Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamerka IR domowym sposobem

BOOM i ZONK 22 Gru 2008 21:23 81439 135
  • #91 22 Gru 2008 21:23
    BOOM i ZONK
    Poziom 19  

Snikers-co fakt to racja zapędziłem si trochę :D

micubussi- 6 to raczej trochę mało i może nie starczyć na taki pokój. Nie spodkałem sie jeszcze nigdy z kolorowym obrazem robionym w ciemności, ale raczej nie możliwe.

Wesołych Świąt

• Fibaro
  • #92 08 Sty 2009 19:19
    phoenix_phx_
    Poziom 9  

Witam !

Panowie, czy możecie podać nazwy i typy innych modeli? Ja zakupiłem kamerkę, ale filtr był na stałe złączony z soczewką, więc odpada :(

• #93 15 Kwi 2009 23:53
    deryl1
    Poziom 8  

Witam mam kamerkę EASYTOUCH ET-19 i nie wiem jak z niej usunąć filtr ir. Czy może mi ktoś pomóc?
    Dodam że filtr mam wykręcany z całą optyką.

• #94 16 Kwi 2009 01:17
    BOOM i ZONK
    Poziom 19  

Zrób zdjęcia obu stron obiektywu to sie pomoże ale na stronie produktu raczej widać ze filtr jest na obiektywie wiec moze nie dac rady.

• #95 08 Paź 2009 00:07
    robertcb
    Poziom 17  

A ja się zastanawiam, czemu diody IR w kamerach mają jednak czerwoną poświatę (swiecą słabo na czerwono)
    czy to ludzkie oko słabo, ale widzi podczerwień,
    czy też diody nie emitują czystej podczerwieni, ale z domieszką czerwieni?

• #96 08 Paź 2009 09:10
    phoenix_phx_
    Poziom 9  

Chodzi o zakres promieniowania. Ludzkie oko widzi od 400 nm do 700-750nm (w zależności od danych). Podczerwień zaczyna się od ok 730-750nm i kończy się na 1mm (termowizja). Część z fal widzianych przez ludzkie oko pokrywa się z falami bliskiej podczerwieni i dlatego wydaje się że "świeci na czerwono" a tak naprawdę to tylko trochę się zazębiają te zakresy. Ogólnie w cywilu stosuje się noktowizję aktywną tj. obiekt obserwowany musi zostać najpierw oświetlony mocniejszą wiązką IR gdyż naturalnej jest za mało. W wojsku używa się pasywnej działającej poprzez wzmacnianie światła (chodzi o to by obserwujący nie zdradzali swoich pozycji). Zatem jeśli chce Pan by oświetlenie kamery było "niewidzialne" trzeba znaleźć taką lampę, by była zbudowana z diód IR 850nm lub wykonać własny filtr światła widzialnego a przepuszczającego fale IR. Trzeba wyciąć kilka kółek z folii niebieskiej i czerwonej, ułożyć raz niebieską a raz czerwoną i zakryć diody. Kamera widzi a oko nie.

Pozdrawiam :)

• #97 08 Paź 2009 14:52
    Karaczan
    Poziom 39  

Zachecony waszymi experymentami przerobilem kamerke Manta MM347.
    Wykrecasz obiektyw i mozna wydlubac filtr ir bez jego uszkodzenia ;)
    Filtr swiatla widzialnego zrobiony z kliszy.
    I dziala to bardzo fajnie :D
    Widac rzeczy zamazane dlugopisami, poczte w kopercie, swiecacy grot lutownicy tez :D
    Jednak moja klisza cos nie filtruje swiatla niebieskiego, diody komputera swieca jak swiecily. Macie jakis pomysl na doskonalszy filtr?
    Pomysl z folia wydaje sie ok, ale chyba mialem troche nie takie folie, kamera widziala zdecydowanie za duzo.
    Kolejnym obiektem testowym stanie sie jakis aparat, z mozliwoscia recznego ustawiania parametrow naswietlania, moze uda sie tak jak w linkach robic zdjecia przez ubrania :D

• #98 10 Paź 2009 17:24
    robertcb
    Poziom 17  

Kamery IR mają dookoła obiektywu diody właśnie 850 nm.
    Zastanawiam się czy pilot TV nie ma przypadkiem trochę dłuższej fali (np 900 nm) bo jednak czerwoną poświatę widać nieporównanie slabiej i tylko w całkowitych ciemnościach patrząc z bliska.
    Jeżeli tak jest, to ciekawe czemu nie stosuje się tam diód o nieco dłuższej fali, nie dających czerwonej poświaty?

