Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy za UPS ma być zasilacz z pasywnym PFC?

13 Lis 2007 16:04 2602 2
  • Poziom 13  
    Spotkałem się z takim tekstem:
    "... zasilacze z aktywnym PFC - oznacza to jednak, że tanie UPSy, które zamiast sinusoidy generują prostokąt (no niestety są takie!!!), odpadają i dlatego właśnie musimy wymienić te zasilacze na takie z pasywnym PFC (bo UPS zostają...)."
    To tekst z allegro.
    A jaka jest prawda?

• Poziom 26  
    Powiem ci na własnym przykładzie - mam UPS Orvaldi 620 oraz zasilacz Fortron 300W w/PFC (w = with, czyli "z", bo zastanawiałem się czy nie jest to przypadkiem without, ale znalazłem na jakiejś stronie, że w/ oznacza "with"). UPS daje napięcie schodkowe, nie jest to czysta sinusoida. Ale komputer pracuje - choć miałem z nim problemy. Zdarzyło mi się 4 razy (w przeciągu 15 minut, była burza) że mnie zawiódł. Co było powodem - nie wiem. Możliwe, że to całe PCF. W każdym bądź razie miałem taką sytuację, że wyłącze prąd w mieszkaniu - działa, a podczas burzy 4 razy zresetowało mi komputer... Zaznaczam, że mam bardzo czułą wieżę - zegarek resetuje się w niej bardzo chętnie przy jakimkolwiek chwilowym zaniku prądu. Podczas tej burzy nie zresetował się. Nie mam teraz do niego pełnego zaufania - był w serwisie, ale nic nie znaleźli. Nie udało mi się zaobserwować później takich objawów - prąd bardzo rzadko u mnie wysiada, ale przypominam - wyjmę korki i działa. Możliwe, że to nie był zanik tylko udar prądowy, bo w momencie resetu żarówki trochę jaśniej rozbłyskały a UPS jak wiadomo pełni też rolę zabezpieczającą przed takim udarem.
  • Poziom 29  
    Sprzedawca z allegro pewnie chce zachęcić ludzi posiadających UPS do zakupu zasilacza który sprzedaje na aukcji(z pasywnym PFC).

PFC pasywne to zwykła cewka i wątpię żeby w czymkolwiek jej obecność miała przeszkadzać. Prawo UE zabrania sprzedaży nowych zasilaczy bez układów PFC na terenie Unii Europejskiej.

PFC aktywne to układ elektroniczny, jednym z jego zadań jest korygowanie przesunięcia fazowego, wiec nie bardzo rozumie w czym aktywny układ PFC miał by przeszkadzać.

Tani zasilacz UPS na pewno idealnej sinusoidy nie wytworzy, ale czy utworzy aż tak fatalna że będzie to przeszkadzało w pracy komputera, tego to nie wiem, wiem jedno, zwykły zasilacz UPS zasila komputer bezpośrednio z gniazdka, napięcie jest filtrowane, ale falownik jest dopiero uruchamiany w chwili zaniku napięcia, natomiast droższe i lepsze zasilacze UPS(on-line) zamieniają napięcie przemienne na stałe, następnie za pomocą falownika z powrotem na przemienne, czyli komputer w przypadku używania UPS typu on-line jest zasilany cały czas z falownika.