Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym przetestować komputer po przegrzaniu procesora?

10 Lis 2007 20:32 3290 9
  • Poziom 34  

Może dużo osób nie uwierzy w to, ale Athlon x2 3800+ w komputerze mojego kolegi miał ok. 120*C (tu cytat z innego forum bo nie mam czasu opisywać co się stało na nowo):
    BTW: Sorki że zdjęcie ruszone ale jak się widzi takie cyferki w biosie to nikt by nie czekał aż aparat w komórce (n70) złapie porządnie ostrość
    Cytat:

Na początek pytanie: Jaką temperaturę maksymalną ma Athlon x2 3800+?

Półtorej godziny temu poszedłem do kolegi, miał jakiś komputer do naprawy, zresztą pierdoły, trzeba było tylko do jego komputera (kolegi) skopiować dane z dysku tamtego. Kolega założył dysk do siebie, dane się kopiowały więc oglądaliśmy zdjęcia z wycieczki z której wczoraj wróciłem. Nagle ciemno na monitorze, komputer zgasł. No to za włącznik ale przy ładowaniu systemu zgasł znowu. Mówię że pewnie przekroczona temperatura maksymalna w biosie i zgasił kompa (kolega ma w domu jakieś 26*C). Wchodzę do biosu i zdjęcie (tylko dlatego że n70 wymaga do nego praktycznie dwóch ruchów jedną ręką, komputer odrazu po nim poszedł z kabla):

jak się okazało taśma od dysku (ide) drugim złączem weszła w wentylator. Wentyl jest zatarty (kręci się powoli i dopiero po popchnięciu ręką). Aby szybciej przestygło złapałem się za radiator aby go zdjąć. Mój błąd - dotąd (błędnie) sądziłem że bios tradycyjnie przekłamuje. Palce poparzone w 3 miejscach (dwoma nie zdążyłem dotknąć).

Teraz pytanko - po złożeniu tego kompa czym przetestować stabilność (inaczej mówiąc czy procesor nie uległ uszkodzeniu)?

Moderowany przez TONI_2003:

Proszę przeczytać i stosować, ale trzeba mieć również trochę choć wyobraźni zamieszczając fotkę w rozdzielczości 1600x1200 pikseli na naszym forum...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

• Warunkowo odblokowany
    Mam nadzieje ze wymieniłeś pasę pod radiatorem... oraz wentylator na nowy??

Jeśli tak zrobiłes to - są dwie możliwości - przegrałeś procesor na amen - i nie ważne jakie chłodzenie założysz będzie się dalej przegrzewał....

A drugie ze procesor chodzi ok - i wszystko jest w porządku....

Możesz zrobić to na wiele sposobów....

1. Włączyć skaner antywirusowy, jednocześnie puszczając film ,

Możesz puscić benchmarka, defragmentację dysku itp itd... Jesli temperatura na procku będzie ok i nie windows nie będzie wywalał błedow ani dawał bluescreenów - to wszystko OK

Pozdrawiam

Dodano po 56 [sekundy]:

...a tak na przyszłość niech ten kolega włączy sobie w BIOSIE ochronę termiczna. 65 - na piszczenie a 75 na shut down
  • Poziom 30  
    1. Temperatura? Myślę że pod linkiem poniżej znajdziesz wszelkie dostępne info na ten temat:
    http://www.amd.com/us-en/assets/content_type/white_papers_and_tech_docs/30430.pdf

Dodam tylko że jeśli to płyta Gigabyte miałem podobny problem (120 stopni) i skończyło się wymianą płyty.

2. To co piszesz o pracy wentylatora jak na mój gust jest rzeczą normalną - małe obciążenie więc wentylator automatycznie zwalnia. Wydaje mi się że musisz się przyjrzec temu pilniej - czy nie jest tak że przy starcie kręci się wolno lub wogóle (zero obciążenia rawie), a np. przy odpaleniu gry nie zaczyna dopiero wchodzić na obroty.

3. Testowanie CPU - od lat używam do tego celu 3DMark2001SE i po właczeniu benchmarka na looping wytestuje Ci to bardzo dokładnie - jeśli pochodzi godzinę to znaczy że jest OK szzcególnie przy takim wskazaniu z BIOS :-)
  • Poziom 34  
    Jeszcze komputer nie był włączany, zdjęcie to ostatnie co było zrobione przed wyciągnięciem kabla. Jutro będzie wszystko robione.

Wentyl i pasta naszykowane. Płyta Asusa. W biosie (jak teraz zauważyłem na screenie, komputer jest kilka kilometrów ode mnie) były wszystkie zabezpieczenia wyłączone o_0

Kolega sprawdził wentyl podpinając go do płyty bez włożonego procesora i odpalił (wentyl oczywiście :P)

A o Prime95 co myślicie?
  • Poziom 30  
    Ja nie zawiodłem się nigdy jeszcze na 3DMark2001SE. Co do Prime zawiódł mnie tylko raz i więcej go nie użyłem :-)
  • Poziom 30  
    Spowodował reklamację klienta na niewykonaną usługę diagnostyki, a tak poważnie 3DMark tak bardzo obciąża komputer że wykonanie na loopingu kilkuset testów jest jak najbardziej wiarygodne.
  • Poziom 19  
    Ja także polecam Prime95, pozatym zawsze można kilka procesów odpalić.
  • Poziom 34  
    Nie wiem czy czujnik dostał od temperatury, ale moja ręka twierdzi tak samo. Po pobieżnych testach (dokończenie kopiowania danych + film divx) procek nie przekroczył 40°C
  • Warunkowo odblokowany
    Wniosek - wszystko OK - Możesz się cieszyć - miałeś niezłe szczęście

Pozdrawiam