Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pełny mostek za aktywnym korektorem współczynnika mocy

shaitan 12 Lis 2007 17:29 2561 5
  • #1 12 Lis 2007 17:29
    shaitan
    Poziom 2  

Witam
    wykonałem APFC na wyjściu którego jest ok 375 VDC plus 11VAC, f=100khz, układ sterujący lt1249
    można go obciążyć do 600W
    układ przetestowany, spełnia swoją rolę...

Drugim stopniem jest układ pełnego mostka f=50kHz zapewniający separację galwaniczną i/o.
    mosfety irf840 sterowane przez transformator sterujący układem sg3525.
    bramki mosfet'ów zabezpieczone diodami zenera 18v, nie są naniesione na schemat
    kondensatory wejściowe są jednocześnie wyjściowymi układu pfc
    na wyjściu chciałbym otrzymać niestabilizowane napięcie z możliwością regulacji

układ tak jakoś zaczął działać :|, ale wymaga kilku patch'y
    odpaliłem go obciążając obydwa wyjścia po 75V 1A...
    no i potrzebuje pomocy...
    :D
    - transformator hałasuje... podobnie brzęczała mi cewka boost w pfc z powodu mocno zniekształconego prądu pobieranego z sieci w wyniku ograniczania szczytowego prądu przez układ sterujący.
    - czy odpowiednie gasiki pomogą/ jakie wymagania napięciowe powinien spełniać kondensator w takim gasiku po stronie pierwotnej i wtórnej/
    - a może synchronizacja obydwu układów/
    - jak rozwiązać regulację napięcia na wyjściu/ na wzmacniaczu błędu sg3525 czy bezpośrednia regulacja deadtime/ a może coś innego/
    uzwojenia wtórne są nawinięte na ok 80v, chciałbym zmniejszać napięcie do ok 50v
    - no i zostaje jeszcze kontrola prądu, przy 80v każde wyjście można obciążyć powiedzmy max do 3A i przy mniejszych napięciach też mogłoby tak zostać...

proszę o wszelkie uwagi i sugestie...
    pozdrawiam

0 5
  • #2 12 Lis 2007 21:00
    -RoMan-
    Poziom 42  

Bez regulacji wypełnienia transformator nie powinien hałasować. Coś tu jest mocno nie w porządku.

0
  • #3 13 Lis 2007 00:24
    shaitan
    Poziom 2  

układ działa dobrze jeżeli zasilam go z zasilacza dc, mogę tak sprawdzić jedynie do 60v napięcia wejściowego. będzie wtedy ok 10v na wyjściu.
    po podłączeniu pfc na wyjsciu jest odpowiednie napięcie, i brzęczenie...
    jutro sprawdzę czy i jak bardzo zależy to od obciążenia.

może to być wina źle skonfigurowanego układu sg3525, słyszałem taki dźwięk w konfiguracji push-pull jak potencjometrem zmieniałem wypełnienie impulsu. układ wzbudzał się niektórych sytuacjach. sprawdzę konfiguracje i umieszczę schemat...

zasilam sg3525 z osobnego zasilacza 12V, sygnał z OUTA i OUTB na transformator 20 zwoi, a na wyjściach po 17 zwoi ...
    na bramkach jest sygnał jak na tym słabym zdjęciu niżej

te przepięcia w momencie przełączania chyba trzeba zlikwidować, przekraczają 20Vp-p, a na irf840 chyba tylko 20v można max na bramkę podać. gasiki powinny rozwiązać sprawę, dolutuje jak się prześpię...

0
  • #4 13 Lis 2007 20:25
    shaitan
    Poziom 2  

po zainstalowaniu kilku patch'y sygnały sterujące górne mosfety wyglądają następująco
    chyba może być :?:
    uzyskałem go z takiej prostej konstrukcji
    jakieś wskazówki co do sposobu regulacji PWM :?: co można dorzucić do tego schematu :?::?:

znalazłem lola w części wtórnej, odwrotnie zamontowane diody na wyjściu 12V hehe
    poza tym nadal brzęczy...

miałem okazje zdjąć przebiegi prądu pobieranego z sieci przez pfc przy ok 400W na wyjściu
    troszkę ładniej niż bez pfc :D nieprawdaż...

0
  • #5 14 Lis 2007 23:18
    trol.six
    Poziom 30  

Troszke ładniej, ale mam wrażenie że i tak zdajesie bez filtra na wejściu.

No a nie możesz sprawdzić bez PFC, tylko samo wyprostowane z sieci?

Zasilacz 60V nie da podobnych warunków pracy. Tak jak pisze RoMan, coś jest nie tak.

0
  • #6 15 Lis 2007 12:58
    shaitan
    Poziom 2  

zgadza się... pomiar dokonany jest za filtrem, a przed mostkiem prostowniczym. zależało mi aby uchwycić charakter pracy pfc.
    dziś wieczór będę kontynuował badania...
    wykombinuje jakiś dzielnik napięcia i sprawdzę co się tam przełącza...

0