Czekam teraz na gwieździste niebo, bo ponoć w podczerwieni widać o wiele jaśniej Drogę Mleczną i centrum Galaktyki.

A tą fotkę zrobiłem kamerą twinklecam, bez żadnego filtra (wydłubany filtr IR), przy oświetleniu tylko pilotem TV (w ciemnym pomieszczeniu)

Kamerka IR domowym sposobem

• Fibaro
  • #99 13 Paź 2009 12:26
    Karaczan
    Poziom 39  

Aparat jeszcze nie przyszedl, a kamerka cos nie moge zrobic zdjecia.
    Ale polecam ogladanie goracych przedmiotow, np palacego sie papierosa.
    A szczytem sezonu jest rozgrzany kolektor wydechowy auta :D
    Widac jak sie rozgrzewa przy dodawaniu gazu, a potem na wolnych obrotach lekko stygnie.
    Teoretycznie mozna tak sprawdzic ktore cylindry slabiej pracuja.

• #100 22 Paź 2009 22:48
    WWektor
    Poziom 12  

Co do oświetlania to ja bym próbował z diodami od nagrywarek CD. W środku siedzi laser IR (ten do nagrywania), dioda jest malutka a daje sporo. Bawiłem się takimi diodami i bez problemów po skupieniu można przecinać czarną taśmę izolacyjną :P i właśnie żeby skupić wiązkę z diody musiałem używać kamerki internetowej żeby zobaczyć plamkę na ścianie, czy na wspomnianej taśmie. Myślę, że spokojnie można by próbować przy odległościach 50 -100m kwestia odpowiedniego ustawienia optyki do takiej diody, bo bez optyki światło jest rozproszone. Optykę oczywiście też można wyciągnąć z nagrywarki CD. Dodam, że w Nagrywarkach DVD są diody laserowe tylko pracujące w świetle widzialnym (czerwone) i też mają przyzwoitą moc:)
    Pozdrawiam - bardzo ciekawy temat:)

• #101 24 Paź 2009 19:22
    robertcb
    Poziom 17  

Ja zrobiłem ze 192 diód IR 940 nm (prawie niewidoczne)

Kamerka IR domowym sposobemKamerka IR domowym sposobemKamerka IR domowym sposobemKamerka IR domowym sposobem

• #102 24 Paź 2009 20:20
    Kociak1984
    Poziom 14  

sawitar napisał:
    Fajnie wyglądają funty brytyjskie w podczerwieni. Widoczna jest tylko połowa banknotu :-D

Witam. Jestem tu raczej nowy, ale pozwolę sobie wtrącić moje "trzy grosze".
    Posiadam kamerkę płytkową CCD i wizjer kineskopowy z projekcją boczną, odzyskane z uszkodzonego testera do banknotów - działał tak że oświetlał podczerwienią i ultrafioletem banknot, a obraz z kamery trafiał na ów ekran. Polskie banknoty zachowują się podobnie, ale tylko ich rewers - widoczne są niektóre elementy, dodatkowo także te świecące w świetle UV.

• #103 14 Lis 2009 20:59
    robertcb
    Poziom 17  

Zdjęcia (takie zwykłe, na papierze fotograficznym) oglądane w podczerwieni są zupełnie białe, nic się na nich nie da zobaczyć, a na zdjęciach gazetowych i pocztówkach widać obraz, ciekawe czemu?

• #104 16 Lis 2009 16:04
    zwijas
    Poziom 11  

Bierze się to z budowy papieru światłoczułego używanego do odbitek. Odbija po prostu promieniowanie IR. Swoją drogą prawidłowa terminologia ogranicza się do "promieniowania", ze światłem mamy do czynienia tylko w częstotliwości VIS. IR oraz UV to promieniowanie (przynajmniej dla fotografów).

Ciekaw jestem czy dało by się taką kamerkę USB podłączyć do wyświetlacza od komórki i zrobić prawie noktowizor... Na razie spróbuję wyjąć filtr IR z nokii 6300 i dorobić oświetlacz.

