Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa Halogenowa, potrzebny jakiś dodatkowy układ?

10 Lis 2007 09:14 3703 30
  • Poziom 21  
    To tak chce zamontować w Akwarium lampy Halogenowe (są to te lampy co np mamy w czujnikach ruchu przy garażach że jak sie ktoś pojawi to odrazu świeci). Chce je tam dać ze względu na małe rozmiary i dużą moc. No ale niestety mam problem i chciałbym by ktoś mi powiedział czy te lampy muszą mieć dołożony jakiś układ by zadziałały (i wytłumaczył co to za układ) czy wystarczy podpiąć je i przyłożyć napięcie. Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 35  
    Są to zwykłe halogeny na 220 Volt i nie potrzebują żadnych dodatkowych układów. W czujnikach ruchu o których piszesz halogen załączany jest do sieci przez styki przekaźnika który w Twoim przypadku jest nie potrzebny. A tak z ciekawości to po co chcesz rybki oślepiać ?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Heheh raczej nie oślepiać tylko akwarium ma 250l no i trzeba je odpowiednio oświetlić :) a te Halogeny są dość mocne i są małych rozmiarów.
  • Poziom 39  
    Ale wydzielają też dużo ciepła (będą podgrzewały wodę). Lepszym i energooszczędnym rozwiązaniem będą świetlówki.

Pozdrawiam
    Adam
  • Poziom 21  
    Tak tylko że ja mogę kupić 2X 100W halogen który mi w zupełności wystarczy a teraz mam maksymalnie 2 neonówki które mają 2X30W i z tego co mi powiedziano w sklepie to nie da rady kupić większej mocy tego typu neonówek (to są długie bardzo długie neonówki) nie powiem dokładnie jakiej długości ponieważ akwarium jest u brata a mieszka on od emnie trochę daleko.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodatkowy sposób który jest sprawdzony to do neonówek podłączyć układ z żarówek energooszczędnych to pomaga. Niestety jednak niema miejsca gdzie już można to tam upakować
  • Poziom 25  
    Świetlówka 40W ma łącznie z oprawkami 124cm, więc myślę że to niewiele dłuższe od tego akwarium.
  • Poziom 25  
    40W chyba najsilniejsze. Założysz dwie i masz 80W.
    Ale na moje oko to jedna powinna starczyć.
  • Poziom 21  
    Kurcze tam trza by było minimum razem 150W i to jest problem jak sam oglądam na zdjęciach niektórzy specjalnie mają zamontowane całe halogeny nad akwarium po to tylko by roślinki i zwierzątka otrzymywały wystarczającą ilość światła.

Dodano po 8 [minuty]:

Tam zapewne będą 90cm świetlówki w tym akwarium bo jak patrze na wymiary to szyba 120 cm długie na 40 szerokie. Tak ze zamatowanie dodatkowych świetlówek tych samych wymiarów odpada ze względu na budowę pokrywy porostu no niema miejsca.

Dodano po 3 [minuty]:

Długość Moc
    45 cm 15W
    60 cm 18W
    75 cm 25W
    90 cm 30W
    120 cm 36W
    To znalazłem na jednym z forów
  • Poziom 39  
    creativ_pl napisał:
    No a są o tych wymiarach świetlówki min 70W ??

A po co stosować "rury" proste. Można przecież zastosować kompaktowe (kilka szt) np PL-C Philipsa :arrow: PL-C

Pozdrawiam
    Adam
  • Poziom 21  
    Chociaż twoja myśl nie jest taka głupia tylko że musiał bym zamontować ich co najmniej 2 sztuki i wyrzucić tylko z jednej strony neonówkę. Tylko znowu problem i tak nie będzie miejsca gdy usunę tylko neonówkę
  • Poziom 39  
    Wywalasz jedną świetlówkę (to nie są neonówki) i po obu jej końcach montujesz 2 szt świetlówek kompaktowych PL-C o mocy 26W.
    Lampa Halogenowa, potrzebny jakiś dodatkowy układ?

Pozdrawiam
    Adam

Edit.
    Oczywiście do tego wymiana opraw na świetlówki PL-C (G13 na G24d-3 dwa piny) i wymiana 1 szt dławika i dodanie 1 szt (łącznie 3 szt dławików 1 do starej świetlówki i 2 do nowych).
  • Poziom 21  
    A pomyślałeś o tym ze w miejscu gdzie są zamatowane te świetlówki znajdują sie stateczniki startery i tam zleksza niema miejsca gdzie by to upchać bo to jest jedna wielka całość ??

