Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Murzynek Radmora z nietypową syntezą

sq6ade 07 Sty 2007 11:51 30267 86
    pan_deejay
    Poziom 20  
    Witam.Również jestem posiadaczem rtf RADMOR 3045(T) i przerabiam go do pracy na 70 cm.Saabotaz,IjeSJOT,SQ6ADE- respect ! Dobra robota.Zamieszczone zdjęcia są świetnie opisane i właściwie nie trzeba nic więcej dodawać.Interesują mnie jeszcze dwie rzeczy:

1) czy ma znaczenie rodzaj wykonania płyty na której jest synteza( bo są conajmniej dwa)?;
    2) czy już sobie poradziłeś z filtrami heli ?
  • IGE-XAO
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    generator
    Poziom 20  
    Ładna robota..............
    Opis ten uzupełnił bym takimi info. że ilość uzw. jaką podałeś liczymy nie od początku uzw. lecz od odczepu ! Oraz że "podnosimy " uzwojenie -tz. nie nawijamy od początku lecz wyżej np. od drugiego zwoju na karkasie a to w celu uzyskania "zasięgu" regulacji rdzenia ...

pozdrawiam.
    pan_deejay
    Poziom 20  
    Właśnie przerobiłem filtry.Poszło całkiem sprawnie tylko nie mogłem odplątać drutu z nogi więc go ciąłem,następnie odrzucałem te 1/2 zwoju a z 3 zwoi odwiniętych robiłem "oplotkę"wokół tej nogi na nowym miejscu(oczywiście po uprzednim odizolowaniu tego fragnentu drutu)i formowałem z reszty brakującą ćwiartkę zwoju.Cewa wygląda "jak z fabryki"
    sq6ade
    Poziom 40  
    Dla śledzących temat mam info że sprawdziłem działanie sterownika z Radmorem 3035 (tzw. Żaba ... dwa zielone wyświetlacze).
    Właściwie różnica logiczna w sterowanu syntezy jest taka że jest preskaler 64/65 (MC12025).

http://sq6ade.elektroda.eu/tdd1742.html

W planie jest wykorzystanie tych oryginalnych dwóch siedmiosegmentowych wyswietlaczy do sterownika - wystarczą aby czytelnie przedstawić każdą częstotliwość z puli pasma 2m amatorskiego z krokiem 12k5.
    Osmiobitowy PROM 82S123 wyleci i jego miejsce zajmie jak zwykle 4094.
    Zero przeróbek mechanicznych panela - to cel tej zabawy :D

p.s.
    sq6ade napisał:
    LWO napisał:
    Witam,
    . Możnaby do procka podłączyć wyjścia BCD tego przełącznika, (a przynajmniej 3 najmłodsze bity), analizując czy po przełączeniu liczba zwiększyła się czy zmniejszyła decydować w którą stronę przekręcono przełącznik. Bardzo prosto zastąpiłoby to konieczność stosowania impulsatorów.

Ten pomysł już był. Niestety nie spisuje się to dobrze. Na wyjściach BCD z przełącznika występują w momencie przełączania krótkie zmiany stanów które zakłócają ciągłość tabeli BCD. "Ziarno" tego przełącznika jest dosyć grube więc kręcenie po paśmie nie jest wygodne.

No właśnie - w nowszej wersji Radmora (numerka nie podam bo nie pamiętam) zrobili to tak jal LWO proponował - ale biorąc pod uwagę skok przełącznika kanałów użytego jako impulsator - projektant powinien sam uderzyć się pięścią w twarz. No chyba że zaprogramowane jest tylko góra kilkanaście kanałów.
    Pewnie mieli tonę tych badziewnych przełączników na składzie i musieli to pogonić. Co za oszczędna firma. :D
  • IGE-XAO
    sq6ade
    Poziom 40  
    Póki zapał ... kuję gorące żelazo:

Tak się podłącza wyświetlacz.

