak wyżej a zakres DCV np. 2000mV(2V) mozna dać większy zakres ale nie mniejszy
    sprawdzanie ciąglości (czy przewód nie jest złamany) przewody włożone jak wyżej przełącznik na ohm i np. 200ohm wskazania powinny być bliskie zera (tak jak przy zwartych przewodach z miernika np. 001 ) jeżeli ok jeżeli nie to z lewej strony tylko 1 wyświetla (tak jak przy rozwartych przewodach przyrządu na zakresie omomierza)

7
  • #9 03 Lip 2004 11:43
    K!lleR
    Poziom 39  

Ok dzięki za pomoc wszystkim.

1
  • #10 03 Lip 2004 21:14
    K!lleR
    Poziom 39  

Moje ostatnie pytanie co do w/w miernika. Czy można nim praktycznie sprawdzić i naprawić spalony zasilacz komputerowy typu ATX 300V?

2
  • #11 18 Gru 2004 00:56
    qwisnia
    Poziom 10  

A ja mam kolejne pytanie czy ktos ma schemat tego miernika bo wlasnie taki dostalem ale ma spalony 1 rezystor i nie da sie odczytac wartosc :( a jak dam zamaly to sie pewnie znowu spali.

0
  • #14 19 Sie 2014 13:21
    akkuk
    Poziom 1  

Mam pytanie. W jaki sposób zmierzyć za pomocą miernika DT-830B polaryzację/napięcia na dwużyłowym kablu telefonicznym? Chciałbym sprawdzić która żyła jest -48V (-), a która 0V (+).
    Z góry dziękuję za pomoc.

0
  • #15 19 Sie 2014 16:00
    wolek14
    Poziom 31  

Przy poprawnie wpiętych przewodach pomiarowych sytuacja wygląda tak, że przykładając czerwony do punktu o wyższym potencjale, pojawi się wynik bez minusa z przodu. Gdy przyłożysz czarny do punktu o wyższym potencjale, przed wynikiem zobaczysz minus.

0