Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unifon FARFISA PT510EW (4-ro żyłowa instalacja)

12 Lis 2007 12:36 10100 9
  • Poziom 2  
    Witam... (na wstępie chciałbym podkreślić, że jestem totalnym laikiem w tych sprawach)
    Mam problem z podłączeniem unifonu (jak w temacie)... Największym problemem z moim przypadku jest fakt, iż instalacja jest 4-ro żyłowa, a we wszystkich schematach mam podane 5-cio żyłowe połączenie.
    Unifon jaki teraz posiadam to chyba Laskomex ?? (chyba - bo nie ma na nim nazwy). Poniżej umieściłem fotki unifonów - mam nadzieję, że będzie to wystarczające aby mi pomóc.

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 14  
    Niestety fotki są płatne (1pkt) popraw to napewno Ci ktoś pomoże
  • Pomocny dla użytkowników
    Z tego co można dojrzeć w tym starym, to instalacja jest 4-żyłowa. Dodatkowo zamontowany jest jakiś kondensator elektrolityczny.
    Przy nowym unifonie powinieneś mieć jakiś opis montażu (schemat podłączenia) lub chociaż, która końcówka do czego służy.

Według mnie w tym nowym to:
    1 - mikrofon
    2 - słuchawka
    3 - masa
    9 - dzwonek
    5 - zamek
  • Poziom 2  
    Oczywiście....
    Jak w temacie - instalacja jest 4-ro żyłowa.

Tylko fakt jest taki, że na schemacie dołączonym do unifonu powinien on być podłączony pod 5 żył... I tu zaczyna się problem

Pozdrawiam i mam nadzieję, że następne posty będą bardziej pomocne ;)
  • Poziom 14  
    Zgadzam się z przedmówcą co do oznaczenia zacisków w nowym unifonie.W starym od góry
    1 dzwonek
    2 słuchawka
    3 mikrofon
    4 masa(zwarta z jednym zamkiem- zacisk nr 6)
    5 zamek(przez kondensator z 2)

Obecnośc kondensatora wskazywałaby że jest to 4 na słuchawce (nie bardzo widac na zdjęciu -zakładam że połączone są zaciski 4 i 6)
    W nowym trzeba przenieśc przewody według opisu funkcji(słuchawka -słuchawka ,masa- masa i podłaczyc kondensator lub zastąpic go nowym o pojemności 4.7 µF
  • Pomocny dla użytkowników
    bazylowa napisał:

Tylko fakt jest taki, że na schemacie dołączonym do unifonu powinien on być podłączony pod 5 żył... I tu zaczyna się problem

To nie jest problemem. Sam podłączam unifony przeznaczone na 6 żył do instalacji 4 żyłowych. Zawsze trzeba zrobić jakiś mostek. Chodzi o to, że w instalacji 4 żyłowej otwieranie zamka następuje poprzez zwarcie żyły mikrofonowej z masą. W instalacjach 5 i 6 żyłowych do tego celu służą właśnie te dodatkowe żyły.
    Nie spotkałem się z kolei nigdy z jakimś dodatkowym kondensatorem elektrolitycznym.
  • Poziom 10  
    prz instalacji 4żyłowej sterowanie zamkiem następuje po przez zwieranie mikrofonu lub słuchawki.W twoim przypadku zwierana jest słuchawka zatem trzeba słuchawkę połączyć do + kondensatora - do styku otwierania a z niego do wyjścia na słuchawkę z instalacji i to cała zmiana
  • Poziom 2  
    Dla jasności sytuacji przedstawiam tabelkę, która została dołączona do unifonu...

Na zdjęciu może faktycznie tego nie widać, ale kondensatorem połączone są zaciski 2 i 5... więc tak sobie myślę jakby to było połączenie masy z elektrozaczepem. I tu kilka putań:
    1. Czy takie rozwiązanie jest możliwe ?
    2. Czy w moim unifonie muszę stosować kondensator i któe zaciski zewrzeć ?
    3. No i jak moglibyście mi pomóc w odszyfrowaniu nazwy tego starego unifonu... to byłbym wdzięczny... Bo niby wygląda jak Laskomex, ale połączenia ma coś na styl Wekta;)
  • Poziom 14  
    1 To jest połaczenie słuchawki z zaczepem 2 i 5
    2 W farfisie musisz połączyc przez kondensator jak wynika z tabeli zaciski 2 i 5
    3 To jest Laskomex ale sposob oznaczeń się zmienił zamiast 6 jest teraz 5 atabelka dotyczy nowych unifonow (tak dla porządku to w najstarszych unifonach Laskomexu nie zawsze były widoczne oznaczenia -po prostu numeracja była "od gory")

Te wszystkie podłączenia w moim poprzednim poście są aktualne jeśli stary unifon działał normalnie bo po zdjęciu widać jakieś przeróbki
  • Poziom 11  
    mam problem jak podłaczyc domofon nie wiem jak wczesniej była kolejnosc podłączenia i na chybił trafił podłaczałem i nic z tego nie wyszło tyko piski i trzaski w suchawce słysze domofon ika pd2
    1 wywołanie
    2 linia słuchawek
    3 linia mikrofonu
    4 linia masy
    5 linia elektrozaczepu
    6 12V AC

5zył kolory to biały,zielony,szary,niebieski,brązowy, i próbowałem juz róznych mozliwych układów ..wiem ze biały to na ogół masa ale instalacja ma juz troche lat wiec moze byc inaczej sąsiadki to babcie wiec zero rozbierania im domofonów :P

https://obrazki.elektroda.pl/17_1273400259_thumb.jpg