Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wesele/Estrada dobór sprzętu

11 Lis 2007 23:46 4405 34
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich forumowiczów!
    Od paru dni przeczesuję Wasze forum i niestety ale nie mogę odnaleźć odpowiedzi na swoje pytanie. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że jestem trochę lamą w temacie jakim jest nagłośnienie.

Postanowiłem razem z kolegami założyc zespół weselny. Jestem perkusista po 13 latach w szkole muzycznej. Skład zespołu: gitara elektryczna, klawisze (keybord) no i bębny. Nagłośnienie do gitary już mamy a zestawu z wiadomych przyczyn nagłaśniać nie zamierzamy. Interesuje mnie wszystko co potrzebne jest do nagłośnienia klawiszy i max 4 mikrofonów (w przyszłości może dojśc także nagłośnienie klarnetu). Jako, że wesela bywają góra na 150 osób a imprez w plenerze nie będziemy sie narazie podejmować wydaje mi sie, że jakis bardzo głośny dyskotekowy zestaw nie będzie potrzebny. Proszę Was o podanie w postach wszystkich potrzebnych do nagłośnienia rzeczy (wzmacniacza, głośników, miksera??, kabli itp) kierując się zasadą cena/jakość. Proszę także osób znających się o podanie firmy i modelu mikrofonów jaki móglby zastosowac nasz zespół(głównie o mikrofon wokalny). Dysponujemy kwotą 5000zł.

Z góry dziękuję za wasze posty
    Pozdrawiam
    Konrad
  • Poziom 23  
    5 tysięcy to mało moim zdaniem jak na skompletowanie sprzętu, tym bardziej firmowego, nie diy. W nagłośnieniu zbyt długo nie siedzę, ale sporo się nauczyłem od ludzi "w temacie".
    Za takie pieniądze to pewnie przetworniki klasy peaveya jedynie, chyba że używki ldma, mikrofony hmm do wokalu Shure PG-58 200zł sztuka (dla ludzi po % broń Boże dawać tego typu sprzęt w ręce, max mikrofon alpierda za 20-30zł ponieważ dużo ci z tago sprzętu nie zostanie), kable zasilające głośniki to można trochę zaoszczędzić i kupić jakieś z allegro, ale miedziane bez gratisowych drucików aluminium :D (małe nadstawki to spokojnie na 1,5mm obleci ale niezbyt duże długości, średnie nadstawki 2,5mmi i nawet do mniejszych subow, nieco większe suby 4mm a nawet 6 mm) mikrofony/instrumenty tutaj człowiek znający się na tym polecił mi kable klotza i nawet nie plątać się w dziadostwo i oczywiście końcówki neutrika.
    Napęd/mikser - można się rozglądać za powermixerami, najrozsądniejsze jednak będą wzmacniacze ADSa i pewnie jakaś mała yamaha (ale cena :/, tak więc pozostaje nam tylko jakiś powermixer LDMa czy Peaveya)

P.S.
    mam w szkole powermixer Peaveya (7 kanałów, wbudowany delay i reverb, wyjście 2x200W Ohm) siadają w nim wejścia canona i potencjometry zaczynają dawać o sobie znać ! Ma za to equalizer chyba 7 stopni korekcji, jest tor na monitory.

@edit
    Jutro wieczorkiem jak będę miał chwilę jeszcze pomyślę nad jakimiś konkretniejszymi propozycjami kolumn i napędu do nich.
  • Poziom 10  
    no tak ale kolega ma 12tys a ja mam 5....
  • Poziom 39  
    Stąd bardzo prosty wniosek: dozbieraj tyle ile trzeba, by mieć solidny sprzęt. Pieniądze wydawane na sprzęt należy traktować jak inwestycję w źródło utrzymania i nie można oszczędzać, bo szybko się okaże, że stare mądrości ludowe się sprawdzają i "co tanie, to drogie".
  • Poziom 36  
    Do klawiszy i wokali

4x Shure PG 48 = ok. 600 zł + wysyłka

końcówka i mikser...hm.. - Może być powermikser:
    http://www.allegro.pl/item263978978_powermikser_dla_profesjonalistow_elmuz_nowy.html
    1600 zł.