Dodano po 2 [minuty]:

Po zatym jak pisałem tak trzeba by było minimum 150W i czy są mocniejsze te świetlówki kompaktowe niż 26W ??
  • Poziom 39  
    Tak, pomyślałem. Jak wyżej dopisałem wywalasz jeden dławik (statecznik) i jeden zapłonnik (starter). Linijka w rękę i trzeba wszystko pomierzyć. Długość jednego dławika (mam przed sobą do świetlówki 26W) to ok 15 cm, myślę, że 3 szt zmieszczą się (razem 45 cm). Świetlówki PL-C 2-pinowe mają wbudowany zapłonnik (starter) i dlatego nie trzeba go stosować.

Pozdrawiam
    Adam

150W ale światła z żarówek czy ze świetlówek? Orientacyjne przeliczenie ilości światła 10W świetlówki - 40W żarówki, czyli 26W to ok 100W żarówki.
  • Poziom 21  
    Jeżeli jest 15 cm długość to odpada tam jak wywaliłeś tom świetlówkę to jest ino 10 cm szerokości a po 2 stronie wszystko jest po 10 cm ścinane. Koncepcja bardzo dobra ale znowu kur.... brak miejsca
  • Poziom 39  
    creativ_pl napisał:
    teraz mam maksymalnie 2 neonówki które mają 2X30W

creativ_pl napisał:
    90 cm 30W

creativ_pl napisał:
    to jest ino 10 cm szerokości a po 2 stronie wszystko jest po 5 min ściosane

Nie pisałem o szerokości tylko o długości. Między tymi świetlówkami masz tunel (o długości świetlówek) w którym się zmieszczą te 3 dławiki (3x15 cm=45cm), tak myślę, bo jednak nie rozbierałem tego i nie widziałem na oczy.

Pozdrawiam
    Adam

PS Jeszcze jedno, długość świetlówki Philips Master PL-C 2P 26W/840 to ok 17cm plus oprawka ok 3 cm.
  • Poziom 21  
    1 Szerokość wynosi 10 cm (gadasz że świetlówki mają wymiar 15 cm no to problem z zamatowaniem)
    2 Po 10 cm zaczyna się ścięcie
    3 Zamatowanie nie da rady bo jest ścięcie
    4 Otwór na karmienie itp (też odpada tutaj zamatowanie świetlówki )
    Rozumiesz o co mi chodzi teraz ??
  • Poziom 39  
    Popatrz:
    Lampa Halogenowa, potrzebny jakiś dodatkowy układ? Lampa Halogenowa, potrzebny jakiś dodatkowy układ?
    Czy Ty teraz mnie rozumiesz?

Pozdrawiam
    Adam
  • Moderator Robotyka
    creativ_pl napisał:
    No a są o tych wymiarach świetlówki min 70W ??

Czym innym są świetlówki, a czym innym żarówki. Nie patrz na moc, bo jest to parametr mylący. Dwie, góra 3 świetlówki 40W zapewnią ci wystarczające oświetlenie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są świetlówki energooszczędne. Ale to już wiesz.
    Ale halogeny się zupelnie nie nadają. 100W halogen jest o wiele silniejszy niż zwykła żarówka o tej samej mocy.
    Chcesz to sprawdzić doświadczalnie? Wkręć sobie żarówkę 200W w zyrandol. Będzie jasno, ale da się wytrzymać kilka godzin w pokoju.
    A teraz wkręć MIX-a 150W. Po 20 minutach od rozpalenia, będziesz miał dość.
    To samo czekałoby rybki pod halogenem. Kilka godzin i woda miałaby pewnie z 30 stopni, a rybki pływałyby sobie akrobatycznie po powierzchni...
    Jak mawiał pewien dziadek - nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
    Zastosuj albo fabryczną oprawę na świetlówki, albo przerób istniejącą na energooszczędne lampy.
  • Poziom 21  
    Adam-T z obydwu stron co namalowałeś gdzie mają niby być umieszczone świetlówki są otwory w których są rury przeznaczone do doprowadzenia i odprowadzenia wody do filtra ( duże bydle z tego filtra ale woda nie była zmieniana od roku a jest czyściutka) więc jak mówiłem odpada mocowanie wzdłuż. Z przodu natomiast idzie wszystko do skosa więc odpada tak samo czyli nic z tego.
    Madrik masz racje co do temperatury ino jak sam zauważyłem na innych forach te lampy są stosowane do akwariów ze względu na mocne światło tylko że nie są to 150W od razu tylko po 50W i nie dają one tyle ciepła postaram sie namalować schemat takiej obudowy i pokaże o co biega. Po zatym jeżeli one nagrzewają wodę do 30 stopni to konkretnie akurat są gatunki rybek dla których taka temperatura nie jest zła brat utrzymuje temperaturę od 27 do 30 stopni.

