Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jackson z końcem mocy 2sc2312 -niepoprawna modulacja w AM-ie

Cezarian 10 Nov 2007 13:14 3992 18
    Cezarian
    Level 10  
    Witam !!

Dostałem od kolegi jacksona ale już miał zmieniony tranzystor z mrf477 na 2sc2312 a driver został nie zmieniony czyli 2sc2166.Problem polega na zniekształconej modulacji w Am-ie a w innych rodzajach modulacji jest ok.moc z radyjka to w Am-ie ok 10 W a głos jest jakby był mocno zachrypnięty i cichy a FM-ie słychać go idealnie.Pytanie brzmi czy zostawić ten tranzystor i kombinować coś z pojemnościami w stopniu końcowym czy szukać mrf-a.czytałem trochę w historii że trzeba jakieś kondensatory pozmieniać ale nie było jasno gdzie i na jakie.Z góry dziękuje za pomoc bo szkoda takiego radyjka .Pozdrawiam
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zmniejsz moc w AM. W 99% przypadków pomaga.
    Michał
    Cezarian
    Level 10  
    witam!!!

Mam to zrobić tym pr-kiem AM pwr ???a może któryś ze prądów spoczynkowych ma jakieś znaczenie????
    cobra_bajka
    Level 18  
    Tak, na płycie ustaw mniejszą moc.
    Apropo's prądów, jak ktoś zmieniał TR, to na pewno prąd ustawił.

Napisz, czy zmniejszenie mocy pomogło w uzyskaniu ładniejszej modulacji?
    atrix55
    Level 22  
    Witam ! Zwróć uwage na PR -ke MOD . Czesto ludzie nia kreca , wierząc że modulacja będzie lepsza . W SSB i FM różnicy mozna nie zauważyć , ale w AM -mie jest żle .
    Cezarian
    Level 10  
    Witam!!!

Dziękuje za wszystkie wskazówki ,które sprawdzę dopiero w poniedziałek w pracy oraz proszę o jeszcze .jak tylko sprawdzę to zaraz się odezwę.

Pozdrawiam
    Cezarian
    Level 10  
    Witam!!!

Sprawdziłem wszystko i już opowiadam:
    1.rzeczywiście obniżenie mocy dało poprawny rezultat i przy mocy 3W problem ustał ale gdzie moja moc????
    2.Niestety regulacja PR-kiem MOD nie przyniosła żadnych rezultatów

Reasumując pytanie brzmi co dalej zrobić aby przywrócić moc i zostawić poprawną modulacje ,jak was znam to ktoś powie o założeniu MRF 477 ale na ten TR mnie nie stać to może jakieś inne propozycje???Coś czytałem w starych postach że jakieś kondensatory trzeba wymienić tylko nie było jasno przedstawione gdzie i na jakie.

Pozdrawiam Cezarian
    Cezarian
    Level 10  
    Witam!!!!

No to mamy chyba zamknięty temat bo z tego co kolega napisał to TR zachowuje się wyśmienicie ,chociaż jest takiej produkcji i nie pozostaje mi nic innego jak zakupić tego potwora a to na koniec mam ostatnie pytanie czy może ktoś wie gdzie znajdę to "cudo"czyli KT 960A ????

Pozdrawiam Cezarian
    SP5IT
    A jak zadasz sobie trud poszukania to w cenie z alledrogo kupisz takie 4
    M.
    Cezarian
    Level 10  
    Witam!!!!

Już znalazłem za 40 pln ale jeszcze poszukam bo kolega ma podobny problem z lincolnem a kolego gdzie szukać to chętnie kupie 4 sztuki????

Pozdrawiam Cezarian

P.S tylko ostanie pytanie jak ustawić te prądy spoczynkowe ,domyślam się że
    tym PR-kami co są w stopniu końcowym ,tylko co i jak????
    SP5IT
    Cezarian wrote:
    Już znalazłem za 40 pln ale jeszcze poszukam bo kolega ma podobny problem z lincolnem a kolego gdzie szukać to chętnie kupie 4 sztuki????

Ja użyłbym google
    Cezarian
    Level 10  
    Witam!!!!

