Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak określić zużycie elektryczności w domu?

10 Nov 2007 18:00 13726 17
 • #1
  Anonymous
  Anonymous  
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  W domu mam ok 250-300zł, a na mieszkaniu ze swoimi współlokatorami też udaje się nabić dobrze ponad 200zł :cry:
  Oszczędzanie daje o dziwo gorsze rezultaty, dodatkowo rachunki nam bodajże podskoczą od nowego roku - w unię idziemy!
 • #3
  michcio
  Electrician specialist
  U mnie do 500 zł, ale nie mniej niż 280-300 zł.
  Elektronika - jest, dość dużo:
  -3 telewizory, komputer magnetowidy, DVD, tunery satelitarne, zasilacze itd, wieża audio, radio, amplituner, radio, no i tak dalej. Do tego StdBy w niektórych urządzeniach - raczej wszystkich).

  Jest bolier elektryczny, ale używany w wyjątkowych sytuacjach, na co dzień wodę grzeje "wężownica".

  Oświetlenie w domu też mam :) W sumie 2,5 kW, choć na raz. Wszędzie żarówki, przymierzam się do oszczędniejszego oświetlenia (świetlówki kompaktowe, diody itp.)

  -Jest pralka (automat).

  -2 lodówki i zamrażarka. Z tym, że lodówki to rosyjska "Donbass" i znany wszystkim Mińsk.
  Ciągnie to to sporo, szczególnie, że ta pierwsza co 2 tygodnie jest tak oblodzona, że trzeba rozmrażać (zamrażalnika nie da się otworzyć nawet). Przed świętami Donbass leci na śmietnik a w jej miejsce stanie nowa (jakoś Bosch, Siemens albo Electrolux).

  Jest i gospodarstwo, choć to głównie oświetlenie. Najwięcej prądu ciągnie silnik 11kW, który chodzi dziennie około 0,5-1 godziny.

  Ach, sporo tego. Całe szczęście, że w kuchni używa się gazu. C.O. jest tradycyjne, na węgiel-drzewo.

  Nie tak mało.

  PS: Za wodę, nie pamiętam. Ale coś koło 100 zł.
 • #4
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ja płace 250 zł na 2 miesiące. Żarówki mam normalne, CO z pompkąelektryczna uruchamiana i wyłączaną na razie ręcznie, jedna lodówka, telewizor i komputer, od czasu do czasu elektronarzędzia i mała spawarka jednofazowa. W sumie to tez mi duzo wychodzi . :)
 • #5
  janek1815
  Level 38  
  A u mnie 600-700 na 2 miesiace. Kuchnia gazowo elektryczna i bojler 80L od czasu do czasu jest zalaczany
 • #6
  karol2505
  Level 11  
  ja obecnie place 600zł 800 zł na 4 miesiące
 • #7
  Brauniack
  Level 27  
  Ja płacę 92zł miesięcznie. Mieszkanie 60m2. Kuchenka elektryczno-gazowa, trochę sprzętu: lodówka, telewizory, komputery. Żarówka energooszczędne ale nie mogę przekonać mojej żony aby ich nie zapalała i gasiła co 10 min (kuchnia) :(
 • #8
  airbites
  Level 22  
  w mieszkaniu 65 m2. dwa komputery, laptop. 3 telewizory, lodówka 5 letnia, mikrofalówka i pralka 14 letnia. czajnik elektryczny. żarówki halogenowe w kuchni, w pokojach i w korytarzu. w jednym pokoju są zwykłe i energooszczędne, a w łazience energooszczędne. Czyli na miesiąc około 60 zł latem, a zimą 70 zł.
 • #9
  Qujav
  Level 22  
  Domek 150m2,
  Zazwyczaj chodzi tylko komputer i telewizor i tuner TV, sporadycznie pralka, Oświetlenie około 200W
  Czajnik razem koło pół godziny dziennie.
  Ogrzewanie piecem CO dwu funkcyjnym gazowym, (ale jakość gazu na pomorzu jest fatalna)
  Do takiego ograniczenia zużycia energii, przyczynia się jedna sie jedna sprawna linia sieci, zaebezpieczona bezpieczikiem 10A.
  Rachunki 150zł za 3 miechy.

