Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator stk200/300 potrzebne kilka informacji.

13 Lis 2007 18:14 4321 12
  • Poziom 16  
    Witam, chciałbym rozpocząć zabawę z mikrokontrolerami no i mam w zamiarze zacząć od złożenia prostego programatora.Wpadł mi w oko stk200/300, mam nawet już scalaczek 74hc244(niestety do montaży powierzchniowego). Chciałbym się dowiedzieć czy ten programator jest w czym kolwiek lepszy od wersji na COM'a, bo tak jak się rozejrzałem to np. w Bascomie brak możliwośc podpięcia pod LPT.Rozumiem że ten STK nie jet programatorem równoległym lecz szeregowym.No i tu mam małą zagwozdkę-wolałbym pod COM'a raczej(pod LPT jest drukarka), natomiast nie wiem czy warto pchać się w LPT. Oprócz tego prosiłbym o jakies schematy PCB do tego STK200/300, najlepiej jakiś pomysł żeby tego SMD scalaka przylutować do niego albo płytkę odpowiedzi przeprojektowaną(jakieś linki albo namiary gdzie znaleźć), przyznam że używałem "szukaj" ale dość dużo tego jest i ciężko nie pobłądzić.jeżeli to kogoś interesuje to chciałbym zacząć od ATtiny 13 oraz 2313 i bardzo ale to bardzo prosiłbym o jakieś(elektroniczne!) samouczki jak się nauczyć programować w jak najkrótszym czasie i jak najłatwiej.POzdrawiam i przepraszam za wymaglowany temat.
  • PCBway
  • Poziom 39  
    Cytat:
    w Bascomie brak możliwośc podpięcia pod LPT.

a gdzie to wyczytałeś , bez problemu współpracuje z STK200 na LPT
    podstawy z uC i Bascoma znajdziesz na stronach EdW lub ksiażka np http://www.kamami.pl/?id_prod=10388 , płytkę kupisz również w tej firmie http://www.kamami.pl/?id_prod=6515 , przegladnij sobie propozycje na tej stronie , programator to nie wszystko , jeżeli zaczynasz przygodę z uC to warto mieć płytkę testową
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    adamkaktus napisał:
    w Bascomie brak możliwośc podpięcia pod LPT.Rozumiem że ten STK nie jet programatorem równoległym lecz szeregowym.No i tu mam małą zagwozdkę-wolałbym pod COM'a raczej(pod LPT jest drukarka), natomiast nie wiem czy warto pchać się w LPT.

Jest trochę inaczej
    W bascomie programator STK200/300 jest podpięty pod port równoległy LPT. Jeżeli wolisz pod COM'a to potrzebujesz programator szeregowy. Jeżeli posiadasz w komputerze port LPT to najprościej zrobić właśnie STK200/300. jest tak prosty że można go złożyć na pająka i za śmieszne pieniądze.
    zerknij na: http://www.btc.pl/pdf/zl2prg.pdf

prostszym rozwiązaniem jest tylko programator Sample Electronics (składa się z 3 rezystorów) - aż strach podpinać do portu żeby go przez przypadek nie uszkodzić.

