Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router + Neostrada + WiFi

10 Lis 2007 14:53 2742 5
  • Poziom 9  
    Witam

Mam neostradę, do której chciałbym podpiąć router tak abym mógł korzystać z WiFi w laptopie ale niemam pojęcia jak to zrobić. Mam router który wpiąłem pod usb i teraz niemam pojęcia jak skonfigurowąc to tak aby laptop z pctem był w sieci żebym mógł przesyłać dane i abym na laptopie mógł działać net przez WiFi. Mam nadzieję że w miare jasno napisałem i da sie zrozumieć o co mi chodzi, z góry dzięx za pomoc.

PS. Proszę o wytłumaczenie na piechote bo jestem zilony jeśli chodzi o sieć.
  • Poziom 10  
    Witam
    Jaki to router (model)? Jaki modem do neostrady (model)? Czy router z modemem to jedno urządzenie czyli popularny "livebox" (zwany całkiem zabawnie "krasnalem")? Odpowiedzi na te pytania ułatwią analizę problemu i pomoc ;)

Marcin
  • Poziom 10  
    Rozumiem, że modemik Sagema jest odpięty (całkiem od wszystkiego) i leży sobie w szafie ;) a Comtrend jest wpięty jednym kablem (tym samym którym był wcześniej wpięty Sagem) do gniazdka telefonicznego w ścianie (skrajnym portem po prawej - patrząc wprost na część obudowy z portami o ile dobrze widzę oznaczenia) a drugim kabelkiem USB do portu USB komputera stacjonarnego?
    Jeśli tak to czy na stacjonarnym masz działający internet (poczta, strony www działają).
    Jeśli nie to musisz w instrukcji routera (masz jakąś po polsku?) znaleźć sekcję o konfiguracji połączenia Comtrenda z internetem (jest to etap w którym będzie Ci potrzebne użytkownik i hasło połączenia Neostrady które dostałeś przy pierwszym korzystaniu z usługi - powinieneś mieć je gdzieś zapisane albo wydrukowane).
    Jeśli tak to daj znać - postaram się znaleźć na sieci instrukcję od tego routera i napiszę jak podłączyć laptopa z wifi do już tak działającej sieci.
  • Poziom 9  
    Właśnie tu jest problem bo sagema mam nadal podpiętego myślałem że puszcze sygnał do routera z pc który by miał sygnał z sagema ale nie moge tego zrobić bo niemam pojęcia jak i niemam żadnej instrukcji po polsku. Próbowałem robić tak jak na rysyunku ale nie mogę dojść nawet do momentu żeby wpisać hasło i login. Czyli przydała by się instrukcja pokolei co gdzie i jak podłączać jeśli odepne sagema
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Generalnie to oba te urządzenia posiadają w sobie "modem ADSL". A na jednej linii neostrady może działać jednocześnie jedno takie urządzenie. Ale się nie stresuj - kupiłeś prawidłowe urządzenie tylko należy je właściwie podłączyć.
    Pomysł miałeś taki, żeby komputer stacjonarny łączył się z internetem za pomocą sagema, następnie "podawał internet" przez USB do routera a ten go udostępniał w eter WiFi. Niestety, o ile kojarzę ten typ urządzeń i w tej klasie cenowej (Comtrend), to mogą one routować tylko internet który mają dołączony na gniazdku ADSL czyli linią telefoniczną ze ściany (jeśli się mylę proszę szanownych kolegów o poprawienie).
    UWAGA: nie rób nic zanim nie doczytasz do końca! :D
    Propozycja moja, zgodna zresztą z ideą projektantów tego Comtrenda, jest taka. Wypinasz sagema całkiem i chowasz do kartonu. Kabelek telefoniczny który wypiąłeś z modemu wpinasz do routera. Komputer stacjonarny łączysz z routerem albo za pomocą kabla USB, a jeszcze lepiej jeśli ma on zainstalowaną kartę sieciową, za pomocą kabla sieciowego (RJ45-RJ45) z portem sieciowym w Comtrendzie (to jeden z tych czterech jednakowych po lewej stronie). Tylko możesz nie mieć takiego kabla i trzeba go będzie dokupić.
    Następnie należy:
    -połączyć się ze stacjonarnego z routerem - najczęściej przez przeglądarkę WWW
    -skonfigurować router do połączenia telefonicznego z internetem (użytkownik i hasło od tepsy + parę informacji konfiguracyjnych)
    - po tym etapie przy wszystkich pozostałych ustawieniach routera standartowych powinien już działać internet na stacjonarnym, a zakładam że jak to nowy router to urządzenie ma konfigurację domyślną
    - następnie należy skonfigurować na routerze udostępnianie sieci WiFi (ustalić jej nazwę, zabezpieczenia i hasło)
    - i w końcu skonfigurować laptopa do łączenia się z tą siecią bezprzewodową, co już jest trywialne znając dane z punktu poprzedniego (czyli nazwę sieci i hasło)
    Niestety konfiguracja routera jeśli jesteś całkiem, całkiem "zielony" na podstawie informacji przesyłanych przez forum jest dość ryzykowna, bo możesz stracić połączenie z siecią, nie móc czytać elektrody i się na mnie zdenerwować. Więc jeśli masz taką możliwość to sugeruję poproszenie o pomoc jakiegoś znajomego który ma nieco doświadczenia w takiej konfiguracji. Zajmie mu to kilka minut a stresu o wiele mniej.
    Jedna uwaga - Comtrenda nie wyłączamy po zakończonej pracy. Powinien on być włączony przez całą dobę. Nawet jeśli pozostałe komputery są wyłączone.
    Zaleta tego rozwiązania jest taka, że komputery działają niezależnie, tzn żeby mieć internet na laptopie nie musisz mieć włączonego komputera stacjonarnego. No i jest to zgodne z "regułami sztuki"
    Przepraszam za "łopatologię", ale myślę, że o takie wyjaśnienia Ci chodziło.

Genralnie polecam dyskusje wyszczególnione w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic658481.html
    Tam jest sporo o konfiguracji routerów podobnych do Twojego i w takiej samej konfiguracji - czyli Neostrada+router Wifi+stacjonarny+laptop

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dzięki za pomoc, niestety ale muszę sie sam uporać z tą konfiguracją bo nieznam nikogo kto mógłby przyjść i mi to zrobić. Mam wszystki potrzebny do tego sprzęt (przynajmniej tak mi się wydaje) tylko nie wiem jak to skonfigurować ani jak się dostać do ustawień routera i ogólnie od czego zacząć ale dzięx troche mi rozjaśniłeś całą sytuacje. Gdbyś wiedział jak dojść do momentu żeby wpisywać hasło i login neo to postuj.

Dodano po 5 [godziny] 31 [minuty]:

Właśnie zauważyłem jeszcze jeden problem po podłączeniu przewodu telefonicznego do routera mam ciągle zajęty telefon :cry: teraz troche się już orientuje z tą konfiguracją ale nadal mile widziana instrukcja "łopatologicznie" pozdro