Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 4 kanałowy

djbartek 09 Lis 2007 15:28 7244 20
  • Witam,

chciałbym przedstawić zbudowany przeze mnie wzmacniacz na użytek domowy (a raczej akademicki). Miał być mały i z małym 'kopytkiem'.

Oparty na kościach TDA2050 x2 oraz dodatkowo w środku znajduje się wymontowany wzmacniacz z głośniczków komputerowych (2x5W) z własnym korektorem zasilany oddzielnym trafem. TDA pracuje w typowej aplikacji producenta + korektory z Jabla (oparte na dwóch tranzystorach podajże; nie pamiętam już).

Całość zasilana trafem 150W (kości TDA). Obudowa to płyta wiórowa (boki, góra, tył i dół). Na panelu frontowym jak widać wszystkie potencjometry od dwóch wzmacniaczy. Widoczne odseparowanie regulacji widma każdego ze wzmacniaczy. Słuchawki są bezpośrednio zasilane słabszym wzmakiem. Z tyłu oddzielne gniazda na każdy wzmak. Widoczny przełącznik z tyłu decyduje czy sygnał trafia do dwóch wzmaków jednocześnie czy też nie.

Wszystko było robione jak najniższym kosztem (części z odzysku, kable ze zbiorów własnych itd.) Chłodzenie (pokusiłem się, bo radiatory nie mogły być za duże) oparte na wentylatorze z zasilacza komputerowego. Załancza się po osiągnięciu odpowiedniej temperatury. Działa to poprzez zwykły rezystor + termistor. Nie chciałem robić sterownika wentylatora, bo byłby to kolejny moduł, który może nawalić, a miejsca jak widać mało.

Całość oklejona wykładziną - wzmacniacz zasila w sumie 16 głóśników telewizyjnych Tonsila, każdy o mocy 10W porozkładanych w 6 kolumienek; 4 kolumienki po 3 takie głośniczki i 2 kolumienki po 2 głośniczki. Całość współpracuje z subwooferem opartym na TDA 7294 i głośniku home-made;

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=629716&highlight=

gra to na tyle głośno, że bez kłopotu można doprowadzić do niezłych nerwów sąsiadów trzy ściany dalej ;). W pokoju akademickim starcza to na zagłuszenie krzyku w pokoju oraz na zrobienie bardzo głośnej imprezy (słychac 4 piętra w dół jak i w góre). Zlatujące sztućce z mebli, zagłuszony film za ścianą i trzęsące się garnki i inne...

Jakościowo mam zastrzeżenia co do korektorów Jabla - wprowadzają niezłe przesunięcia fazowe jak i zniekształcenia (mimo, że tranzystory były wymienione na niszkoszumne). Poza tym kilka osób było bardzo miło zaskoczonych jakością jak i mocą (w szczególności malutkich kolumienek wielkości zeszytu A5). Kolunienki to radiowęzłowe kolumienki Tonsil.

Mimo niewygórowanej jakości (gra to w miarę przyjemnie i ciepło) cały zestaw oceniam jako dobrą inwestycję. Ze sprzętem nie miałem żadnego kłopotu, a sprzęt gra juz od dobrego roku.

Zdjęcia umieszczę wkrótce.

Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 09 Lis 2007 17:10
    bass
    Poziom 15  

Jak umieścisz foty to zobaczymy co za cudo stworzyłeś :)

• #3 13 Lis 2007 19:42
    djbartek
    Poziom 14  

witam,
    oto fotki, tego 'cacka' ;)

troche ciasno, ale własno ;)

pozwoliłem sobie na napisanie na blasze "Hughes & Kettner" :D

i choć poniżej jest plakietka "Unitra", to już kilka osób myślało,

że to firmówka :D

z prowizji zrezygnowałem, choć punktów mało.

jakby ktoś miał za dużo to... ;) dzieki

• #4 13 Lis 2007 20:35
    arti13
    Poziom 32  

konstrukcja moze byc wazne ze Tobie sie podoba masz troche punkcikow do mikolaja jeszcze daleko ale prosze

• #5 14 Lis 2007 10:07
    bass
    Poziom 15  

No fajny wzmacniacz wykończenie zresztą też podoba mi sie!

Dodano po 51 [sekundy]:

Widać lekki bałagan w środku :wink:

Dodano po 2 [minuty]:

I też bym chciał się spytać jak podłączyłeś do tda ten wzmacniacz z głośników komputerowych?

• #6 14 Lis 2007 17:08
    djbartek
    Poziom 14  

witam,

sygnał jest normalnie rozdzielany i trafia na dwa wzmacniacze.

pozdrawiam

• #7 14 Lis 2007 20:21
    SzokalML
    Poziom 36  

niezłe - rzeczywiście wygląda jak wzmak gitarowy. A kolumny też DIY? może jakieś zdjęcia?

