Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr. 2*47 Ohm. Gdzie coś takiego dostanę?

11 Lis 2007 09:49 2670 13
  • Poziom 10  
    2*47Ω A i odczep :) gdzie takie cos dostanie ?? :( bo juz nie mam pomysłu wszystkie sklepy w okolicy obszukałem :) a jest to do wzmacniacza Unitra Pw 8010 A
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Czasami są na allegro.
  • Poziom 10  
    no allegro niema szukałem ;(( a gdzies indziej ??:|:?:
  • Poziom 31  
    Karol_17 napisał:
    2*47Ω A i odczep :) gdzie takie cos dostanie ?? :( bo juz nie mam pomysłu wszystkie sklepy w okolicy obszukałem :) a jest to do wzmacniacza Unitra Pw 8010 A

Ten potencjometr ma wartość 2*47kΩ a nie 2*47Ω.
    To stare wyroby, prawdopodobnie dostaniesz na Wolumenie w Warszawie (niedziela).

Dodam, że powinien być logarytmiczny (B) , a nie liniowy (A).
    Ten potencjometr pracuje jako regulator wzmocnienia, a do odczepu podłączony jest układ "Kontur".
  • Poziom 10  
    no dobra niech bedze :D ale ja do wawy mam 200 km
    i bd jechał po takie małe gówno tyle kilosów :( a gdzies indziej da rade ??:D
  • Poziom 27  
    w sosnowcu - milowice giełda w soboty
    w katowicach - załęze równiż w soboty
    jeszcze w krakowie ale to już nie wiem gdzie bo zmienili

ale można dać zwykły i przerobić układ żeby osobno załączać kontur np. na osobnym przełączniku - lub zrobić go na stałe w wersji on lub off

jeżeli nie masz odpowiedniego doświadczenia zanieś sprzęt do odpowiedniego serwisu

a schemat kolega ma ? tak popularnego sprzętu jak unitra

jeśli Ci pomogłem to naciśnij POMÓGŁ - to nić nie kosztuje
  • Poziom 31  
    DamianRTV napisał:
    ...
    ale można dać zwykły i przerobić układ żeby osobno załączać kontur np. na osobnym przełączniku - lub zrobić go na stałe w wersji on lub off
    ...

W takim przypadku zatraca się sens działania układu KONTUR. Efektem będzie tylko stałe podbicie (lub nie) niskich i wysokich tonów.
    Wzmacniacz PW8010 jest już wyposażony w przełącznik KONTUR, a odczep na potencjometrze jest po to, aby uzyskać zmianę oddziaływania filtru kontur na sygnał muzyczny w zależnosci od głośności.
    Filtr KONTUR działa najbardziej efektywnie przy niskiej głośności, a wraz z jej wzrostem (obracaniem gałki w prawo) jego oddziaływanie na brzmienie dźwięku jest coraz słabsze. Po przekroczeniu przez ślizgacz punktu wyprowadzenia odczepu oddziaływanie to prawie zanika.

Oczywiście można zastosować potencjometr bez odczepu i stałe, niezależne od głosności działanie filtru KONTUR jeżeli autorowi tematu taka zmiana nie przeszkadza.
    Swego czasu w miesięczniku AudioVideo był zamieszczony projekt przedwzmacniacza, w którym układ KONTUR był wyposażony w oddzielny potencjometr niezależny od potencjometru głośności.
  • Poziom 27  
    masz częściowo racje kolego AnTech :)

Właśnie ma taką gazetę i z takim układem i był to przed wzmacniacz stereofoniczny produkowany przez UNITRE masowo :) jest to w gazecie - HI-FI Audio-Video 4/86r.

Ale na zwykłym potencjometrze również da radę zrobić kontur i dopiero działanie kontury zanika gdy volume do chodzi prawie do samego końca - jeśli trzeba to załączę schemat jak to ma niby wyglądać :)
  • Poziom 10  
    ooo Kolego jak bys mówgł to załacz :) bede wdzieczny :)
  • Poziom 31  
    DamianRTV napisał:
    ...Właśnie ma taką gazetę i z takim układem i był to przed wzmacniacz stereofoniczny produkowany przez UNITRE masowo :) jest to w gazecie - HI-FI Audio-Video 4/86r.

Błąd. Dobrze pamiętam tamte czasy.
    Publikowane w kilku numerach HI-FI Audio-Video elementy zestawu domowego pod wspólną nazwą AV-MINI nie były produkowane masowo i nie były w sprzedaży.
    Były to projekty przygotowane przez inżynierów COBRESPU.
    W skład zestawu wchodziły:
    - wzmacniacz mocy 2x30W
    - wzmacniacz mocy 2x60W
    - korektor charakterystyki częstotliwościowej
    - tuner FM
    - przedzmacniacz stereofoniczny zawierający wspomniany filtr "kontur" na osobnym potencjometrze
    - programator
    planowano też magnetofon kasetowy, gramofon i głośniki.

Urządzenia znacznie przebijały jakościowo dostępne wtedy wyroby fabryczne.
    Do konstrukcji wykorzystano łatwo wówczas dostępne elementy innych zestawów mini serii 8000 takie jak obudowy, gałki, potencjometry, transformatory, gniazda przyłączeniowe, radiatory itp.

Przepraszam, że trochę nie na temat potencjometru, ale może moderator przymknie oko ;)
  • Poziom 27  
    ok - może jestem zbyt zakochany w sprzętach UNITRY czy Diory :) i za bardzo się rozpędziłem w pisaniu - może masz jednak rację że to było przez tych inżynierów :D ale nie wnikajmy w szczegóły

mam w sumie 2 schematy takich potencjometrów -tylko dużo mi zajmie robienie schematu - czy może być zdjęcie ???
  • Poziom 27  
    zdjęcie masz na PW - rozwiązanie "aktywne", a tu rozwiązanie "bierne" tylko ja nie słyszę różnicy jak jest ten opór do masy 27K z przełącznika - nie wiem od czego to zależy może od miejsca wpięcia- bo ja zrobiłem bez- jest cit cit głośniej - ale nie przesterowany