Jeżeli chcesz programować w bascomie to zalecam przeczytać bascom college
    http://www.edw.com.pl/index.php?module=ContentExpress&file=index&func=display&ceid=69&meid=22
    nie dotyczy programowania AVR ale 89Cx051
    zaletą tego kursu była osoba wykładowcy - napisane tak że chciało się siedzieć nocami i próbować. Przestawienie się potem na Bascoma AVR jest stosunkowo proste. Można skorzystać z publikacji wydawnictwa BTC autora Marcina Wiązani (ale to do już nie ten poziom co Bascom College)
  • Poziom 34  
    Stk200/300 jest bezproblemowym programatorem. Bardzo dobrze działa z Bascomem. Podłącza się go do LPT, więc port szeregowy można użyć do komunikacji PC uC. Co do lutowania SMD to nie ma problemów o ile wykona się poprawnie PCB (raczej co najmniej termotransferem), lecz warto rozważyć zakup gotowego programatora np. na Allegro za kilkanaście zł.
    Co do nauki Bascoma to polecam książkę p. Marcina Wiązania i help'a w języku polskim dostępnego w sieci.
  • Poziom 16  
    Dziękuję Koledzy za odpowiedzi, nurtuje mnie jeszcze kilka spraw związanych z konstrukcją STK200, otóż na stronie http://www.lancos.com/e2p/betterSTK200.gif na schemacie nie ma żadnego zasilania, natomiast jest ono wyprowadzone do złącza podstawe. no i teraz pytanko. Rozumiem że trzeba dorobić typowy dla tych programatorów zasilaczyk 5V, a podane przejściówki na stronihttp://www.lancos.com/siprogsch.html pomimo że są pod si-Proga to można podłączyć do STK ( tylko trzeba odpowiednio popodłączać oznaczone piny), zgadza się? Z góry dzięki za pomoc, jeżeli ma ktoś jeszcze jakieś namiary na takie kursiki(niestety na książki raczej nie chcę wydawać pieniążków) to byłbym bardzo wdzięczny.
  • Poziom 34  
    Programator posiada końcówkę do podłączenia do uC znajdującego się w układzie docelowym. Z tego układu pobierane jest napięcie zasilające programator. Programator łączy się z uC podłączając MISO<->MISO, MOSI<->MOSI, SCK<->SCK, RESET<->RESET. Niestety są od tej reguły wyjątki.
  • Poziom 16  
    Wybacz M.S. ale nie bardzo zrozumiałem.Żeby było jasne mówię raczej o AVRach. Na stronie masz kilka różnych przejściówek (adapterów), do różnych AVRów, PICów itd. Rozumiem że pod tego STK mogę je wszystkie spokojnie popodłączać, oczywiście po zmianie numeracji wyprowadzaeń, a zasilanie dać w doolnym miejscu tj albo na programatorze albo na adapterze(wolałbym na programatorze bo adapterów można zrobić na przyszłość kilka) i rozumiem że jest zupełnie bez różnicy w którym miejsy znajdzie się taki scalaczek od zasilania.Wybacz zadawanie takich pytań ale chcę mieć pewność:)
    z góry dzięki za odpowiedź
    A.
  • Poziom 34  
    Jak się kolega poprzekłada uC do adaptera i do układu stanowiącego środowisko pracy uC to sam dojdzie do wniosku jakim skarbem jest programowanie w układzie bez wyjmowania procka. STK programuje AVR'y i niektóre procki z rodziny 8051 (chyba, że czegoś nie wiem).
    Zatem:
    szkoda czasu na przejściówki,
    trzeba sobie zrobić (kupić) uniwersalną płytkę testową z gniazdem do podłączenia programatora,
    a najlepiej do danego projektu zrobić układ docelowy i przewidzieć w nim gniazdo do programowania, poprzez które będzie można programować uC żeby sprawdzać działanie programu w trakcie programowania lub ewentualnie uaktualniać oprogramowanie.
    Oczywiście programator można zasilać z osobnego zasilacza 5V. Najczęściej jednak napięcie do programatora pobierane jest przez gniazdo z układu zasilania uC. W moim przypadku jest jeszcze inaczej bo programator zasilany jest z PC poprzez dorobione gniazdko.
  • Poziom 16  
    Aha... rozumiem, masz na myśli programowanie ISP czy jakoś tak, zgadza się? No ja chciałbym mieć taki programator szczególnie, że trudniej się pomylić itd. Ja muszę mieć "jak na ręku" żeby się nie mylić a poza tym to są dopiero początki, więc i tak jak już skonstruuję sobie takie coś to proce będą wyciągane. Zasilanie chciałbym zrobić w programatorze (z zasilacza + stabilizator) tak żeby AVR już dostawał przez gniazdo przyłączeniowe programator - przejściówka.
  • Poziom 20  
    tylko troszkę nie ma sensu zasilanie procesora w układzie docelowym z programatora, który docelowo się odłącza. Lepiej w układzie w którym jest procesor zrobic układ zasilający ( jakiś tam zależnie od potrzeb ) a sam programato będzie się zasilał złaczem do programowania.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Jak kolega wyżej!

Dodatkowo
    Cytat:
    no ja bym chciał mieć taki programator

No właśnie Stk200/300 jest takim programatorem! Dla tego STK nie ma podstawek pod uC (co nie znaczy, że nie może mieć) tylko standardowe gniazdo od podłączenia do układu, w którym "siedzi" programowany uC.
  • Poziom 16  
    Hmm. No rozumiem o co Wam chodzi. Ale to ne jest tak że mogę sobie zaprogramować kosteczkę w takiem programatorze, a później przekładać do kompletnego układy z własnym zasilaniem itd?Bo myślałem o tym żeby najpierw zrobić programator(pod jeden rodzaj mikrokontrolerów), nauczyć się używać i tylko wkładać do zaprogramowania je, bo tak raczej tam gdzie bym je docelowo sobie widział zasilacze już większe musiały być a do testó i programowania taki mały, wbudowany w programator by wystarczył...to nie będzie błąd konstrukcyjny, prawda?Z resztą pozwoli to na uniknięcie komplikacji płytek gotowego układu.Dzięki Koledzy za odpowiedź...moje szare komórki już zaczynają się jakoś pomału odnajsywać w temacie, głównie dzięki wam, jeszcze tylko przejść z teorii do praktyki(hehe) no i nauczyć się pisać programy:)
    Pozdrawiam!
  • Poziom 34  
    Jak chcesz wkładać uC do programatora to zrób w nim podstawkę podłączoną na stałe. Pamiętaj o zasilaniu uC i o kwarcu gdyż niektóre AVR'y nie posiadają generatora wewnętrznego pracującego bez kwarcu. (Bez kwarcu generalnie może pracować np. ATMEGA, ATTINY).