• #8 15 Lis 2007 16:04
    bass
    Poziom 15  

A można tak podłączyć 2 kostki tda 2030a że wyjście głośnikowe we wzmaku komputerowym podłączyć do źrudła sygnału tda 2030a?

Dodano po 3 [godziny] 15 [minuty]:

Jutro zbijam podobną obudowe na moje kostki tadeusza i powiec mi jak tą obudowe zbiłeś {wkrętami,gwoździami czy tylko na klej?}.

• #9 16 Lis 2007 13:21
    djbartek
    Poziom 14  

witam,

kolumienki wyglądaja mniej więcej tak jak te czarne kolumienki tonsila ZG-R 2:

http://www.protonsil.pl/?s=1&page=1&k=3&cid=18&p=2

sygnał wejściowy (gniazda czincz) jest rozdzielany na wejscia poszczególnych wzmacniaczy.

a tak jak piszesz, to nie wolno tak robić: wyjscie wzmacniacza jest niskoimpedancyjne, a wejscie wysokoimpedancyjne, poza tym napiece wejsciowe jest rzędu max. 1V, a jak wiadomo sygnal na wyjsciu wzmacniacza jest o wiele wiekszy.

obudowe skreciłem wkretami do płyt kartonowo-gipsowych.

czekam na nastepne pytania.

pozdrawiam

• #10 16 Lis 2007 14:42
    bass
    Poziom 15  

Aha to już rozumiem a mugł bym prosić o schemacik tego podlączenia do końcówki tda tak dla pewności? Mój E-mail:

dj-q-bass(malpa)wp.pl

• #11 17 Lis 2007 23:04
    Usunięty
  • #12 19 Lis 2007 14:37
    djbartek
    Poziom 14  

bass-->> aplikacja tego i innych tda sa ogolnodostepne w sieci.

plątaniny kabelków już nie bede zmienial.

pozdrawiam

• #13 27 Lis 2007 12:36
    byzio
    Poziom 14  

Witam!
    Obudowa jest mala i jak widac odleglosci trafa od preampow itp. sa tez dosc male.
    Czy nie ma w glosnikach brrrrr? Jak np. rozkreci sie volume na max bez podania sygnalu na wejscie?

Pozdrawiam

• #14 03 Gru 2007 16:54
    djbartek
    Poziom 14  

witam,

tak zgadza sie jest 'brrr' ale nie aż takie znaczne. bardziej pomagają przy tym buczeniu wieksze pojemnosci filtrujące i prowadzenie masy niż odleglosc trafa od preampów.

dziekuję za opnie i pozdrawiam

• #15 08 Sty 2008 21:55
    DamianRTV
    Poziom 27  

no no - pomysł jest extra - starania kolegi widzę bardzo ogromne - a że innym się nie podoba - to nie ważne ! niech sami zrobią coś i sie pochwalą , bo wiele osób jest takich co krytykują , a sami nie potrafią sobie nawet gwoździa wbić w ścianę - znam paru takich ... ;)
    - ważne że według Ciebie jet to dobre - ale z tą siecią co jest nie tak ? jak coś nie dopatrzyłem to zmień to bo to warunkuje o twoje BHP ;)

ps: właśnie konstruuję swoje - moderuje już od 5 lat i teraz ostatnio zmieniłem obudowę :) ale jak zrobię to dam Ci znać - też z części unitry ( zodiak - końcówka i zestaw J-35 -czyli 4 końcówki na 2N3055 :) i wskaźniki wychyłowe )

• #16 21 Sty 2008 12:34
    djbartek
    Poziom 14  

witam,

dzieki za posty ;) z moja siecia jest ok :) czekamy na Twoje dzieło ;)

pozdrawiam

• #17 02 Lut 2008 09:31
    kamilcomp
    Poziom 20  

Też panóje coś takiego zrobić... Z ta plątaniną kabli nie jesteś sam.:D Też mam i to o wiele wiekszą:D

• #18 03 Lut 2008 01:42
    djbartek
    Poziom 14  

witam,

w takim razie czekamy na zdjęcia i opisy Waszych dzieł :)

pozdrawiam

• #19 23 Lut 2008 20:30
    darkus12
    Poziom 18  

no powiem ze podoba mi sie... tylkko gdzie powietrze ma uciekac z obudowy. ????

• #20 23 Lut 2008 20:39
    kamilcomp
    Poziom 20  

Ciekawe właśnie ile stopni celcjusz jest tam w środku... W mojej konstrukcji bez wiatraczka było około 67 i dobrze nadal pracował....

• #21 01 Mar 2008 21:25
    djbartek
    Poziom 14  

witam wszystkich,

wentylator zaciaga powietrze poprzez siateczke, która jest zamontowana

na spodzie obudowy. temperatura w środku podczas dłuższej pracy to ok.

40st. wolałem nie narażać końcówek na wysokie temperatury.

dodam jeszcze, że siateczka jest wymontowana z osłony na głosniki w TV ;)

pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME