Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik obrotowy - działający na zasadzie scroola

09 Lis 2007 22:31 3856 9
 • Poziom 13  
  Witam poszukuje przełącznika(może regulatora, pokrętła - nie wiem jak to poprawnie nazwać) takiego jak np. w nowych radiach samochodowych, czy oscyloskopach cyfrowych lub w wieżach. Można nim kręcić w obydwie strony bez końca :D. Gdzie takie cudo mogę kupić i jak to sie nazywa
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Przetwornik obrotowo-impulsowy, enkoder, impulsator obrotowy... co sklep to inna nazwa...
  Kupić można np w TME...
 • Poziom 31  
  Witam!

  Napisz do czego to potrzebujesz, bo z samego impulsatora nic nie zrobisz, jak go nie podepniesz do odpowiedniego układu elektronicznego (rozbudowany układ logiki cygrowej, lub uPC), który będzie go obsługiwał.

  Pozdrawiam
 • Poziom 28  
  Najtańsze (i różnorodne) źródło to popsute myszki komputerowe na giełdzie po powiedzmy 1zł.
 • Poziom 13  
  Dzięki za odpowiedź.

  r2d2004 napisał:

  Napisz do czego to potrzebujesz, bo z samego impulsatora nic nie zrobisz, jak go nie podepniesz do odpowiedniego układu elektronicznego (rozbudowany układ logiki cygrowej, lub uPC), który będzie go obsługiwał.


  A mianowicie ma służyć do sterowania menu w komputerze pokładowym do samochodu. Myślę że w rzeczywistości nie będzie go tak ciężko podłączyć do uC.

  Chociaż muszę się przyznać że na razie nie wiem do końca jak on działa i czy właśnie trzeba dodatkowe układy logiczne.

  Bym był bardzo wdzięczny za jakieś wskazówki.

  Pozdrawiam
 • Poziom 30  
  Jeżeli chcesz go podłączyć do uC to żadnych dodatkowych układów nie potrzebujesz...
  No ewentualnie można dać bufor z histerezą...
  Co do obsługi enkodera to proszę poszukać na forum mikrokontrolery...
 • Poziom 18  
  Witaj
  Swego czasu chciałem zbudować pewne urządzenie, w którym zwykłe switch'e (przyciski) nie sprawdziły by się z powodu zbyt dużych ilości impulsów w jednym kierunku. Idealnym rozwiązaniem na jaki wpadłem, to zastosowanie impulsatora obrotowego, który rozróżnia kierunki obrotów (wygląda jak potencjometr). Problem gdzie go kupić i za jaką cenę!? Po długich wycieczkach myszką w sklepach internetowych nie znalazłem odpowiedniego elementu. Szukanie zakończyłem na giełdzie elektronicznej gdzie zakupiłem kawałek płyty elektronicznej w której był wmontowany taki właśnie element plus jakieś inne elementy R,C, i jeden wyświetlacz LED (koszt 5zł). Ludziska mają różne stare płyty od magnetowidów, panele przednie od faksów w których takie impulsatory obrotowe, kierunkowe są dostępne.

  Ten, który kupiłem ma 3 wyprowadzenia i podwieszając 1 i 2 do plusa przez jakieś "R" a wyprowadzenie 3 bezpośrednio do masy działa jak w tabeli.
  Co do sterowania to tylko uP, bo niestety ale nie znam układu, który dekoduje informacje z impulsatora i przekłada to na moje potrzeby.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 37  
  Niedawno widziałem na wolumenie po 5.- Facet miał pudełko nowych w alejce z bramy. Sądzę że to rozsądna cena i nie musisz dawać się kroić