Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie odnośnie kabelka Alinco DJ-X3 ----> Komputer

14 Lis 2007 15:46 6498 24
  • Poziom 13  
    Kupiłem na allegro tego Alinco i dostałem od faceta schemat kabelka.

Zadziała to? Czy jeśli bym popełnił jakiś błąd w układzie to nie uszkodzę Alinco? W Comie chyba nie ma jakiś wysokich napięć raczej. Boję się, że jak coś nie zadziała to uszkodzę Alinco :|

jeszcze mam taki schemat jak w załączniku, ten z załącznika też powinien działać?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 28  
    http://www.n4rpd.org/erw4.html - to samo.
    Zwróć uwagę na polaryzację diód i tranzystorów to nic nie uszkodzisz. W comie masz +/-12V czyli w krytycznej sytuacji 24V.Ale Q3 zwiera do masy także nic się nie bój - będzie śmigać. Na wyjściu mini jacka masz tylko kluczowanie do masy - co możesz jeszcze sprawdzić Voltomierzem przed podłączeniem całości pod alinco.
  • Poziom 13  
    Jap napisał:
    http://www.n4rpd.org/erw4.html - to samo.
    Zwróć uwagę na polaryzację diód i tranzystorów to nic nie uszkodzisz. W comie masz +/-12V czyli w krytycznej sytuacji 24V.Ale Q3 zwiera do masy także nic się nie bój - będzie śmigać. Na wyjściu mini jacka masz tylko kluczowanie do masy - co możesz jeszcze sprawdzić Voltomierzem przed podłączeniem całości pod alinco.

no polaryzacja to ma się rozumieć :D napięcie zmierzę przed podłączeniem :D a tak w ogóle możesz mi jeszcze napisać jak postępować dokładnie przy podłączaniu, czy trzeba we właściwościach coma coś ustawiać w menedżerze urządzeń?

skaner włączam w trybie clone tak?
  • Poziom 13  
    No i zrobiłem wg tego schematu

zadziałał od pierwszego kopa, że się tak wyrażę, także polecam właścicielom DJ-X3

A oto mój układ

na razie zrobiony na tekturce, bo chciałem szybko zrobić, a nie chciało mi się bawić w robienie płytki, ale się cieszę jak dziecko hehe :D można wszystko programować z komputera :D
  • Poziom 36  
    Skoro u Ciebie działa, to i ja się zmotywuję i takie kabelek sobie zmajstruję; włąśnie od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem tego cacka :D. Programowanie "ręcznie" nie jest za dobre. Zrobię i dam znać co i jak.

PZDR
  • Poziom 12  
    Ja sięj eszcze w to nie bawiłem i zastanawiam czy warto. Czy za pomocą tego zewnętrznego oprogramowania możliwe jest wprowadzenie jakichś ustawień ponad to co można zrobić z klawiatury? Chodzi mi o np przeróbkę bandplanu i ustawień trybu preset czy też zmianę tych nieszczęśnie ustawionych częstotliwości na falach długich (to ostatnie raczej pro forma bo to radio jest na długich tragicznie tępe i nieselektywne - nawet zewnętrzna, "wąska" antena niewiele daje).
    WK
  • Poziom 28  
    ta - możesz zmienić ustawienia preset i łatwo zarządzać bazą f. Wklepywanie dużej ilości f do tego skanerka jest kłopotliwe - brak klawiatury alfanumerycznej. Możliwy jest także transfer danych do komputera.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 13  
    Kabelek wg tego schematu działa bez zarzutu z softem DJ-X3 Clone Utility
  • Poziom 36  
    Właśnie dziś zmajstrowałem go sobie - działa wysmienicie! kłopot miałem tylko z.... odpaleniem i komunikacją z kompem. Powód: nie doczytanie instrukcji skanera do końca :D i "nie umienie" włączenia trybu komunikacji ; ale lama ze mnie ;) .

Pytanie odnośnie kabelka Alinco DJ-X3 ----> Komputer Pytanie odnośnie kabelka Alinco DJ-X3 ----> Komputer

Wreszcie udało się zmusić do odbioru predefiniowane kanały TV z "polską" fonią (nie do zrobienia bez komputera).

Pytanie do użytkowników tego skanera: co to znaczy "Search-pass memory channel" - chodzi o pamięci "J xx" (nie mam polskiej instrukcji, a jak na swoją znajomość anglika, to i tak siebie podziwiam, że resztę zrozumiałem :D). Jak to "J xx" ugryźć i z czym to się je?
  • Poziom 36  
    Dzięki za pomoc :-) . Już wiem co i jak.

