Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik obrotowy - działający na zasadzie scroola

09 Lis 2007 22:31 3856 9
  • Poziom 13  
    Witam poszukuje przełącznika(może regulatora, pokrętła - nie wiem jak to poprawnie nazwać) takiego jak np. w nowych radiach samochodowych, czy oscyloskopach cyfrowych lub w wieżach. Można nim kręcić w obydwie strony bez końca :D. Gdzie takie cudo mogę kupić i jak to sie nazywa
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Przetwornik obrotowo-impulsowy, enkoder, impulsator obrotowy... co sklep to inna nazwa...
    Kupić można np w TME...
  • Poziom 31  
    Witam!

Napisz do czego to potrzebujesz, bo z samego impulsatora nic nie zrobisz, jak go nie podepniesz do odpowiedniego układu elektronicznego (rozbudowany układ logiki cygrowej, lub uPC), który będzie go obsługiwał.

Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Najtańsze (i różnorodne) źródło to popsute myszki komputerowe na giełdzie po powiedzmy 1zł.
  • Poziom 13  
    Dzięki za odpowiedź.

r2d2004 napisał:

Napisz do czego to potrzebujesz, bo z samego impulsatora nic nie zrobisz, jak go nie podepniesz do odpowiedniego układu elektronicznego (rozbudowany układ logiki cygrowej, lub uPC), który będzie go obsługiwał.

A mianowicie ma służyć do sterowania menu w komputerze pokładowym do samochodu. Myślę że w rzeczywistości nie będzie go tak ciężko podłączyć do uC.

Chociaż muszę się przyznać że na razie nie wiem do końca jak on działa i czy właśnie trzeba dodatkowe układy logiczne.

Bym był bardzo wdzięczny za jakieś wskazówki.

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Jeżeli chcesz go podłączyć do uC to żadnych dodatkowych układów nie potrzebujesz...
    No ewentualnie można dać bufor z histerezą...
    Co do obsługi enkodera to proszę poszukać na forum mikrokontrolery...
  • Poziom 18  
    Witaj
    Swego czasu chciałem zbudować pewne urządzenie, w którym zwykłe switch'e (przyciski) nie sprawdziły by się z powodu zbyt dużych ilości impulsów w jednym kierunku. Idealnym rozwiązaniem na jaki wpadłem, to zastosowanie impulsatora obrotowego, który rozróżnia kierunki obrotów (wygląda jak potencjometr). Problem gdzie go kupić i za jaką cenę!? Po długich wycieczkach myszką w sklepach internetowych nie znalazłem odpowiedniego elementu. Szukanie zakończyłem na giełdzie elektronicznej gdzie zakupiłem kawałek płyty elektronicznej w której był wmontowany taki właśnie element plus jakieś inne elementy R,C, i jeden wyświetlacz LED (koszt 5zł). Ludziska mają różne stare płyty od magnetowidów, panele przednie od faksów w których takie impulsatory obrotowe, kierunkowe są dostępne.

Ten, który kupiłem ma 3 wyprowadzenia i podwieszając 1 i 2 do plusa przez jakieś "R" a wyprowadzenie 3 bezpośrednio do masy działa jak w tabeli.
    Co do sterowania to tylko uP, bo niestety ale nie znam układu, który dekoduje informacje z impulsatora i przekłada to na moje potrzeby.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 37  
    Niedawno widziałem na wolumenie po 5.- Facet miał pudełko nowych w alejce z bramy. Sądzę że to rozsądna cena i nie musisz dawać się kroić