  @Edit dodatkowo kuchenka z płytą grzewczą, moc "około" 5kW trójfazowa.
 • #10
  kondensator
  Level 36  
  michcio wrote:
  -2 lodówki i zamrażarka. Z tym, że lodówki to rosyjska "Donbass" i znany wszystkim Mińsk. Ciągnie to to sporo, szczególnie, że ta pierwsza co 2 tygodnie jest tak oblodzona, że trzeba rozmrażać (zamrażalnika nie da się otworzyć nawet). Przed świętami Donbass leci na śmietnik a w jej miejsce stanie nowa (jakoś Bosch, Siemens albo Electrolux).
  Sporo bo 3 sztuki, czy sporo bo CCCP ? Wymianą sprzętu z dużym zużyciem prądu ale starszego i niezawodnego niekoniecznie się zgodzę, szczególnie w przypadku sprzętu chłodniczego. Obecnie produkowany sprzęt RTV/AGD (nie tylko chłodniczy), nawet najdroższy, ma wytrzymać "tyle co gwarancja + 1 dzień", a ewentualna naprawa pogwarancyjna ma być nieopłacalna lub niemożliwa. Szacunkowo można powiedzieć ze należy się liczyć z tym ze starsza chłodziarka pobiera (średnio !) 0.5kWh/dobę więcej niż nowoczesna, co daje ok ~180kWh/rok czyli obecnie (2010.12) ok. 100zł/rok. Nowa kosztuje min. 1000zł czyli zakup "nowoczesnej" zwróciłby się "już" po 10 latach jeżeli tyle by wytrzymała w dodatku bez naprawy, co jest z roku na rok mniej prawdopodobne. Do starszego sprzętu chłodniczego części są dostępne i często "zamienialne", a w nowym uszczelki nie wymienisz - tylko razem z drzwiami za ok. 1/2 ceny nowej chłodziarki !
  Owszem, przy podwyżce cen prądu o 500% (co nastąpi, choć nie od razu ale po trochu) koszt prądu będzie przewyższał wartość "nowoczesnej" (czytaj nietrwałej) chłodziarki już w okresie jej gwarancji i wymiana sprzętu będzie miała uzasadnienie finansowe, zaś póki co IMHO tak nie jest.

  PS: Do starszej chłodziarki (nawet made in CCCP) można kupić nowe uszczelki - zużycie prądu i szybkość obladzania się powinna się znacznie zmniejszyć jeżeli stare są już nieskuteczne.
  http://asmagnetik.pl/index.php?tyt=24&n=0&w=19 i nie tylko
  http://www.eldomex.pl/uszczelki.html
  (Tak, czytałem różne negatywne opinie o "zamiennikach" uszczelek, może są też pozytywne, może nikomu nie chciało się napisać jak coś za co powinno być OK i kosztuje <100zł jest po prostu OK ?)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic62279.html
  Oblodzenie przez 2 tygodnie wygląda IMHO na głównie na za częste otwieranie i trzymanie wewnątrz mokrych rzeczy w niezamkniętych pojemnikach, złe uszczelki albo i coś z termostatem (ale nie chcę się wypowiadać autorytatywnie bo to nie moja specjalność, może napiszą Koledzy z działu AGD). Znam różne osoby mające stare (20...30lat) chłodziarki (sam też mam podobną) i takich objawów nie mają, rozmrażać trzeba w upalne lato co 2 miesiące, w resztę roku co 3 miesiące, czyli raptem 4 czy 5 razy w roku i jest OK.
  Następną sprawą jest ustawianie sprzętu chłodzącego blisko ściany (bo ma być ładnie równo pod sznurek") a już najgorsze w wersji "zabudowa" - większe zużycie prądu i szybsze zużycie sprzętu - a później "skąd na to brać pieniądze"...

  Mam nadzieję że Kolega nie wyrzuci sprawnej chłodziarki na śmietnik (w dodatku nieekologiczne i nie wolno...), można ją sprzedać komuś za symboliczną sumę lub oddać potrzebującym - może jeszcze długo posłużyć (nawet jak "zużywa dużo prądu" przyda się w użytkowaniu okresowym np. w domku letniskowym).


  PS: Proszę wszystkich o wpisywanie zużycia prądu w kWh a nie tylko "w złotówkach" - ceny i taryfy są różne, zmieniają się w czasie, a kWh są (podobno) takie same na całym świecie.
  Proszę o uzupełnienie poprzednich postów o kWh, bo bez tego cały temat jest mało konkretny.
  Za jakiś czas być może otrzymam dane od osoby która wiele lat monitoruje i zapisuje zużycie prądu (w kWh) i niewykluczone że będę je mógł tu przedstawić.
 • #11
  MiL999
  Level 26  
  Ja od 2 lat średnio 2 razy w miesiącu patrzę na licznik i wpisuję to do Excela. Wpisuję datę, stan licznika, wylicza mi średnie dzienne zużycie i rysuje wykres. Średnio zużywam 3 kWh / dzień. Mieszkanie 60m, 2 osoby.
 • #12
  yosheeck
  Level 1  
  Płącę po 120 zł miesięcznie, za 2 kompy chodzące prawie non-stop i trochę farelki w łazience...
  Kiedyś zrobiłem sobie taki webowy kalkulator kosztów prądu w Javascript'cie - może się komuś przyda do oszacowania czy nie płaci za dużo...
 • #13
  komandor64
  Level 25  
  Zużywam jakoś tak ze 60-70 kWh/miesiąc. 1 kWh mam po 0.50 zł więc łatwo policzyć, że wychodzi mi za prąd jakies 30-35 zł ;). Komputer, laptop chodzą praktycznie non stop. Do tego serwer na ThinClient`cie (24/7). Trzy żarówki energooszczędne marki Philips 9W i od czasu do czasu farelka 2kW ;). Aha i jeszcze stara lodówka made in ZSRR i ze dwa razy na dzień czajnik elektryczny. Ładowarek do dwóch telefonów i do akumulatorów NiMH już nie liczę ;).
 • #14
  czaki58
  Level 11  
  Ja obecnie zużywam ok 210 kWh i place 255 PLN na dwa miesiące za mieszkanie 139 m . Podstawowy.... sprzęt ...4 TV ,lodówka itd . Ostatnio sprawdzałem pobór prądu mojej 15 letniej lodówki Boscha i wyszło mi ze na 24 godziny pobiera 3,6 kWh czy to możliwe ?  BŁĄD ::: powinno być ze zużywam nie 210 a 440 kWh na dwa miesiące .....sorry
 • #15
  michcio
  Electrician specialist
  @kondensator - dopiero teraz zauważyłem post.
  Donbass został wymieniony prawie 2 lata temu na Liebherra. Głównie ze względu na walory użytkowe - nie słychać jej i jest znacznie większa.
  Co trwałości, to oczywiście masz rację. Nie zdziwię się, jak w lipcu (mija 2 lata od zakupu) rozszczelni się np. parownik, a tego się nie opłaca naprawiać. Uszczelka oczywiście stanowi całość z drzwiami...
  Lodówki nie wyrzuciłem (jak wspomniałeś - nie wolno), została "zabezpieczona" i już nawet się przydała - zepsuła się zamrażarka w baardzo złym momencie, więc użyto zamrażalnika :)
  Mińsk ma nie tylko starą uszczelkę, ale głównie przemokniętą izolację, stąd też się szykuję na wymianę, nawet mi się to opłaci - po podliczeniu zużycia prądu (ale poprzez pomiar!) po jakichś 2 latach mi się ta wymiana zwróci. Z tym, że tym razem raczej wezmę coś tańszego, bo i Liebherr i Beko czy inna Amica ma duże szanse na zepsucie się po 2 latach, z tą tańszą najwyżej wyjdę po tych 2 latach na zero :D
  Swietlówek kompaktowych w dalszym ciągu nie używam, bo jednak ich nie trawię (tych po 30 zł "ciepłych" też). Diody obecnie są zbyt drogie i, co więcej, mniej oszczędne niż świetlówki, więc to też nie to.

  @czaki58 - jak sprawdziłeś to zużycie? Może takim licznikiem cyfrowym z Allegro? Czasem bardzo oszukują przy pomiarach odbiorników innych niż rezystancyjne. Najbardziej wiarygodny jest zwykły indukcyjny licznik z tarczą.

  PS: Ciekaw jestem, kiedy nastąpi moment, w którym ludzkość się trochę opamięta i zacznie się produkować trwały sprzęt (może jak będziemy tonąć już w śmieciach). Bo przy dzisiejszej technologii przecież nie ma problemu wyprodukować np. lodówki, która będzie działać przez 100 lat! I to w cenie tylko kilka procent wyższej niż obecnie, bo to w zasadzie kwestia paru malutkich szczególików.
 • #16
  czaki58
  Level 11  
  [b]michcio[/b sprawdzałem właśnie czymś takim kupionym w Niemczech jak były jeszcze marki .
 • #17
  MiL999
  Level 26  
  @czaki58 - no sam policz, 3,6 kWh na dobę daje 108 kWh miesięcznie. Piszesz że na miesiąc zużywasz 105 kWh więc jak to możliwe?
 • #18
  czaki58
  Level 11  
  SPROSTOWANIE ......... SORRY ZA BŁĄD w pierwszym moim poście na ten temat ..
  Powinno być ze zużywam ok 440 kWh na dwa miesiące i place 255 PLN za to . To co pisałem ze moja lodówka tyle zużywa ( 3,6 kWh na dobę) wychodzi ze jest prawda . Ale czy to możliwe ze tyle zużywa ? (zaznaczam ze ma dwa agregaty ) i 15 lat .Jeśli tak to muszę się z nią przegnać .  Moze kogoś zainteresuje kalkulator zużycia prądu w domu bardzo prosty i przejrzysty ( obrazkowo pokazane wszystkie urządzenia domowe jak i pomieszczenia)
  Link