Ja też jestem zdania że lepiej żartować niż chorować i dlatego dzięki za te google a co z tymi prądami sopoczynkowymi ??? a zadam sobie trochę trudu i poszukam w kraju rad tego TR.

Pozdrawiam Cezarian
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Prąd spoczynkowy to taki prąd (jak sama nazwa wskazuje), który jest pobierany przez wzmacniacz (w tym przypadku tranzystor) w sposób ciągły. To znaczy przy załączeniu nadajnika i przy braku modulacji z mikrofonu, prąd ten (ustawiony) zawsze płynie przez złącza Colektor-Emiter.

Dlaczego jest on taki ważny ? . Ano dlatego , że każdy tranzystor w nadajniku, gdzie wzmacniany jest już uformowany sygnał AM , musi pracować w danej klasie. Dla wzmocnienia sygnałów (emisji) SSB i AM potrzebujemy klasy A lub AB . Dla emisji FM i CW wystarczy klasa C (bez prądu spoczynkowego).

Dosyć wyjaśnień. PRK (PErek) obok tranzystora MRF lub podobnego, służy do ustawienia tego prądu spoczynkowego. Zawiera się on w granicach od około 20mA do 200mA. Wielkości tego prądu podawane są w katalogach użytych tranzystorów.

Pozdrawiam.
    PS. Przepraszam trochę się rozpisałem.
    cobra_bajka
    Level 18  
    Jak możesz, to napisz, który to PR-ek, żeby użytkownicy niepotrzebnie innymi nie kręcili.

Jackson z końcem mocy 2sc2312 -niepoprawna modulacja w AM-ie
    Cezarian
    Level 10  
    Witam!!!!

Dzięki za teorie a teraz poproszę trochę praktyki ,czyli jak i gdzie dotknąć i czym aby odczytać ten prąd spoczynkowy ???Aby można było go wyregulować bo któryś z kolegów podał prądy jakie mają być w związku z pracą tego KT...

Pozdrawiam Cezarian

P.S jakby SP5IT chciał rozwinąć sprawę tych 4 sztuk KT ... to będę zobowiązany bo nie mogę niczego znaleźć na tym google
    birband
    Level 23  
    Przyznam się, że robię to niechętnie. Masz tu link:http://malzev.tripod.com/cb-radio/jackson.htm

Bez obrazy kolego, Twoja wiedza jest bardzo mała w temacie, dlatego robię to niechętnie. Na Twoim miejscu przekazałbym to radio komuś kto na tym się zna, bo jak znam życie za chwilę będziesz wołał o innego rodzaju pomoc.

A teraz tak:
    Jak otworzysz górną pokrywę z głośnikiem zobaczysz pionowo wsadzoną płytkę pokrytą miedzią. Ta płytka jest mostkiem rozprowadzającą napięcie pomiędzy tranzystorami. Kiedy ją wyjmiesz będziesz mógł zmierzyć prąd spoczynkowy tych tranzystorów. Resztę znajdziesz na stronach w załączonym linku.
    Cezarian
    Level 10  
    Witam!!!!

Prośba do kolegi SP5IT o pomoc w znalezieniu 4szt kt960a w cenie tego z allegro bo każdemu tak pisze a chyba jest już nie możliwe kupić w takiej cenie !!!!!!
    A teraz co do ostatniego postu to dzięki kolego za podniesienie na duchu ale ty kiedyś też zaczynałeś i może nie miałeś kogo spytać co i jak ,ja jestem w tej lepszej sytuacji że mam taką możliwość przez to forum ale na boga nie pisz mi postów iż robisz to z niechęcią bo mnie Hugo Kołątaj strzela jak ktoś coś robi niechętnie i mam dla ciebie rozwiązanie nie rób tego .Oczywiście bez obrazy pozostając w głębokim żalu z sercem przebitym na wskroś.

Pozdrawiam Cezarian

Prośba jest skierowana do konkretnego Użytkownika. W takim celu proponuję użyć "PW", czyli Prywatne Wiadomości. /yes2mike
    Cezarian
    Level 10  
    Witam!

Skoro nie ma więcej chętnych, to temat uważam za zakończony i idę szukać tego TR .Dziękuje wszystkim za okazaną mi pomoc.

Pozdrawiam Cezarian