Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excel... Excel... Czy jest formuła na pominięcie pola?

09 Nov 2007 23:34 10960 13
  • Level 29  
    Witam.

Właśnie tworzę "komputerowy dzienniczek ucznia"-a właściwie modyfikuję arkusz brata do swoich potrzeb.

Oceny w mojej szkole podawane są w punktach, np. 7/10, lub 2/10. Zrobiłem 3 tabelki- 1 i 2 semestr i tabelka końcowa (na koniec roku). Problem pojawia się gdy nie mam oceny np. z fizyki, wtedy pole= "dziel/0".

W kolumnie E w tabelce końcowej mam oceny z pierwszego semestru, liczone za pomocą funkcji "JEŻELI" (np. =JEŻELI(D51<36%;1;JEŻELI(D51<51%;2;JEŻELI(D51<71%;3;JEŻELI(D51<86%;4;JEŻELI(D51<100%;5;JEŻELI(D51>100%;6))))))

W tabelce końcowej chciałbym policzyć swoją średnią ocen ze wszystkich przedmiotów, ale zdarza się tak że jakieś pole= dziel/0, bo nie dostałem żadnej oceny. Jak mogę pominąć to pole przy dzieleniu, ale tak, że gdybym dostał jakąś ocenę to pole byłoby liczone do średniej ocen?

pozdrawiam

PS. Jestem w stanie wysłać cały arkusz na elektrodę.
    PS2. Nie jest to moje zadanie domowe ;)
  • Level 14  
    Jeśli dobrze zrozumiałem problem to można go rozwiązać na wiele sposobów np tak:
    zakładając ze w komórkach A1, B1, C1 mam jakieś wartości liczbowe i chce z nich policzyć średnia ale tylko wtedy gdy te wartości faktycznie sie pojawiają można napisać
    Code:
    =JEŻELI(ILE.NIEPUSTYCH(A1:C1)>0; ŚREDNIA(A1:C1); 0)

jest jeszcze parę innych funkcji które można wykorzystać zależy od sytuacji i fantazji ;-)
  • Level 29  
    Ber, wiesz o co mi chodzi :)

Jednak Twoje rozwiązanie nie działa... :( (oczywiscie zmnieniłem pola)
    Chętnie sam bym sobie z tym poradził- chciałem użyć funkcji JEŻELI, ale nie umiem pomyśleć do dalej...

Jeżeli 1A jest "puste" średnia 1B:1C, Jeżeli 2B jest "puste" średnia 1A(nawet nie wiem jakiego znaku teraz użyć... bo na pewno nie ":" )...
  • Level 27  
    Witam
    podeślij plik, będzie łatwiej.
  • Level 29  
    Dzienniczek jest częściowo uzupełniony ;)

Pole do średniej to E66 (I semestr), I66 (II semestr) oraz M66 (końcowa).

I semestr liczony tylko z punktów z I semestru, II- liczony z punktów z II semestru, a średnia końcowa liczona z punktów z I i II semestru.

Jak narazie Exel ma pominąć pole E59, gdyż narazie nie mam oceny, a chce na bieżąco widzieć moją średnią.

Pozdro

PS. Jak zauważyliście chodzę do klasy informatycznej (technikum), ale Exela nie ma w programie- tzn. jest ale w programie podstawowym (i jeszcze do niego nie doszliśmy, na razie Word i korespondencja seryjna).
  • Level 14  
    maras2003 wrote:

Jeżeli 1A jest "puste" średnia 1B:1C, Jeżeli 2B jest "puste" średnia 1A(nawet nie wiem jakiego znaku teraz użyć... bo na pewno nie ":" )...

Po obejrzeniu pliku i chwili zastanowienia ja bym to zrobił tak (bez wątpienia można to zrobić na parę innych sposobów):
    gdy na samym początku liczysz "PROCENT" wykonujesz proste dzielenie które nie zawsze sie sprawdza ... można później to uwzględnic ale po co gdy od razu można w komórce R25 dać
    Code:
    =JEŻELI(ILE.NIEPUSTYCH(S12:S23)>0;R24/S24;)

tym sposobem gdy nie ma elementów nie stanie sie nic :) a dokładniej pojawi sie 0% to samo 0% pojawi sie w komórce D59. Jedyne co trzeba zrobić to dopisać jeszcze jeden warunek co da:
    Code:
    =JEŻELI(D59=0%;"";JEŻELI(D59<36%;1;JEŻELI(D59<51%;2;JEŻELI(D59<71%;3;JEŻELI(D59<86%;4;JEŻELI(D59<100%;5;JEŻELI(D59>100%;6)))))))

myślę że to sensowne i dość proste rozwiązanie.
  • Level 27  
    w przykładzie nie działa prawidłowo komórka B26, D26 itd., należy w nią wpisać:
    =JEŻELI(B25<36%;"TAK";"")
    i można wyłączyć pokazywanie wartości zerowych -- znajdziesz to w -NARZĘDZIA- -OPCJE- zakładka -WIDOK-
  • Level 29  
    wiersze 26 jak narazie nieskończone, ale Twoja uwaga może się przydać :) Co do ukrywania zer- mam Exela 2007 (całego Worda) i nie mogę znaleźć... :( Ogólnie to widok mam w zakładce, ale nie moge w niej znaleźć tego ukrywania...

Ber, pierwsza część mniej więcej OK :) ale z drugą gorzej... Nic nie wyświetla w E66 (średnia I sem.), albo ja coś źle robie...
    No i nie wiem dlaczego sam sobie z tym nie mogę poradzić... nie wiem co mam "powiedzieć" programowi żeby opuszczał puste pola.

PS. jeszcze jeden problem- teraz z fizyki mam 1, ale chyba już wiem jak to poprawić :)
  • Level 30  
    trochę wywrotowo, ale czy nie warto byłoby zainstalowac np. OpenOffice T7?? słownik, nowa wersja, dobra pomoc... no i zapis jako XLS :-)
  • Level 19  
    pozatym nie pisze się Exel tylko Excel.
  • Level 27  
    W zakładce widok trzeba odkilknąć funkcję opisaną w skrótowo --wartości zerowe-- domyślnie trzeba dodać słowo -wyświetlaj
    Excel... Excel... Czy jest formuła na pominięcie pola?
  • Level 29  
    Słuszna uwaga- Excel

Seta, mam nowszego Excela, widok jest zupełnie inny, nie mogć dojść do takiego okienka ja pokazałeś

Ale nie na tym problem polega. Najprościej: Jak pominąć pole, licząc średnią, w której nie ma cyfry?
  • Level 27  
    zobacz pewnie o to chodzi, można to zrobić lepiej ale to akurat było pod ręką : =JEŻELI(ILE.NIEPUSTYCH(E1:E7)>0;SUMA.JEŻELI(E1:E8;">0")/LICZ.JEŻELI(E1:E8;">0");"")