Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośne stuki w głośnikach

01 Gru 2003 20:02 2363 2
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Mam kartę dźwiękową SB Live do której są podłączone dość spore głośniki ze wzmacniaczem. Wszystko by było OK gdyby nie głośne stuki podczas wyłączania lub właczania kompa. Przy restarcie te stuki są jakoś mniejsze ale podczas włączania i wyłączania kompa to mało membran nie wyrwie. Do niedawna jakoś te stuki były mniejsze a teraz sie nasiliły. Głośność sobie zmieniam w kompie na klawiaturze a w głośnikach mam prawie na maxa ustwione. Kiedyś nie bylo z tym większtch problemów bo nie było takie uciążliwe to stukanie bo było ciche. Dodam jeszcze że komputer mam uziemiony i prubowałem też uziemić obwód masy we wzmacniaczu ale nic nie pomogło. Kabel z kompa do wzmacniacza w kolumnach ma długość ok 1 m. Więc czego to tak stuka ???
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 17  
    to, normalne. Przy włączaniu i wyłączaniu zastępuje wahnięcie poziomu na jego wyjściu związane ze stanami nieustalonymi. Na 99% wzmacniacz na wyjściu ma poziom równy 1/2 napięcia zasilania i jest odseparowany kondkiem. Po wyłaczeniu czy właczeniu po stronie wzmacniacza następuje spadek (wzrost) napięcia i ten efekt bezpośrednio przenosi się na głośniki lub wzmacniacz nastepny.
    Jedyne wyjscie to zamontować przekaźnik tak jak to jest w każdym dobrym sprzęcie audio. Po włączeniu głosniki zostają dołączone do wzmacniacza po ustaleniu sie potecjałów, a mówiąc najprościej np po 3 sekundach. Przy wyłączeniu następuje natychmiastowe odłączenie głośnikow zanim cokolwiek zacznie sie dziać na wyjściu wzmacniacza.
    Z opisu wynika że źródłem jest wzmacniacz karty dźwiekowej a więc na jej wyjściu należałoby taki8 przekaźnik zainstalowac.
  • Poziom 29  
    Kolega dsg objaśnił przyczynę i rozwiązanie techniczne ,ale ja myślę ,że jest dużo prostsze praktyczne wyjście , na potencjometrze w głośnikach aktywnych ustaw średnie wzmocnienie natomiast systemowo daj trochę głośniej wyjdzie na to samo a stuk przy włączeniu będzie dużo mniejszy ,popróbuj tak aby uzyskać jak najmniejsze zniekształcenia , pozdrawiam