Tak wygląda podłączony rejestr zamiast PROM PLL:

Tak wygląda podłączony rejestr sterujący LED w miejscu PROM:

Tak wygląda sterownik wraz z niezamontowanym jeszcze enkoderem:

Wyświetlacz wskazujący kanał przemiennika 145,7875 - nuta wskazuje aktywny autoszift:

Wyświetlacz wskazujący kanał APRS 144.800 - 144 jest wskazywane świeceniem punktów decymalnych D.P. :

Opcja APRS PTT umożliwia podłączenie trakera np. TT i wysyłanie bikonów automatycznie na kanale 144,800.

Schemat sterownika:
    SQ9JYM
    Poziom 13  
    witam mam pytanko czy opisywana wcześniej synteza podejdzie do 3033/6 radio pochodzi z pogotowia czyli ok. 165 Mhz
    IjeSJot
    Poziom 27  
    A co konkretnie potrzebujesz? Chcesz przestroic to radio na 145 czy uzywac tam gdzie aktualnie pracuje?
    SQ9JYM
    Poziom 13  
    z racji tego że zdałem egzamin na kat.b to chciał bym przestroić na 145
    IjeSJot
    Poziom 27  
    Gratulacje. Po przestrojeniu powinno dzialac bez klopotu.
    MAREK74
    Poziom 20  
    "atmege AT89C2051 " nie wiem co to za procek, ale 2K powinno ci wystarczyć na program ,ja nie dobrnąłem nawet do 1k
    SQ9JYM
    Poziom 13  
    SQ2HCE pisze ze z powodu iż pamieć jest za mała występują błędy ale po walcze to może coś ciekawego z tego wyjdzie a i mam jeszcze jedno pytanie co do wyświetlacza czy można zastosować np. od noki 3310 program już przerobie pod niego
    sq6ade
    Poziom 40  
    MAREK74 napisał:
    "atmege AT89C2051 " nie wiem co to za procek, ale 2K powinno ci wystarczyć na program ,ja nie dobrnąłem nawet do 1k

A czym męczysz? ASM czy BASKOM?

bar17 napisał:
    SQ2HCE pisze ze z powodu iż pamieć jest za mała występują błędy ale po walcze to może coś ciekawego z tego wyjdzie a i mam jeszcze jedno pytanie co do wyświetlacza czy można zastosować np. od noki 3310 program już przerobie pod niego

Błędy występują jak program ma błędy - co ma do tego pamięć? :D
    Wyświetlacz możesz dać nawet kolorowy TFT z dotykowym panelem - jeśli potrafisz go obsłużyć :D
    SQ9JYM
    Poziom 13  
    przegrzebałem już chyba z 10 tunerów sat. + moje zasoby i nigdzie nie moge znaleźć saa1057 może mi ktoś doradzić gdzie go szukać
    161MDS01
    Poziom 24  
    Tunerze diorowskim masz go AS950, w radio odtwarzaczach samochodowych...POZDRAWIAM

Daniel
    sq6ade
    Poziom 40  
    Dlaczego SAA1057? Znacznie lepszy będzie TSA6057 :D
    Dużo łatwiej go znaleźć w niemarkowych radioodtwarzaczach z początku wieku. Philips zrobił czipset do odtwarzacza kasetowego popularnie stosowany przez różne firmy NONAME z gotowym zaprogramowanym procesorem '51 opisanym jako CCR. Tam zawsze siedział w komplecie TSA6057.
    MAREK74
    Poziom 20  
    program pisze w asm
    co robicie z syntezą żeby nie było ptaszków w przy przejściu RX>TX ?
    sq6ade
    Poziom 40  
    MAREK74 napisał:
    program pisze w asm

Gitara :D
    MAREK74 napisał:

co robicie z syntezą żeby nie było ptaszków w przy przejściu RX>TX ?