• #105 16 Lis 2009 22:30
    BOOM i ZONK
    Poziom 19  

Cytat:

Witam. Jestem tu raczej nowy, ale pozwolę sobie wtrącić moje "trzy grosze".
    Posiadam kamerkę płytkową CCD i wizjer kineskopowy z projekcją boczną, odzyskane z uszkodzonego testera do banknotów - działał tak że oświetlał podczerwienią i ultrafioletem banknot, a obraz z kamery trafiał na ów ekran. Polskie banknoty zachowują się podobnie, ale tylko ich rewers - widoczne są niektóre elementy, dodatkowo także te świecące w świetle UV.

Rozwiń opis jak możesz albo zrób zdjęcie.

Cytat:

Ciekaw jestem czy dało by się taką kamerkę USB podłączyć do wyświetlacza od komórki i zrobić prawie noktowizor... Na razie spróbuję wyjąć filtr IR z nokii 6300 i dorobić oświetlacz.

Kolejny.... w prosty sposób NIE DA SIE TEGO ZROBIĆ!!! znacznie lepszym rozwiązaniem będzie kupić kamerkę od tv przemysłowej i wizjer od starej kamery VHS lub wyświetlacz od nowszego modelu kamery(tu nie wiem za bardzo jak przesyłany jest obraz z GPU kamery do samego wyświetlacza ale raczej powinny się znaleźć jakieś modele z analogiem)

• Fibaro
  • #106 17 Lis 2009 09:03
    zwijas
    Poziom 11  

Racja. Ale po rozkręceniu telefonu przy okazji go wyczyściłem :)

Przy starej CCTV i wizjerku rosną koszta. Kamerkę USB mam (i zasadniczo nie używam) Stare wyświetlacze od komów to ze 3 chyba będą :). Poza tym to by było wyzwanie!

• #107 17 Lis 2009 13:07
    Usunięty
  • #108 17 Lis 2009 14:30
    zwijas
    Poziom 11  

Odsyłam dwa posty wcześniej do BOOM I ZONK.

Z aparatu w nokii nie da się wyjąć (przynajmniej nie tak łatwo) filtra IR!!!
    Co nieco promieniowania podczerwonego widać, to prawda, ale za mało żeby np widzieć oświetlony IR pokój.

• #109 20 Lis 2009 01:41
    BOOM i ZONK
    Poziom 19  

Można jeszcze kupić smartphona z usb oraz windą (lub czymkolwiek co obsługuje kamery usb) no i mamy przenośny zestaw do inwigilacji... :D

• #110 20 Lis 2009 11:34
    zwijas
    Poziom 11  

Hehe... albo noktowizor za tyle samo co smarkfona :)

• #111 20 Lis 2009 13:31
    Usunięty
  • #112 23 Lis 2009 08:54
    zwijas
    Poziom 11  

RmikiOCK napisał:
    Właśnie szukałem w szufladzie żyl**ek i natrafiłem na telefon.

A co to u diabła żyl**ek?

Sprawdź czy da się otworzyć obiektyw bez szarpania i użycia dużej siły. Niestety jak było mówione wcześniej w większości komórek to nie łatwe.

Mam jeszcze pytanko:
    Na komponencie IR będzie się pojawiał jako czerwony?

• #113 23 Lis 2009 11:24
    Usunięty
  • #114 23 Lis 2009 11:55
    zwijas
    Poziom 11  

Hehe... Ma kolega poczucie humoru.

Sprawdź telefon pod zasilaczem zanim kupisz nową baterię.

Ponawiam pytanie:

Czy w komponencie promieniowanie IR będzie rejestrowane jako część widma czerwonego?

• #115 23 Lis 2009 15:25
    Usunięty
  • #118 25 Lis 2009 18:05
    BOOM i ZONK
    Poziom 19  

Diody dowolne IR według uznania. A rozkręcić nie rozkręcisz możesz co najwyżej obiektyw wykręcić.

• #119 25 Lis 2009 19:59
    zwijas
    Poziom 11  

Dał bym cosik mocniejszego, np 75-006-63 na elfa.se.
    Jeżeli nie uda Ci się wywalić filtra to żeby cokolwiek widzieć (prócz diody świecącej prosto w obiektyw :)) nawe jescze mocniejsze...

• #120 25 Lis 2009 20:22
    Usunięty
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo