Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwisowy generator przebiegów sinusoidalnych->potrzebny

12 Lis 2007 14:39 11802 31
  • Poziom 12  
    Witam.

Nie będę owijał w bawełnę i napiszę konkretnie o co chodzi.
    Jako zadanie na projekt z układów dostałem temat: "Serwisowy generator przebiegów sinusoidalnych" o parametrach:

-podzakresy :20-200Hz, 200-2000Hz, 2kHz-20kHz, 20kHz-200kHz
    -rezystancja wyjściowa Rwy=50 Omów
    -napięcie wyjściowe regulowane 0-5 V
    -zawartość harmonicznych:
    >w zakresie 20Hz-20kHz, h<=0,3%
    >w zakresie 20kHz-200kHz, h<=1%
    -nierównomierność charakterystyki amplitydowej +/-0,5dB.
    -zakres temperatur 5-45 st.C

Projekt ten ma być oparty na generatorze RC z mostkiem Wiena i mam go zasymulowć w Pspice 6.3 oraz przedstawić dokumentacje techniczną, czyli skąd się co wzięło (wartości elementów) i dlaczego.
    Nie wiem za bardzo jak ugryźć ten temat i nie posiadam zbyt wiele materiałów.
    Proszę o pomoc odnośnie literatury (konkretne tytuły), schematy itp. za co z góry dziękuję
  • Poziom 12  
    dzięki jony.
    Trochę jest tych pomocy i o to właśnie chodziło.
    Muszę teraz poszperać trochę i na coś się zdecydować. Myślę że niebawem będe kontynuował temat, bo napewno bedę miał sporo pytań odnośnie układu. Mam nadzieję że mogę liczyć na dalszą pomoc:D
    pozdro
  • Specjalista elektronik
    W miarę możliwości coś tam mogę pomóc.
  • Poziom 12  
    witam ponownie.
    W linkach które podrzucił mi jony znalazłem schemat który umieściłem do wglądu w załaczniku.
    Dodałem tam tylko kondensatorki C4 i C8 żeby mieć zadane w projekcie zakresy częstotliwości. Tak prawde mówiąć to mam problem z symulacją (na zajęciach i w domu pracujemy na Pspice 6.3) mimo, że poustawiałem wszystko jak było opisane na stronie elportalu. Wydaje mi się że jakieś ustawienie przełączników od kondensatorów ma tu znaczenie, więc poprostu na chwilę zaniechałem użycie przełączników i włączałem sobie dany kondensator poprostu łącząc go z resztą ukłądu zwykłą linią.
    Co prawda ściagnąłem Pspice 9 i odpaliłem z ciekawości projekt załączony na forum elportalu i wszystko działa ok, więc nie wiem w czym rzecz. Czyżby Pspice 6.3 wymagał troche innych ustawień???

Ale i tak od tego wszytkiego gorszy jest fakt, ze prowadzący zajęcia powiedział że to jest "prymitywny" projekt i że czemu tu nie ma stabilizacji temperaturowej na FET-cie??
    W związku z tym cz może ktoś podpowiedzieć jak dołożyć ową stabilizację na Jfecie, tak aby spełniała ona założenie projektu (5-45 st.C) bądź jakiś inny schemat na którym mógłbym juz konkretnie pracować, bo do połowy grudnia muszę pokazać się z projektem działającym i przede wszystkim zadowalającym jako tako prowadzącego zajęcia.
    Proszę o jakieś podpowiedzi w tym temacie.
    pozdrawiam
  • Poziom 12  
    witam po dłuższej nieobecności.

Więc schematy zaproponowane prze Jony'ego a w zasadzie 1 z nich został "zaakceptowany" przez prowadzącego z tym że wymyślił sobie jeszcze jakieś modyfikacje ale to może później.

W załączniku jest schemat nad którym chciałbym pracować (i później jakoś go jeszcze zmodyfikować), ale na początek muszę znać podstawy projektowe i tu mam kilka pytań:

1) nie bardzo rozumiem jak działa pętla ARW z det. szczytowym, tzn. wiem że do regulacji wzmocnienia wzmacniacza U1AA, żeby uzyskać możliwie jak najbardziej stałą amplitude na wyjściu tylko gorzej ze zrozumieniem schematu

2) obliczenia poszczególnych elementów R4=R8=100k dlaczego tyle??

3) Ureg=2*Ugs=ok.-5,2V czy to się zakłada na podstawie danych katalogowych czy według jakichś założeń projektowych trzeba dobrać tą wartość

4) we wzorku Uds=Rds*U0/(Rds+R3+R9) przyjmuje sie Uds=0,25V dlaczego?? oraz czy za wartość U0 trzeba wstawić max.amplitude sygnału wyj. czyli w moim przypadku 5V?

5) nie rozumiem opisu odnośnie wyliczenia elementów detektora szczytowego: SKOPIOWANY ZE źRóDłA http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=94806&hl=generator

ureg=nU0 (n - sprawnosc detekcji, przyjete 0.9), detektorem jest dioda i kondensator oraz rezystor r5
    ureg=-5.2v uzyskamy przy k=0.75 (tutaj dajemy potencjometr, zmieniajac w nim "przelozenie" powinnismy uzyskac inna rezystancje tranzystora, a tym samym inne napiecie wyjsciowe, i tak przy regulacji wstepnej bedzie zabawa, wiec wyczaisz ta regulacje)

na koniec stala czasowa tau=r5*c2, powinna byc 10 razy wieksza niz okres generatora (1/f), z tego wyznaczamy r5 oraz c2

co to jest sprawność detekcji (n) i jak sie go wyznacza oraz czy współczynnik podziału rezystancji (k) potencjometru ma być przyjęty na k=0,75 ??
    Odnośnie doboru R5 i C2. Skoro mamy dwie niewiadome a jedno równanie czy to znaczy że musze sobie wybrać jakąś wartość np. R5=100k i potem wyliczyć C2 czy jak to zrobić?

Muszę koniecznie wiedzeić jak sie dobiera te elementy żeby przeliczyć układ i go zasymulować.

Wartości elementów w załaczonym schemacie "nie są moje" i gdy symuluję ten układ jego amplituda nap wyjściowego jest rzędu kilku mV, czyli za mało oraz sam przebieg jest bardzo zniekształcony. Pewnie wszystkiemu winne są źle dobrane elementy.

Czy regulacja częstotliwości generowanego przebiegu zależy tylko od kondensatorów przy stałej rezystancji (tzn czy tylko nimi trzeba regulować) czy rezystory też trzeba zmieniać?

pytań jest sporo więc proszę o pomoc w tym temacie.
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik

Jeśli chodzi o układ ARW i detektor szczytowy to działa dosyć prosto.
    Dioda D1 jak to dioda prostuje jednopołówkowo napięcie wyjściowe.
    Kondensator C3 ładuje się do wartości szczytowej napięcie Uwy .W praktyce około 0.9 Uwe lub nawet mniej...wiadomo spadek napięcia na diodzie D1 i R7.
    I tak np. dla Uwymax=5V kondensator będzie naładowany do ok. –4.5V (doda D1 przepuszcza tylko ujemne połówki)
    Rezystory R8 i R9 stanowią obwód rozładowywania kondensatora C3 jaki i filtr RC.
    Wiadomy gdy z jakiś powodu napięci Uwy zmaleje to kondensator musie się rozładować by ustabilizować wartość Uwy.
    Stała czasowa tego obwodu nie może być zbyt mała. Bo wtedy amplituda Uwu będzie pływać. W praktyce przyjmujemy t=C3*(R8+R9)>10...20*1/fmin
    Tranzystor T1 pracuje tu w roli rezystora sterowanego napięciem.
    Rezystory R5, R6 wprowadzają sprzężenie zwrotne poprawiając liniowość naszego zmiennego rezystora na T1. W praktyce R5=R6=100k...1M
    A to dlatego ze:
    1/Rds = (2•Idss/Vp²)[(Ugs-Vp) - Uds/2].
    ten czynnik Uds/2 (lub coś koło tego) jest źródłem nieliniowości, a podanie dokładnie tej wartości na bramkę eliminuje go z równania i czyni Rds liniową. I to właśnie realizują R5 i R6.
    http://graffiti.virgin.net/ljmayes.mal/comp/vcr.htm

Nasz sterowany napięciem rezystor na T1 wraz z R3 i R4 decydują o wzmocnieniu wzmacniacza U1A.
    A tym samym zapewniają warunek amplitudy.
    Ku=1+[R3/(R4+Rds)] jak wiemy wzmocnienie te powinno wynosić 3 dla zadanej Uwy.
    I teraz tak trzeba dobrać wszystkie rezystory by dla Uwy=5V...czy jaką tam chcemy, wzmocnienie U1A wynosiło równo 3.
    Jak ten warunek zostanie spełniony to wzrost Uwy spowoduje wzrost napięcia ujemnego na C3 a tym samym wzrost ujemnego napięcia na bramce co przytka tranzystor i wzmocnienie U1A zmaleje zmniejszając amplitudę Uwy.
    Tak samo gdy Uwe zmaleje napięcie na C3 stanie się bardziej dodatnie a tym samym tranzystor bardziej się otworzy co spowoduje zmniejszenie Rds i tym sam wzrost wzmocnienie i Uwy.
    Jak widać pętla ARW dąży do utrzymana stałej amplitudy.
    To tyle teorii w praktyce ciężko jest przeprowadzić jakieś dokładne obliczenia głównie z powodu mało dokładnego wzoru na Rds i wartości trzeba dobierać eksperymentalnie.
    Np. Obliczmy układ dla F=2KHz
    R3=10K
    R4+Rds=5K
    (warunek na wzmocnienie)
    Z katalogu BF245A obliczamy że
    Rdsmin=1/gm=1/2mS=500ohm
    R4=4.3K (czym mniejsze Uds tym lepsza liniowość rezystora na T1. A rezystor R4 tworzy dzielnik napięć z Rds)
    Czyli Rds ma wynieść 700ohm dla Uwy=5V
    Co wystąpi dla Uc=-2.6V (wzory w linku)
    Ale w pspicu wyznaczyłem sobie Rds w funkcji Uc dla tranzystora BF245A
    I odczytałem że Rds=700ohm wystąpi dla Uc=-2V
    Znając Rds mamy już z górki.
    Napięcie na kondensatorze C3 wyniesie około 5V*0.9=-4.5V
    A na bramce ma być -2V wiec wystarczy dobrać dzielnik napiec na R8, R9 tak by to zadanie zastało spełnione.
    Dla F=2Khz stała czasowa C1 i R5+R6 musi być większa od 5ms
    Zakładamy że R5+R6=100K
    C3>=5ms/100k=47nF=470nF
    I ostatecznie
    R9=43K i R8=56K
    R5=R6=220K
    C2=C2=33nF
    R1=R2=2.4K

I to by było tyle obliczeń, w praktyce i tak trzeba wstawić potencjometry do układu żeby uniezależnić się od rzutu produkcyjnego tranzystora jak i tolerancji elementów.
    Po symulanci tak obliczonego układu
    Mamy Uwy=5.6V ( a to dlatego ze napięcia na kondensatorze jest wyższe od zakładanego 4.5V)...zmiana R9 na 56K daje Uwy 5V.
    F=2KHz

A co do zmiany częstotliwości to wystarczy zmiana jednego z elementów.
    Albo R1, R2 albo kondensatorów C1, C2

Jasne to jest ?
  • Poziom 12  
    TAK:) Wiele się wyjaśniło, ale nadal mam kilka pytań.
    Większość rzeczy przestudiowałem i przeliczyłem. Jedynie z czym miałem problem to policzyć Rdsmin, bo nie mogę się odnaleźć w katalogu BF245A jak to zrobić.
    Ponadto:

1) dlaczego C3 który wyliczyłeś jako 47nF wstawiłeś do układu 470nF? Czy to tylko pomyłka czy coś źle policzyłem

2) jako że mój układ ma generować przebieg od 20Hz do 200kHz to rozumiem, że przy wyznaczaniu stałej czasowej Fmin mam przyjąć jako 20Hz? i dla tak wyznaczonej liczyć dalej układ, czyli R8 i R9 nie ulegają zmianie ale C3 wyniesie wtedy 5uF czyli z szeregu E24 C3=4,7uF?

3) z jakich wzorów wyliczyłeś elementy mostka Wiena? Ja liczę je ze wzorów R=R4||R3, gdzie R4=R4+Rds=4.3k+700 omów, a C=1/(2*pi*f0*R) i R=3.3k a Ty podstawiłeś 2.4k wiec nie wiem czy tak samo liczymy.
    4) Rozumiem że żeby otrzymać poszczególne zakresy częstotliwości mam zmieniać tylko pojemność wyliczając ją ze wzoru C=1/(2*pi*f0*R), ale jak uzyskać płynną regulację? Czy zastosować tam potencjometr czy kondensator nastawny?

5) a co z dalszą częścią układu, tzn. U2A. czy mam ją zostawić bez modyfikacji, a jeśli nie to jak się wyznacza R11 i R10?

Układ który mi wysłałeś postaram sie zaraz zasymulować W pspice 6.3 bo na takim mam pracować i zobaczymy jakie są efekty.
    narazie dziękuję za konkretną odpowiedź.
  • Specjalista elektronik
    bober85 napisał:
    Jedynie z czym miałem problem to policzyć Rdsmin, bo nie mogę się odnaleźć w katalogu BF245A jak to zrobić.