Dodano po 5 [minuty]:

W tym miejscu jest otwór na te rury, jest to tak zrobione że nie dotykają one świetlówki tylko tam jest przerwa około 2 cm (ten obrazek jest z mniejszego akwarium więc wyglądać to może zbyt ciasno)
  • Poziom 21  
    Adam-T jak mówiłem masz dobre myśli bo też o tym brat myślał no ale sam widzisz jak to wygląda

Moja myśl zrobić obudowę samemu z jakiegoś fajnego drewna pod kolor biurka na którym leży akwarium. Będzie to pewnie wyglądało lepiej niż czarna plastikowa , do tego zrobić otwory na 3 obudowy do halogenów dodatkowo zrobić gdzieś jakąś dziurę dla wentylacji. w 2 skrajnych obudowach dać 2X70W a w środkowej lampę HQI choć obudowy będą wystawać to nic jeżeli będzie to wykonane dobrze to te wystające lampy dodadzą mu bardziej smaczku

Zrobić coś w stylu tego pana
  • Poziom 39  
    creativ_pl napisał:
    Adam-T z obydwu stron co namalowałeś gdzie mają niby być umieszczone świetlówki są otwory w których są rury przeznaczone do doprowadzenia i odprowadzenia wody do filtra

Dobra nie będę Cię więcej namawiać, ale skoro jest tam ta świetlówka i jest tam oprawka na tą świetlówkę to tylko wystarczy wymienić oprawkę na inny typ świetlówki i te otwory o których piszesz zostają nienaruszone. Zresztą obie (nowe) świetlówki można zbliżyć do siebie bo są krótsze od tej jednej długiej. Oczywiście to była moja koncepcja, ale jak twierdzisz, że się nie da to się nie da. Życzę miłego majsterkowania.

Pozdrawiam
    Adam
  • Poziom 21  
    Adam-T a bo gadasz zbliżyć je do siebie i porostu dodać nowe oprawki powiedz mi czy 1 stateczki wystarczył by do 2 jeżeli tak to podsunąłeś dobrego pomysła :)
  • Poziom 39  
    Wywalasz jeden i wstawiasz dwa a jak się nie zmieści (moim zdanie powinno się zmieścić) szukasz statecznika do świetlówki 56Watowej i te nowe łączysz szeregowo.

Pozdrawiam
    Adam
  • Poziom 11  
    ja od siebie chciałbym dodać że do akwarium nie może być założona zwykła świetlówka... Z tego co wiem... Są firmy które robią świetlówki przeznaczone do akwariów np. sera. Na dodatek trzeba ja wymieniać częściej niż tylko po przepaleniu.
  • Poziom 21  
    kosmos1988
    możesz sie bardziej rozpisać na ich temat ;) i powiedziec mi czy ten pomysł z tymi lampami halogenowymi co pisałem o nich jest totalną głupotą czy coś innego ?? bo ja sie poprostu nieznam na rybkach i akwariach to chętnie posłucham każdej rady
  • Poziom 39  
    kosmos1988 napisał:
    ja od siebie chciałbym dodać że do akwarium nie może być założona zwykła świetlówka... Z tego co wiem... Są firmy które robią świetlówki przeznaczone do akwariów np. sera. Na dodatek trzeba ja wymieniać częściej niż tylko po przepaleniu.

Dlatego proponowałem "wywalenie" tylko jednej a nie obu świetlówek z oryginalnego oświetlenia.

:arrow: creativ_pl odwiedź pożądany sklep akwarystyczny tam Ci wszystko powiedzą.

Pozdrawiam
    Adam
  • Poziom 11  
    no to jak jeszcze nie znalazłeś nic to mogę Ci powiedzieć ze ja u siebie mam świetlówkę firmy SERA. Ta firma produkuje je w czterech rodzajach które wizualnie różnią sie tylko kolorem świecenia np. kolor różowy jest przeznaczony głownie do roslin czyli akwarii holenderskich, niebieski kolor pozytywnie wpływa na wybarwienie ryb i z tego co wiem gdy masz w akwarium te dwa kolory jest najlepiej choć to nie znaczy ze nic nie musisz już robić. Oczywiście co2 i doświadczenia podobno nic nie zastąpi...

Przeniosłem z Początkujący Serwisanci. [Mirek Z.]