Zostaje ok. 3000 zł
    na np.
    http://www.allegro.pl/item262961489_ldm_pdp_615_kolumny_1200w_nowe_raty_music_world.html
    lub
    http://kami.sklep.pl/product_info.php?arabian...4594&topSsid=e4b5ca83ab98806758249502377aa9f3

Jeśli by szukać używanego sprzętu, można znaleźć taniej.

ps.
    na forum niezależnie od tego ile byś miał kasy, zawsze ci powiedzą że za mało i dozbieraj :) no chyba żeby ktoś chciał robić dyskotekę w gimnazjum i miał 20000 zł :)
  • Poziom 23  
    Zastanawiałeś się nad zrobieniem paczek samemu ? np 2x12" + driver na przetwornikach selenium? dokładniej projekt kwaczora 12 PW 3 + D210Ti do tego drivera jakiś horn np HM25-25, b fajne rozwiązanie (proponuję http://m_kaczmarek.glt.pl/ -> PROJEKTY/PLANY/SCHEMATY->i tam są te konstrukcje) i do takich nadstawek po subie na Selenium 15 PW 5

Uważam że w 2,5k zł można sie spokojnie zmieścić z wykończonymi nadstawkami i subami. Teraz kupić wzmaki, hmm ADS LX 500 powinien z aktywnym cięciem średnio-wysokim napędzić te nadstawki (można kupić już za 700-800zł). Do subów używka ADS LX-1100 (hmm za 1300-1400zł bezproblemowo idzie dostać, chyba że jedziemy jak najtaniej to używkę DAPa (ogólnie wszycy gnoją te sprzęty, ale nie wiem do końca jak z nimi jest; w każdym razie P-900 lub P-1200 - wyjdzie sporo taniej niż ADS). Cienko z kasą to można użyć wbudowanego crossovera w LX 500 (posiada on też wyjście w którym jest uzupełnienie sygnału który sobie ustawimy na nim - można by tu podpiąć końcówkę napędzającą suby; DAP nie ma crossovera).
    Czyli 4k zł by zostało wykorzystane na paczki i napędy, zostaje nam 1k na resztę :/ trochę mało więc proponuję dołożyć jeszcze z tysiączek może 1,5 i kupić mikrofony, okablowanie i jakiś używany mikser.

Życzę powodzenia ;]
  • Poziom 10  
    md napisał:
    Stąd bardzo prosty wniosek: dozbieraj tyle ile trzeba, by mieć solidny sprzęt. Pieniądze wydawane na sprzęt należy traktować jak inwestycję w źródło utrzymania i nie można oszczędzać, bo szybko się okaże, że stare mądrości ludowe się sprawdzają i "co tanie, to drogie".

No tak tylko że ja jeszcze musze zainwestowac we wlasne bębny (koszt ok 2000zł) a inni w nowa gitare (1200-1500) i inne sprzety. Jezeli autor postu powie mi gdzie "sie zbiera" kase to ja chetnie skocze i troche "dozbieram". Na dzien dzisiejszy stac nas jedynie na sprzet taki a nie inny wiem ze pieniadze jakimi dysponujemy nie sa wielkie ale kazdy od czegos zaczyna a zeby miec na cos lepszego musielibysmy stracic nastepny sezon na prace na wakacjach.

Bardzo dziekuje za propozycje SzokalML.
  • Poziom 28  
    no może lepiej grać na starej gitarze i kupić lepszy sprzęt bo na tanim sprzęcie nie zagra dobrze ta gitara i w ogóle wszystko będzie źle a na dobrym sprzęcie to chociaż wokal będzie ładniejszy.

Powiem ci tak najgorzej to kopić coś w kupie bo albo ten nie ma kasy albo inny

Myślę że ten ELMUZ wystarczy jak dla was.

bolą mnie te PG shura to na prawdę żadna rewalka z tego co aj słyszałem a grałem na PG w szkole

może senhiser (nie wiem czy poprawnie napisałem) za 200zł za sztukę moze kupi coś konkretnego.
  • Poziom 23  
    No to narazie same nadstawki bez subów.

@edit
    Wszyscy by chcieli mieć za pół darmo sprzęt... Jak tylko klawisze i wokal będą szły narazie na kolumny to powinniście się samymi nadstawkami nagłośnić.
  • Poziom 10  
    mateusz885 napisał:
    No to narazie same nadstawki bez subów.

@edit
    Wszyscy by chcieli mieć za pół darmo sprzęt... Jak tylko klawisze i wokal będą szły narazie na kolumny to powinniście się samymi nadstawkami nagłośnić.

jakies propozycje?
  • Poziom 23  
    mateusz885 napisał:
    Zastanawiałeś się nad zrobieniem paczek samemu ? np 2x12" + driver na przetwornikach selenium? dokładniej projekt kwaczora 12 PW 3 + D210Ti do tego drivera jakiś horn np HM25-25, b fajne rozwiązanie (proponuję http://m_kaczmarek.glt.pl/ -> PROJEKTY/PLANY/SCHEMATY->i tam są te konstrukcje) i do takich nadstawek po subie na Selenium 15 PW 5

Uważam że w 2,5k zł można sie spokojnie zmieścić z wykończonymi nadstawkami i subami. Teraz kupić wzmaki, hmm ADS LX 500 powinien z aktywnym cięciem średnio-wysokim napędzić te nadstawki (można kupić już za 700-800zł). Do subów używka ADS LX-1100 (hmm za 1300-1400zł bezproblemowo idzie dostać, chyba że jedziemy jak najtaniej to używkę DAPa (ogólnie wszycy gnoją te sprzęty, ale nie wiem do końca jak z nimi jest; w każdym razie P-900 lub P-1200 - wyjdzie sporo taniej niż ADS). Cienko z kasą to można użyć wbudowanego crossovera w LX 500 (posiada on też wyjście w którym jest uzupełnienie sygnału który sobie ustawimy na nim - można by tu podpiąć końcówkę napędzającą suby; DAP nie ma crossovera).
    Czyli 4k zł by zostało wykorzystane na paczki i napędy, zostaje nam 1k na resztę :/ trochę mało więc proponuję dołożyć jeszcze z tysiączek może 1,5 i kupić mikrofony, okablowanie i jakiś używany mikser.

Życzę powodzenia ;]

Już podałem propozycje ? -.^ czytaj uważniej
  • Poziom 10  
    mateusz885 napisał:
    mateusz885 napisał:

Życzę powodzenia ;]

Już podałem propozycje ? -.^ czytaj uważniej

czytalem to co napisales ale nie wiem czy bede mial wystarczajaca ilosc wiedzy i umiejetnosci do zrobienia tego samemu. Jezeli mowisz ze wystarcza same nadstawki to mozesz podac propozycje gotowego sprzetu wraz z napedem?
  • Poziom 28  
    Ma mowie te PDP 615 (na forum pisali że to dobry model LDM'a) i do tego ten ELMUZ (elmuz też podobno nie zły) i masz świat
    tylko te mikrofony tu jest zgryz.
  • Poziom 10  
    miszkoo napisał:
    Ma mowie te PDP 615 (na forum pisali że to dobry model LDM'a) i do tego ten ELMUZ (elmuz też podobno nie zły) i masz świat
    tylko te mikrofony tu jest zgryz.

ok a do tego elmuza mozna podpiac jeszcze gitare? pociagnie to pare mikrofonow klawisze i gitare? wprawdzie mamy piec pod nia ale ma on 30W czy to nie bedzie malo?
  • Poziom 23  
    Budżetowe gotowe nadstawki? hmm to może coś peaveya:

PEAVEY PRO-15 879 PLN
    300W RMS, 4 Ohm, 98 dB,
    Głośniki: 15" głośnik + driver,
    Pasmo przenoszenia: 50 Hz – 18 kHz.
    http://rnr.pl/p3264.912_peavey_pro_15_kolumna_szerokopasmowa.html

PEAVEY PV 215 759 PLN
    350 W RMS, 4 Ohm, 98 dB,
    Głośniki: 2 x 15" głośnik + driver,
    Pasmo przenoszenia: 40 Hz - 21 kHz.
    http://rnr.pl/p7909.912_peavey_pv_215_kolumna_dwudrozna.html

A napęd hmm ADS LX 800, albo jakiś powermixer :/
  • Poziom 28  
    no jeżeli gitara to nie basówka to moim zdaniem spokojnie i jednak trzeba będzie zapić

Ja bym zostawał przy rodzimym LDM

ten peavey coś nie bardzo do mnie przemawia.
  • Poziom 34  
    Niestety te peavey'e pro-15 to niezbyt dobry sprzęt...nadstawki na stx są głośniejsze od nich (no może mają nieco mniej basu), więc to o czymś świadczy...
  • Poziom 10  
    miszkoo napisał:
    no jeżeli gitara to nie basówka to moim zdaniem spokojnie i jednak trzeba będzie zapić

Ja bym zostawał przy rodzimym LDM

ten peavey coś nie bardzo do mnie przemawia.

co to znaczy "zapić"? i czy spokojnie pojdzie na tym elmuzie czy spokojnie starczy 30W piec do gitary (elektrycznej nie basowej)

gófer mozesz podac modele nadstawek STX o ktorych mowisz? czy to ten sam przedzial cenowy co te pavey'a czy raczej cos drozszego?

co do mocy czy 600W to standard na sale weselne, czy raczej spokojnie wystarczy 300 na strone?
  • Poziom 23  
    Zestaw diy na selenium to b dobry pomysł, jeżeli dwóch paczek i obicie ich kocem cie przerasta to jakieś przyzwoite używane LDMy, mam w szkole takie nadstawki http://allegro.pl/item268777472_kolumny_peavey_hisys_2xt.html , ogólnie grają fajnie.
    Jestem za to ciekawy ile w rzeczywistości warte są takie przetworniki http://allegro.pl/item265706013__2x_15_glosniki_z_peavey_pro_15_bcm_.html

@edit
    Same sklepanie paczki możesz zlecić stolarzowi, lub zamówić docięte płyty w jakimś sklepie (dokładnie jak je zrobić jest opisane na stronie którą podałem).
  • Poziom 10  
    mateusz885 napisał:
    Zestaw diy na selenium to b dobry pomysł, jeżeli dwóch paczek i obicie ich kocem cie przerasta to jakieś przyzwoite używane LDMy, mam w szkole takie nadstawki http://allegro.pl/item268777472_kolumny_peavey_hisys_2xt.html, ogólnie grają fajnie.
    Jestem za to ciekawy ile w rzeczywistości warte są takie przetworniki http://allegro.pl/item265706013__2x_15_glosniki_z_peavey_pro_15_bcm_.html

@edit
    Same sklepanie paczki możesz zlecić stolarzowi, lub zamówić docięte płyty w jakimś sklepie (dokładnie jak je zrobić jest opisane na stronie którą podałem).

jeszcze paczke jakos bym sklepal gorzej z bawieniem sie w elektryka ;)
  • Poziom 23  
    Chodzi o podłączenie i zrobienie zwrotnic ?

@edit
    Jeżeli tak to tanio i chętnie to bym zrobił ;p
  • Poziom 10  
    mateusz885 napisał:
    Chodzi o podłączenie i zrobienie zwrotnic ?

@edit
    Jeżeli tak to tanio i chętnie to bym zrobił ;p

ok to pamietam o propozycji a w razie czego kontakt mam ;)

poki co ponawiam pytanie o to czy starczy 30W piec na gitare elektryczna do naglosnienia i czy jezeli zdecydowalbym sie na glosniki 300-350W peavay'a albo innej firmy w podobnej cenie (prosze o podanie firmy i modelu) no i jakis powermixer do tego (takze model) czy to zagra na wystarczajacym poziomie tzn czy ogolnie nie bedzie za cicho jak na warunki weselne i czy te nadstawki nie zaglusza gitary. Wychodze z zalozenia ze na weselach malo jest audiofili a rzeczami ktorymi sie najbardziej kieruje jest wystarczajaca glosnosc i jako taka niezawodnosc (w tej cenie oczywiscie)
  • Poziom 22  
    Witam! ja właśnie podrobiam LDM PDP 612 i polecam ci to idzie się zmieścić w 2000zł za zestaw a masz konstrukcje zrobioną przez siebie i wiesz o co tu chodzi.Zwrotnice to też żaden problem wystarczy kupić części i po robocie po co to komu zlecać wystarczy mieć lutownice.

Pozdrawiam!!
  • Poziom 28  
    Ten zestaw który podałem spokojnie ci obleci gitarę a piec zostanie dla własnej dyspozycji gitarzysty a gitarę wepniesz na mixer (mixer oczywiście odsłuży) i masz piękne grania tylko nie wiem jak jest z jakością tych PDP ale skoro koledzy je podrabiają to powinny być ok.