Zobacz tu na rys.3
    http://www.nxp.com/acrobat_download/datasheets/BF245A-B-C_2.pdf
    I z wykresu odczytujemy Idss=4mA i Up=-2V
    I rds=1/gm gdzie gm to transkonduktancja równa dla Ugs=0V
    gm=2Idss/Up²=8mA/4V=2mS
    A z tego
    rds=1/gm=1/2mS=500Ω

bober85 napisał:

1) dlaczego C3 który wyliczyłeś jako 47nF wstawiłeś do układu 470nF? Czy o tylko pomyłka czy coś źle policzyłem

Nie to nie jest pomyłka. A kto mi zabroni taką wartości wstawić, w końcu ja tu jestem konstruktorem i ustalam wartości.
    Zresztą niektóre źródła podają by t=C3*(R8+R9)=100*1/Fmin
    Nie ma tu ścisłych reguł i trzeba wybrać jakiś kompromis.
    Mała stała czasowa spowoduje ze amplitiuda Uwy będzie modulowana w takt sygnału wyjściowego. Za duża prowadzi do opóźnienia reakcji ARW na zmiany Uwy.
    bober85 napisał:

2) jako że mój układ ma generować przebieg od 20Hz do 200kHz to rozumiem, że przy wyznaczaniu stałej czasowej Fmin mam przyjąć jako 20Hz? i dla tak wyznaczonej liczyć dalej układ, czyli R8 i R9 nie ulegają zmianie ale C3 wyniesie wtedy 5uF czyli z szeregu E24 C3=4,7uF?

Dokładnie tak.
    A mam pytanie jaki wzmacniacz operacyjny wybrałeś do tego układu?

bober85 napisał:

3) z jakich wzorów wyliczyłeś elementy mostka Wiena? Ja liczę je ze wzorów R=R4||R3, gdzie R4=R4+Rds=4.3k+700 omów, a C=1/(2*pi*f0*R) i R=3.3k a Ty podstawiłeś 2.4k wiec nie wiem czy tak samo liczymy.

F=1/2pi*RC
    Tylko ze ja nie przezimuje sie prądem polaryzującym wejście nie nie obliczam R by go skompensować.
    R dobrałem tak by dla F=2Khz można było zastosować kondensator z szeregu E6 i by F była dokładnie równa 2khz co właśnie znakomicie spełniają 33nF i 2.4K
    F=2.00953211KHz (nie ma jak aptekarskie obliczenia)
    bober85 napisał:

4) Rozumiem że żeby otrzymać poszczególne zakresy częstotliwości mam zmieniać tylko pojemność wyliczając ją ze wzoru C=1/(2*pi*f0*R), ale jak uzyskać płynną regulację? Czy zastosować tam potencjometr czy kondensator nastawny?

Oczywiste potencjometry
    Zobacz na ten schemat
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/gensin_177.jpg
    Układ ten ma 3 zakresy 20-200 Hz, 200Hz-2kHz, 2khz-20kHz.
    kondensatory zmieniają zakres a potencjometry zapewniają płynną regulacji.
    I pamiętaj ze potencjometry produkuje sie tylko szeregu E3 czasami spotka sie jakieś z E6.
    Czyli musisz tylko wstawić dwa kondensatory 680pF i po sprawie i masz już cały zakres od 20Khz do 200Khz .
    bober85 napisał:

5) a co z dalszą częścią układu, tzn. U2A. czy mam ją zostawić bez modyfikacji, a jeśli nie to jak się wyznacza R11 i R10?

Ale o czym tu pisać.
    Typowy wzmacniacz odwracający separujący obciążenie od generatora wzmocnieniu równym.
    ku=(R11+R15)/R10.
    I R10 decyduje o Rwe.
    I dobrać w zależności od potrzeb.
  • Poziom 12  
    Ok już rozumiem tą Rdsmin skąd się wzięła i inne rzeczy też.

W odpowiedzi na Twoje pytanie : mam ten sam wzmacniacz który dałeś w załączniku czyli LF411.

Chciałem najpierw odpalić Twój schemat bez modyfikowania go więc narysowałem układ który mi podesłałeś w załaczniku w PSPICE 6.3 i co prawda symulacja odpala ale przebieg nie za bardzo przypomina sinusa.
    Po co są te 3 punkty na schemacie "IC=0 z plusem z prostokąciku"? Aha. jeśli to jest przyczyna to mówię od razu że ich nie dodałem. Jak to zrobić jeśli są potrzebne?
    Wartości elementów są jak na Twoim schemacie więc powinno działać. Jak ustawić wartości Transient w programie żeby wyszło coś sensownego bo narazie mam jakąś zniekształconą piłę o amplitudzie rzędu miliwoltów.

Dopiero jutro dostane pełną wersję spice9 to spróbuję jak to działa, bo na tej szkolnej brakuje mi tranzystora i program nie chce odpalić.
    :cry::cry::cry:
    A następnie spróbuje zmodyfikować sam mostek Wiena jak tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/gensin_177.jpg i zobaczymy co dalej...
  • Specjalista elektronik
    bober85 napisał:

Po co są te 3 punkty na schemacie "IC=0 z plusem z prostokąciku"? Aha. jeśli to jest przyczyna to mówię od razu że ich nie dodałem. Jak to zrobić jeśli są potrzebne?

muszą być bez tego generator sie nie wzbudzi

bober85 napisał:

Wartości elementów są jak na Twoim schemacie więc powinno działać. Jak ustawić wartości Transient w programie żeby wyszło coś sensownego bo narazie mam jakąś zniekształconą piłę o amplitudzie rzędu miliwoltów.

albo odpal odrazo z tego pliku, tam masz wszystko ustawione tylko wystarczy wcisnąć F11 i symulacja sie odpala. (oczywiście trzeba mieć BF254)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=272705
    bober85 napisał:

W odpowiedzi na Twoje pytanie : mam ten sam wzmacniacz który dałeś w załączniku czyli LF411.

No to powodzenie w uzyskaniu tych 200kHz
  • Poziom 12  
    jony napisał:

No to powodzenie w uzyskaniu tych 200kHz

czy TL071 się nadaje żeby uzyskać przebieg do 200kHz? Jeśli nie to jaki inny?

Zrobiłem już te znaczniki i symulka ruszyła. yuppi
    teraz dalej walczymy...
  • Specjalista elektronik
    TL071 może być od biedy
  • Poziom 12  
    Pobawiłem się trochę układem w załączniku i stwierdziłem następujące rzeczy:

1) pomimo że moja Fmin=20Hz i kondensator C3 dla takiej częstotliwości powinien mieć pojemność 4,7uF zastosowałem go tylko dla zakresu częstotliwości: 20Hz-200Hz oraz dla początku pasma 200Hz-2kHz. Dla 2kHz układ daje o wiele mniej pływający przebieg na wyjściu przy 470nF.
    Dla 2kHz-20kHz dałem 47nF, natomiast dla 200kHz zastosowałem 0,47nF i muszę stwierdzić że osiągnąłem przebieg o częstotliwości ok. 160kHz. Dalsza próba zmniejszania rezystorów R skończyła się zmniejszeniem amplitudy wyjściowej do ok. 4,4V.
    Czym to jest spowodowane złym doborem wzmacniacza operacyjnego lub doborem elementów?
    Czy takie podmianki kondensatora C3 są "dopuszczalne" dla poszczególnych zakresów czy jednak nie powinno się go zmieniać?

2) W założeniu projektu mam mieć regulację amplitudy wyj. więc czy wystarczy dać potencjometr szeregowo z R12, żeby regulować wzmocnienie U3 czy można to jakoś inaczej zrealizować?
    3) Nie za bardzo wiem jak zmierzyć współczynnik zawartości harmonicznych h? Co prawda czytałem o tym troche w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic392449-30.html ale samej metody jak to zrobić nie znalazłem.
    No cóż. jutro mam zajęcia więc zobaczymy że układ się spodoba... a jak nie to walczymy dalej.
    pozdrawiam
  • Specjalista elektronik
    bober85 napisał:

1) pomimo że moja Fmin=20Hz i kondensator C3 dla takiej częstotliwości powinien mieć pojemność 4,7uF zastosowałem go tylko dla zakresu częstotliwości: 20Hz-200Hz oraz dla początku pasma 200Hz-2kHz. Dla 2kHz układ daje o wiele mniej pływający przebieg na wyjściu przy 470nF.
    Dla 2kHz-20kHz dałem 47nF,
    Czy takie podmianki kondensatora C3 są "dopuszczalne" dla poszczególnych zakresów czy jednak nie powinno się go zmieniać?

Moim zdaniem jest to spowodowane tym ze duży kondensator dla wysokich częstotliwości nie ma jak sie naładować w tak krótkim czasie.
    I że na potrzeby symulacji zmiana C3 też jest konieczna.
    Chodź nie wiem czy też tak jest w rzeczywistości bo nigdy nie budowałem generatora przestrajanego w tak dużym zakresie... Ale wydaje sie ze do wina symulacji.
    bober85 napisał:

natomiast dla 200kHz zastosowałem 0,47nF i muszę stwierdzić że osiągnąłem przebieg o częstotliwości ok. 160kHz. Dalsza próba zmniejszania rezystorów R skończyła się zmniejszeniem amplitudy wyjściowej do ok. 4,4V.
    Czym to jest spowodowane złym doborem wzmacniacza operacyjnego lub doborem elementów?

No niestety to wina opampa, jednak TL071 tez sie nie nadaje u mnie też generuje do 160Hz. Po wymianie na AD817 już jest wszystko w porządku .
    Teoretycznie BW użytego opampa powinno być większe od 30*Fmax

bober85 napisał:

2) W założeniu projektu mam mieć regulację amplitudy wyj. więc czy wystarczy dać potencjometr szeregowo z R12, żeby regulować wzmocnienie U3 czy można to jakoś inaczej zrealizować?

Lepiej będzie wstawić potencjometr nie w pętli sprzężenia zwrotnego tylko przed U3 a za generatorem.
    Cos jak tu
    http://www.edw.com.pl/pdf/k04/08_02c.pdf

PS.
    Zbudowałem na szybkiego generator na TL071 i BF245C (akurat gdzie mi się zapodział BF254A) C3=2.2uF
    I przestrajałem układ od 2KHz do 20Khz(C1=C2=6.8nF R1=R2=1K do 22K) i nie było żadnego problemu. Oscyloskop pokazywał Uwy=2Vrms.
  • Poziom 12  
    witam ponownie.
    Już było tak pięknie:) i dalej są problemy.

1) facet od projektu powiedział, żeby mostek przestrajać zmieniając pojemność (kondensatorem obrotowym) a nie jak wcześniej rezystancję. Taki wymysł uzasadnił "wycieraniem się" potencjometrów.
    2) problem w tym że dla wyliczonych przeze mnie wartość R i C mostka generator nie chce generować nic sensownego i nie wiem dlaczego tak się dzieje. Czy w takim razie trzeba inaczej dobrać pozostałe elementy układu?
    Wartości R i C dobrałem następująco dla zakresów:
    20-200Hz: R=17M, C=od 46 do 495pF (kondensator obrotowy + dodatkowa pojemność aby C min=46pF a Cmax=495pF, w tym uwzględniono pojemości pasożytnicze)
    200Hz-2kHz: R=1,7Momów, C=jak wyżej (46-495pF)
    2kHz-20kHz: R=170komów, C=jak wyżej (46-495pF)
    20kHz-200kHz: R=17komów, C=jak wyżej (46-495pF)

3) narazie nie dorzucałem do układu potencjometru do regulacji amplitudy wyjściowej jak radził Jony, bo układu nie udało mi sie zasymulować, ale prowadzący zażyczył sobie jeszcze na wyjściu układu tłumienia amplitudy jak na schemacie w załączniku, dla 0dB, 20dB i 40dB. Nie będę pytał czy to jest potrzebne czy nie skoro i tak ma być w układzie, jednak nie bardzo widzę tutaj tych 50 omów "wyjściowych" i proszę o oświecenie....
  • Poziom 43  
    Witam,
    bober85 napisał:
    witam ponownie.
    Już było tak pięknie:) i dalej są problemy.

1) facet od projektu powiedział, żeby mostek przestrajać zmieniając pojemność (kondensatorem obrotowym) a nie jak wcześniej rezystancję. Taki wymysł uzasadnił "wycieraniem się" potencjometrów.

i ma rację, ZOBACZ.

bober85 napisał:
    2) problem w tym że dla wyliczonych przeze mnie wartość R i C mostka generator nie chce generować nic sensownego i nie wiem dlaczego tak się dzieje. Czy w takim razie trzeba inaczej dobrać pozostałe elementy układu?

To znaczy; nie działa fizycznie zmontowany generator, czy w programie symulacyjnym?
    A jaką wartość ma rezystancja wejściowa wzmacniacza widziana z węzła półmostka Robinsona - Wiena?

bober85 napisał:
    Wartości R i C dobrałem następująco dla zakresów:
    20-200Hz: R=17M, C=od 46 do 495pF (kondensator obrotowy + dodatkowa pojemność aby C min=46pF a Cmax=495pF, w tym uwzględniono pojemości pasożytnicze)
    200Hz-2kHz: R=1,7Momów, C=jak wyżej (46-495pF)
    2kHz-20kHz: R=170komów, C=jak wyżej (46-495pF)
    20kHz-200kHz: R=17komów, C=jak wyżej (46-495pF)

Sprawdziłem sobie dla najniższej wartości częstotliwości i tyle mi wyszło:
    f =1/(2•Π•17000000Ω*495F/1000000000000)=18,9132433858461Hz

bober85 napisał:
    3) narazie nie dorzucałem do układu potencjometru do regulacji amplitudy wyjściowej jak radził Jony, bo układu nie udało mi sie zasymulować, ale prowadzący zażyczył sobie jeszcze na wyjściu układu tłumienia amplitudy jak na schemacie w załączniku, dla 0dB, 20dB i 40dB. Nie będę pytał czy to jest potrzebne czy nie skoro i tak ma być w układzie, jednak nie bardzo widzę tutaj tych 50 omów "wyjściowych" i proszę o oświecenie....

Porządny generator bez porządnego attenuatora na wyjściu, to jak facet ubrany w garnitur i bez krawata... :D
    To jest rezystancja wewnętrzna wzmacniacza wyjściowego i albo ją fizycznie widać (jak element aktywny ma ją znikomej wartości), albo jej nie widać (w przypadku przeciwnym), ale za to widać (z zacisków wyjściowych) skutki jej tam istnienia.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Ok. zgadzam się również co do idei zastosowania regulacji częstotliwości Kondensatorem a nie potencjometrem.

Chodziło mi o to, że nie działa symulacja w Pspice, bo fizycznie nie muszę wykonać układu, choć jeśli będzie on już śmigał jako symulacja może pokuszę się o jego wykonanie w realu...

Odnośnie tłumika amplitudy, to bardziej chodziło mi o wyliczenie rezystancji przy właczonym tłumieniu 0dB, -20dB lub -40dB, bo nie wiem czy dobrze to robię. Dla przykładu dla pozycji "0dB"
    wyliczam rezystancję zastępczą najpierw R26 i R24 szeregowo =526Ω, potem R25||526Ω=47.32Ω, potem R23 szeregowo z 47.32Ω co daje 517.32Ω.
    Na końcu (R20+R22) || 517.32=44.76Ω i to jest w tym momencie rezystancja "50Ω" widziana na wyjściu?
    Czy tak to się robi??
  • Specjalista elektronik
    Żeby układ sie wzbudziły daj RL=1K.
    A jeśli chodzi o tłumik do dobrze to obliczyłeś
  • Specjalista elektronik
    Pisząc RL chodziło mi o rezystancja obciążenia generatora czyli R11
  • Poziom 12  
    Więc R11 dałem 1k, (R12 też 1k) bo mam mieć Ku=1 dla drugiego wzmacniacza operacyjnego. RL=50 Ω, a obciązenie na wyjściu pozostało 75k.
    W efekcie układ nie działa na wzmacniaczach AD817/AD, ale jak podmieniłem z powrotem na TL071 wszystko hula jak trzeba tylko że teraz znowu nie mogę osiągnąć tych zadanych 200kHz (zakres kończy się mniej więcej na 159kHz).
    Co więc zrobić (jaki wzmacniacz dać) aby wygenerować przebieg 200kHz, przy moich wartościach mostka??

Dodałem również tłumik na wyjściu i okazało się, że wartości na poszczególnych wyjściach (0dB, -20dB, -40dB) są nieco niższe od założonych więc zwiększyłem nieco wzmocnienie U11 do Ku=1,1 (R12=1,1k) po czym otrzymałem odpowiednio wartości na wyjściach: 5.0099V, 0,457V oraz 0,0487V, czyli chyba o to chodziło.

Dodałem również potencjometr przed wzmacniaczem U11 (R=47kΩ) w celu płynnej regulacji napięcia wyjściowego.

Narazie problem mam tylko z ograniczonym pasmem...
    więc proszę o podpowiedź jak temu zaradzić.
  • Specjalista elektronik
    bober85 napisał:

W efekcie układ nie działa na wzmacniaczach AD817/AD, ale jak podmieniłem z powrotem na TL071 wszystko hula jak trzeba tylko że teraz znowu nie mogę osiągnąć tych zadanych 200kHz (zakres kończy się mniej więcej na 159kHz).
    Co więc zrobić (jaki wzmacniacz dać) aby wygenerować przebieg 200kHz, przy moich wartościach mostka??

