Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nadajnik AM 5W (540-1600kHz)

MacGyver. 11 Nov 2007 14:12 1269 3
    MacGyver.
    Level 21  
    Poszukiwałem sobie jakiegoś schematu do zabawy edukacyjnej gdy spadnie śnieg, a właściwie chodzi o nadajnik na fale średnie. Nie mogę rozszyfrować nieco opisu cewki, chodzi o rdzeń, fi DNE, fi rdzenia. Żeby układ nadawał dźwięk, bo oto mi chodzi tam gdzie na schemacie jest napisane 12V wepnę tranzystorek PNP, np polowy BUZ71A a dźwięk sterujący bramką inwertować we wzmacniaczu operacyjnym, jakimś LM... Kondensatorek 100uF z tego bloku wywalić. W schematowy TR1 korci mnie by wstawić od CB 2N2078 i sterować go syntezą PLL zamiast tegoż generatorka. Myślę że przy zastosowaniu druta między dwoma nieco oddalonymi drzewami i cewki wydłużającej można objąć zasięgiem wieś :) Kiedyś próbowałem według innego schematu zrobić prosty nadajnik AM ale mi nie wyszedł :( Dlatego chcę usłyszeć od Was opinie co do moich zamiarów.

Nadajnik AM 5W (540-1600kHz)

Cały opis projektu:
    http://web.telia.com/~u85920178/tx/5watttx.htm
    mkpl
    Level 37  
    Nadajnik z twojego schematu jest nadajnikiem telegraficznym. Aby nim nadawac musisz go nieco zmodyfikować. Szeregowo z trafem T1 daj trafo modulacyjne do którego podłaczysz sygnał ze wzmacniacza audio ;) z tego co sie orientuje musisz do trafa modulacyjnego wpakować tyle mocy ile ma twój nadajnik ;) rozwiazanie mozesz zgapic z prostych któtkofalówek "walke talke"
    Powodzenia ;)
    MacGyver.
    Level 21  
    Chodzi o taki mały transformatorek jak w np. telefonach stacjonarnych, czy każdy taki trafo się nada. I którym uzwojeniem do zasilania LC? Skoro mówisz że audio podajemy bezpośrednio w drugie uzwojenie trafo modulacyjnego to w takim razie chyba nie ma problemu by pozostawić przed nim BUZ71A do regulacji mocy nadajnika :) Kurcze, nie wiedziałem że będzie skomplikowana modyfikacja choć to lepiej niż nie działająca płytka :) W sumie to pierwszy nadajnik jaki projektuję.
    Z tego co mi translator rozszyfrował T1 ma być bezrdzeniowy, czyli np. mogę go nawinąć na kawałku PCV. Choć średnica i drut, wolna amerykanka :D
    mkpl
    Level 37  
    Trafo na poczatek możesz dac takie jak w modemach było 1:1. Generalnie na trafo musisz podać taki sygnał aby wzmacniacz wydzielił na nim np 5W chodzi o to ze w takt podawanej muzyki bedzie ci sie zmieniało napięcie zasilajace tranzystor w ten sposób bedzie sie smieniała amplituda sygnału wyjściowego czyli bedzie zmodulowany :) Może tak sie zdazyć ze bedziesz miał za slaba modulacje czy cos to eksperymentuj w ten sposób zapoznasz sie dokładnie jak ten układ dziala i nabierzesz doświadczenia :) a jak cos to pisz na gg