Najlepiej tak zgrać obwód LC w VCO aby przeskok napięcia strojącego przy przejściu TX/RX był najmniejszy. Np. dopinając pojemność lub indukcyjność przy zmianie TX/RX albo stosując 2 oddzielne VCO.
    Też z tym walczę - poszukaj tematu o bicie CP od prąda pompy PLL.
    MAREK74
    Poziom 20  
    niestety SAA ani TSA nie nadaja sie do radia właśnie z tego powodu,zgrywałem napiecia i nic to nie dało siałem po paśmie jak wściekły, wiec próby wciskania TSA do murzynka na niewiele sie zdadzą chyba że ktoś sie bedzie bawił w potężne opóźnienia włączenia nadajnika ale to lipa
    sq6ade
    Poziom 40  
    Może masz rację - to scalaki do radioodbiorników. Wcale bym się nimi nie interesował nimi gdyby nie sprawiały wrażenia dostępności. Wolę scalaki przeznaczone do pracy na właściwym miejscu.
    mtn
    Poziom 10  
    Witam Kolegów.
    Za namową SQ6ADE zamieszczam prototyp sterownika do radmora 3045, który wykonałem.
    Sterownik oparty jest o układ 89c2051, zawiera podstawowe funkcje;
    1. sterowanie układem syntezera TDD1742T
    2. Sterowanie wyświetlaczem DL2416
    3. Zawiera prosty generator tonu 1750Hz

Na wstępie przestroiłem generatory według wskazówek: http://www.isj.pl/3005.html, w odbiorniku kondensator C6 wymieniłem na 2,2pF, w nadajniku w ogóle go usunąłem. Zakres napięcia przestrajania na obu podzakresach (odbiornik i nadajnik) leży w granicach 9-21V. Wiem, że nie jest to optymalne wykorzystanie możliwości tej (bardzo dobrej) syntezy, ale to w końcu radiotelefon FM i nieco większe szumy fazowe, to nie aż taki problem, a kłopotu i grzebania mniej ;)

Schemat (przepraszam za jego jakość), poniżej:

Płytka panelu przedniego została zmodyfikowana, tak aby zapewnić połączenia z układem sterownika. Na płytce tej wylutowałem oryginalne wyświetlacze i w ich miejsce wstawiłem układ DL2614. Na wyświetlaczu tym wyświetlana jest jednostka MHz i trzy cyfry kHz. Gdy krok kanałowy ustawiony jest na 25kHz to wyświetla się zała końcówka częstotliwości. Gdy ustawiony jest krok 12,5kHz, to wyświetla się wartość kHz, a setki herców nie są wyświetlane z braku miejsca. Sposób ten umożliwia jednak jednoznaczne określenie częstotliwości.
    Możliwy jest krok 1MHz, 100kHz, 25kHz i 12,5kHz.
    Sterownik pokrywa pasmo 430 - 440 MHz.
    Układ połączeń poprzez podstawki G8 i podstawkę PROM sterownika syntezy, poniżej:

Na płytce bloku bazowego należy:
    1. wlutować odwrotnie diodę D1
    2. Rozewrzeć połączenie nóżki 14 w podstawce okładu U8 do ścieżki jak na foto poniżej:
    3. Wykonać połączenie nóżki 2 podstawki gniazda selektywnego wywołania do nóżki 9 wtyku W2 (połączenie z układem syntezera) jak poniżej:
    4. Wylutować tranzystor T8 i połączyć nóżkę 16 podstawki U8 do +5W (zewrzeć kolektor z emiterem po wylutowanym tranzystorze)

Na płytce czołowej wykonałem podłączenia wylutowując wszystkie układy SMD i w miejsce jednego z nich wlutowując 4094 w wersji SMD. Połaczenia wykonałem kynarem "na pająka" - był to jedyny, najprostszy sposób. W miejscu przełącznika obrotowego umieściłem impulsator i podłączyłem go również metodą "na pająka". Widać to na poniższej fotografii:
    Płytkę sterownika wykonałem standardowo na laminacie jednostronnym, tak aby pasowała do obudowy radiotelefonu:

Rysunek płytki wykonany jest w PROTELU (jeśli ktoś jeszcze pamięta taki program :) więc płytki nie zamieszczam, ale jak ktoś będzie zainteresowany to mogę zrobić PDF i zamieścić, tylko nie mam na razie tego programiku do PDFów ( jako załącznik zamieszczam wersję pcb).
    Program napisałem w asemblerze, HEX również zamieszczam, jakby ktoś chciał odwzorować. Hex będzie niestety za punkty, program zajmuje prawie cała pamięć procesora.
    Zastosowany kwarc nie ma większego znaczenia, najlepiej wybrać z przedziału 6-10 MHz, i taki aby jak najmniej zakłócał.
    Na schemacie brakuje rezystorów podłączonych od nóżek 12 89c2051 do +5V oraz 15 i 18 do masy. Rezystory wartości 1k - 4,7kom.
    I na koniec jeszcze kilka zdjęć:

Układ ten wymaga jeszcze "odkłócenia", o czym nie pomyślałem projektując go. Sądzę, że trzeba by dodać jakiś dławiki na zasilaniu, być może po rezystorze na każdym doprowadzeniu sygnałowym. Nie spodziewałem się, że choć sterownik tylko w momencie zmiany wysyła jakiekolwiek informacje, to jest całkiem niezłym szumofonem....

Na koniec dodam, że również przestroiłem odbiornik, na razie wstępnie, niestety jego czułość nie jest rewelacyjna, spróbuję jeszcze przestroić oryginalne filtry metodą kol. sabotaż, może zastosuję jakiś lepszy przedwzmacniacz.
    Również efekt przestrojenia nadajnika na oryginalnych tranzystorach KT925 mnie nie zachwycił. Mój KT925b ma na tej częstotliwości wzmocnienie równe ok.2, a KT925W - ok.1,5, sumarycznie na wyjściu otrzymuję 5-6W mocy, co jest wartością raczej żenującą....

To by było chyba na tyle, przepraszam za może nieco chaotyczny opis, ale to w zasadzie mój debiut na forum, jako konstruktora :)
    Jestem otwarty na wszelkie sugestie i opinie, oczywiście.

pozdrawiam,
    Tomek/sp2win
    quhap
    Poziom 10  
    Witam nie wiem czy ten temat umarł czy jeszcze żyje, ostatnio kupiłem murzynka 3044/7 z pasma 300mhz i chce go zrobić na 70cm w wersji kanałowej tak jak orginał, z czescią analogową sobie poradze, a z zaprogramowaniem pamięci bede miał problem bo się na tym kompletnie nie znam. Jak ktoś by mi pomugł bym był wdzieczny pozdrawiam.
    sq6ade
    Poziom 40  
    Jak nie masz programatora równoległego do AT89C2051 , który jest z reguły bardziej złożony - proponuję użyć procka AT89S4051 który da się programować w układzie tak jak popularne ATMEGi.
    Wtedy jest to bajecznie proste.
    Na ten temat jest dużo w dziale Mikrokontrolery.
    quhap
    Poziom 10  
    Witam pisałem do kolegi maila sp7qhp i się teraz zastanawiam po przeanalizowaniu czy nie dać tam normalnej pamięci eeprom i po zawodach tylko jak obliczyć wsad do pamięci i ew. jaki rodzaj pamięci bo w technice mikroproc. jestem tępy. 10 kanałów mi wystarczy, bo jak coś mam jeszcze duo-bandera
    radmor ma w zasadzie służyć do pracy przez przemienniki z bazy.
    sq6ade
    Poziom 40  
    Możesz pójść na łatwiznę - opisy jak skomponować zawartość eproma są dostępne = wystarczy poszukać.