Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SIlnik z magnetowisu - trójfazowy?

09 Lis 2007 14:54 1493 2
  • Poziom 14  
    Witam,
    mam proszę do kolegów. Jest sobie taki silniczek wymontowany z magnetowidu Funai V-3EE wygląda to to tak: http://sinus.one.pl/~morghul/silnik/
    Chciałbym nim pokręcić prądem stałym żeby osiągnąć prędkość obrotową rzędu kilku tyś obrotów na min. Interesowało by mnie coś od 5-6 do 9-10 kobr/min. Czy jest w ogóle możliwe zasilania go prądem stałym jednofazowym a jesli tak to jak to cudo podłączyć i do jakiego napięcia? 4 kabelki to jak dla mnie troche za dużo ;) a nie chce go spalić przy metodzie prób i błędów.

Pozdrawiam
  • MetalWork
  • Poziom 39  
    silnik wygląda na typowy DC chodź może być BLDC , jednak w magnetowidach był stosowany najczęściej 2 fazowy do napędu głowicy o zupełnie innej budowie
    proponuje sprawdź omomierzem wyprowadzenia , wydaje mi się że jedna para to zasilanie silnika DC druga to czujnik położenia lub prędkości , jeżeli masz zasilacz regulowany z ograniczeniem prądu to można przy 3-5 V śmiało spróbować podać napięcie
  • MetalWork
  • Poziom 11  
    Czerwony i biały to zasilanie 12V, pozostałe służą do kontroli prędkości obrotowej (ja zastosowałem taki silnik -po małych przeróbkach- do sterowania siłownikiem wolnych obrotów w Renault 19)
    PS. Aby zdjąć szajbe z silnika, trzeba ją podgrzać np. lutownicą (ona jest przyklejana na jakiś klej)