Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mierzenie tranzystorów miernikiem.

02 Gru 2003 15:05 4719 4
  • Poziom 19  
    Witam. Mam miernik i chcę zmierzyć tranzystor np.BUT11A. Przełączam wskaźnik na hFE i co dalej? Jakie powinny być wskazania dobrego lub zepsutego tranzystora? Słyszałem też o metodzie chyba "Ohmowej" sprawdzania tranzystorów. Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Wedlug tego, co mi sie udalo sprawdzic jest to tranzystor mocy NPN (wiec musisz wlozyc odpowiednie koncowki wlasnie w ta sekcje). Wedlug danych katalogowych wzmocnienie powinno byc wieksze niz 150 (wiec tyle powinien ci wskazac miernik (z malymi odchylkami, poniewaz jest to tranzystor mocy, a w takich miernikach wzmocnienie pradowe jest mierzone z malymi pradami, wiec i tak bedzie sie w jakims stopniu roznic)). Odpowiednie koncowki tranzystora musisz znalez metoda prob i bledow. Najlatwiej jest znalezc baze - ustawiasz miernik na pomiar diod i ta koncowka, przy ktorej pokaze ci sie dwa razy sensowny wynik (tzn w polaczenie z dwoma innymi), sensowny tzn ok.0,7V jest baza - reszta albo sprobuj znalezc note katalogowa albo na czuja. Takim miernikiem napewno nie spalisz tranzystora wiec mozesz poeksperymentowac.

Sorki, ze tak nagmatwane, ale mysle ze da sie z tego cos zrozumiec

pozdro
  • Poziom 17  
    Dla omomierza tranzystor jest jak dwie diody, które "łączą" się w bazie. Musisz tak poeksperyntowac z nużkami aby znaleźć Bazę
  • Poziom 19  
    Ok, dzięku już qmam. Ale dodatkowo w tej funkcji wskazuje on jeszcze wzmocnienie tranzystora.