Musisz sobie poszukać jakiś inny wzmacniacz. Bo AD817 nie będzie generował z rezystorami 1.7M
    Musi mieć pasmo min BW =10MHz no i po małym prądzie polaryzacji wejście Iib. Bo mi żaden do głowy nie przychodzi.

bober85 napisał:

Dodałem również tłumik na wyjściu i okazało się, że wartości na poszczególnych wyjściach (0dB, -20dB, -40dB) są nieco niższe od założonych więc zwiększyłem nieco wzmocnienie U11 do Ku=1,1 (R12=1,1k) po czym otrzymałem odpowiednio wartości na wyjściach: 5.0099V, 0,457V oraz 0,0487V, czyli chyba o to chodziło.

Hehe nie ma jak aptekarskie dobieranie elementów. A słyszał kolega kiedyś o tolerancji elementów, rozrzucie poprodukcyjnym itp. ?
  • Poziom 12  
    słyszał słyszał:D
    ok. poszukam tego wzmacniacza.
    narazie dziękuję za pomoc i pozdrawiam
    Na pewno odezwę się niebawem:D
  • Poziom 12  
    witam ponownie.

Pogrzebałem trochę i wybrałem wzmacniacz OPA2131/BB.
    W sumie bez problemu można na nim osiągnąć całe pasmo, tylko przy osiąganiu 200kHz trzeba zmniejszyć kondensator w mostku na ok.39pF, ale to przecież nie problem, skoro układ przestrajam kondensatorem, którego min. pojemność ustalam sam.

Moje kolejne pytanie dotyczy potencjometru do regulacji amplitudy wyjściowej, tzn. zastosowałem w tym miejscu potencjometr 47kΩ, tylko że gdy próbuje zmniejszyć amplitudę do 0V, to rzeczywiście otrzymuję wartość napięcia na wyjściu ok. 215nV wart. miedzyszczytowej, czyli powiedzmy że 0V, tylko że jest ona "przesunięta" względem zera o jakieś +81.94uV (załączony rysunek), a powinno być symetrycznie względem zera.
    O ile mi wiadomo, trzeba tam dorzucić jakiś układzik, którym będę regulował składową stałą, aby uniknąć takiej sytuacji. W drugim załączniku jest chyba coś takiego, znalezione w innym schemacie, tylko gdy narysowałem taki sam układ u siebie to nie widzę efektu. Więc jak dobrać elementy, żeby mieć na wyjściu przebieg symetryczny a nie przesunięty?

Potrzebuję jeszcze stabilizacji temperaturowej (na diodach, inne pomysły), ponieważ mój układ ma być stabilny w zakresie 5-45 st.C, a nie wiem jak to zrealizować.(prowadzący się upiera):D
  • Specjalista elektronik
    Zamieść cały schemat tego generatora z którego chcesz kopiować rozwiązania układowe
    I co do twojej apteki i czepiania sie +81.94uV
    To wiec ze szum termiczny rezystora 1MΩ w pasmie 20KHz wynosi 18uV
  • Poziom 12  
    przepraszam, ze tak długo to trwało ale router mi padł i nie miałem neta.
    W załączniku jest cały schemat oraz schemat mojego całego układu ze pspice'a.

Czyli mam rozumieć, że skoro napięcie międzyszczytowe wynosi ok. 0,2uV pomimo tego że jest przesunięte względem zera, to można tę sprawę zaniechać, skoro napięcie szumów na rezystorze jest o wiele większe?
    Czy w takim przypadku należy dodać układ regulacji składowej stałej czy nie bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
  • Specjalista elektronik
    I co uporałeś sie już z tym projektom?
    I co udało sie zrównać Uwy do 0V?
  • Poziom 12  
    Tak. Zastosowałem układ do regulacji składowej stałej jak w tym przykładowym schemacie i po chwili "kręcenia" wartościami rezystorów wszystko raczej śmiga jak trzeba. Zresztą jak pokazałem na zajęciach symulacje prowadzącemu stwierdził że układ jest ok.

W zasadzie to chce już na dobre przystąpić do pisania dokumentacji układu, tylko nie wiem nadal co z tą kompensacją temperatury. W sumie nikt się mnie nie czepiał o jej brak, ale na wszelki wypadek dobrze żebym przynajmniej w teorii wiedział jak do tego podejść, więc jeśli możesz to podrzuć mi jakiś przykładowy schemat lub po prostu napisz jak to zrealizować w moim układzie.

pozdrawiam
    PS. W załączniku jest aktualny schemat.