Nie oszukujcie sie ciężko będzie idealnie podrobić firmę ale przy dobrych wiatrach i odpowiednim zbadaniu dawcy może uda sie to zrobić prawie idealnie ( a przecież nalepki JBL można kupić ) Przyjdziesz na wesele ludzie zobaczą napis JBL i będziecie porządna firma.

Dodano po 7 [minuty]:

ciekaw jestem z czego robią te PDP czy wiurówka czy sklejka i jaka grubość.
  • Poziom 18  
    Chyba standard - 18mm sklejka.
  • Użytkownik obserwowany
    Ta jasne PDP 615 dla chałturników - to chyba jakieś nieporozumienie - to ma być mobilne i obsłużyć klawisz i 4 wokale z tego co czytam...

Kompletnie nie trafione opcji - para paczek na 15" + porządny driver to max na to zastosowanie(zwłaszcza,zę mowa o weselach na max 150 osób i braku plenerków-jelsi to by wchodziło w gre to 2x12" + 2" ale takiej opcji póki co nie ma) - po co komu 2x15" na klawisz i wokal?

Jak to wozić - na 3 samochody jechać na wesele bo w jeden wóz paczki 2x15" + instrument i kable,w drugi piece i instrumenty gotarowe i perkusje a w 3 wóz reszta zespołu? Po mojemu odpada - raz właśnie jechałem tak moją Madzią 323 na sztukę - ani nic widać anie to rozpakować potem(foto w załączniku-BEZNADZEJA ZA NAMDAT jak nie macie busa,przynajmniej jednego auta kombi przeznaczonego tylko na nagłośnienie bo na instrumenty jak juz wspominałem musi być drugie auto a na zespół 3cie).

Moje zdanie jest takie - sprzęt TYLKO uzywany wchodzi w gre - używany nie znaczy gorszy - mowa o uzywanym dobrej klasy i sprawdzonym - proponowałbym jak już ktoś wspomniał końcówkę mocy Elmuza 2x400/4r + LDM p31506 + Soundcraft EPM8 a co do mików proponuje sie za schneiserem rozejrzeć ale to juz element,który radziłbym kupić jako nówki.

PV215 Peaveya - słyszał ktośte paczki,zę poleca ? Najgorszemu wrogowi możżna polecić ale nie komuś wobec kogo sie jest przynajmniej neutralnym...Śmiem twierdzić,że te tak okropne TR225 graja przyjemniej - wrzeszczą tak samo,bas lepszy jeśli wogóle można mówić o basie w przypadku TR225 i PV215...Te PC215 to był dobry pomysł bo z przodu zanim sie je włączy wyglądaja poważnie ale podejdź z boku i zobacz,że ich głebokość a co za tym idzie litraż jest żenująca-ZERO BASU.

P.S 18mm sklejka z tego co pamiętam - zobacze jutro jak nie zapomne

Pozdrawam
  • Poziom 10  
    w sumie to mam merca sprintera albo sporego sedana+ przyczepka ale fakt ze bebny sporo zajmuja + reszta bajzlu fajnie by bylo sie zmiescic w ta przyczepke ;)
  • Poziom 23  
    Ja nie mówiłem że słyszałem te PV 215, lecz ktoś mi mówił że grają przyzwoicie jak na tą cenę (widocznie ktoś mi kłamał :/).
    Taka porażka ? mój kumpel chce kupić je i napędzić ADSem 500 lx (to chyba niezbyt dobry pomysł w takim razie.
  • Użytkownik obserwowany
    Więc paczki 2x15" o wymiarach około 110x50x50cm odpadają zwłaszcza,zę na tych ldmach lepiej nic nie kłaść - gąbka jest dość delikatna ;)

MATEUSZ885 - odpowiedz sobie jak cała kolumna(2 głosniki 15"+zwrotnica+driver+tuba+kocyk+drewno+okucia+terminale) może być w cenie jednej wmiare porządnej 15" lub żeby Ci to bardziej zobrazować w cenie jednego 2-3" drivera,który w przyparku paczek 2x15" jest najrozsądniejszym wyjściem(bezwzględne minimum to 1,75 dobrej firmy),czyli w cenie 730zł z tego co pamiętam za kolumne?Odpowiedź nasuwa sie sama - do domku kolega sobie moze wstawić - są tak wysokie,zę z powodzeniem zastąpią mu statywy jak kupi sobie kiedyś porządne kolumny;)