--- EDIT ---

Poprawione :D
  • Poziom 10  
    Jap napisał:

Witam.
    Zmontowałem ten kabelek , i chciałbym go sprawdzić przed podłączeniem .Sprawdzić można tylko miernikiem ? I jakie wartosci ma wskazywać?
  • Poziom 13  
    Podłącz kabelek pod kompa nie uruchamiając programu. Na jacku nie powinno w ogóle być napięcia. U mnie nie ma. Wtedy masz pewność, że nic nie uwalisz. Możesz też na zakresie zmiennego napięcia sprawdzić dla pewności

Mój już na płytce. W końcu porządnie zrobiony :D

• Poziom 10  
    KRON napisał:
    Podłącz kabelek pod kompa nie uruchamiając programu. Na jacku nie powinno w ogóle być napięcia. U mnie nie ma. Wtedy masz pewność, że nic nie uwalisz. Możesz też na zakresie zmiennego napięcia sprawdzić dla pewności

Mój już na płytce. W końcu porządnie zrobiony :D

a jak odpale program bez podłączenia do skanera to powinno się pojawić napięcie ,jaka wartość?
  • Poziom 13  
    Zaraz Ci to sprawdzę, ale podejrzewam, że to nic nie zmieni.

Tak jak mówiłem. Nic to nie zmienia. Nie ma w ogóle napięcia. Dopiero po wciśnięciu wtyczki w Alinco pojawia się napięcie 1.8 V około. Podczas ściągania danych jest około 1.4 V. Oczywiście sygnał idzie na środkowy pierścień jacka, a masa na masę zgodnie ze schematem. Podłączasz interfejs do coma, wyłączasz alinco, wkładasz jacka w gniazdo słuchawkowe i odpalasz Alinco trzymając przycisk Bank. Na wyświetlaczu musi być napis Clone po włączeniu Alinco.
  • Poziom 10  
    KRON napisał:
    Zaraz Ci to sprawdzę, ale podejrzewam, że to nic nie zmieni.

Tak jak mówiłem. Nic to nie zmienia. Nie ma w ogóle napięcia. Dopiero po wciśnięciu wtyczki w Alinco pojawia się napięcie 1.8 V około. Podczas ściągania danych jest około 1.4 V. Oczywiście sygnał idzie na środkowy pierścień jacka, a masa na masę zgodnie ze schematem. Podłączasz interfejs do coma, wyłączasz alinco, wkładasz jacka w gniazdo słuchawkowe i odpalasz Alinco trzymając przycisk Bank. Na wyświetlaczu musi być napis Clone po włączeniu Alinco.

i włączam program?
    Dzięki za opis właśnie miałem pytać jakka kolejność podłączania.
  • Poziom 10  
    KRON napisał:
    I co działa Ci to? :D

Jeszcze nie sprawdzałem ,czekam na skaner .Dwa tygodnie temu zamówiłem więc powinien być na dniach, jak podłącze to dam znać
  • Poziom 31  
    Zrobiłem kabelek według tego schematu:

działa wyśmienicie na komputerze stacjonarnym, na laptopie (IBM T30) ze względu pewnie na zbyt niski poziom napięć na porcie COM nie chce współpracować.

Dodaje w załączniku pliki Eagle, może komuś się przyda.
    Załączniki:
  • Poziom 19  
    INSTRUKCJA

- Wykonania kabla do połączenia Alinco DJ-X3 z PC
    - Podłączenia i uruchomienia

Robimy tak:
    KABELEK
    Wg załączonego schematu .
    Jeżeli kabel nie działa [może to być wina zbyt małego napięcia na COM'ie] torobimy kabelek "Mbus"
    taki jak do Nokii z dodatkowym zasilaniem np. z bat. 9V - schemat w załączeniu [[ lutujemy w miniJack STEREO - Masa do masy a wyjście "Mbus" jako sygnałowy (+) ]]
    Po wykonaniu kabla sprawdzamy go ..... podłączamy do COM'a i miernikiem na miniJack'u nie powinno być żadne napięcie a przy sastosowaniu kabla 'Mbus' napięcie ok. 4V
    Uwaga\miniJack musi być STEREO i lutujemy:
    -masa do masy
    - kabelek sygnalowy (+) do ,środkowego pinu STEREO ........NIE do pinu końcowego

URUCHOMIENIE
    Instalujemy soft "DJ-X3 Clone Utility" w załączeniu
    -podpinamy kabel pod COM'a
    -podłączamy miniJcck do Alinco do gniazda słuchawkowego
    -uruchamiamy soft - ustawiamy COM i zaznaczamy DJ-X3 E [lub DJ-X3]
    -włączamy Alinco - Naciskamy i przytrzymujemy BANK i naciskamy POWER na ekranie LCD napis 'clone'
    -klikamy np. na 'Read --->currend page' na wyswietlaczu pokazuje się 'ok' potem zaczyna się sczytywanie[leci wstążka] na LCD napis Sdxxxx i biegną cyferki na liczniku za literkami Sd
    - po zakończeniu sczytywania na LCD napis PASS

Komplet plików do ściągnięcia
    TU -----> http://rapidshare.com/files/173567727/Alinco_DJ-X3.rar
  • Poziom 19  
    Panowie szukam schematu kabelka do tego skanera ale podpinanego do USB a nie do RS232 ?
  • Poziom 12  
    Ja korzystam z przejściówki USB <-> RS232 i działa.
  • Poziom 19  
    amperior napisał:
    Ja korzystam z przejściówki USB <-> RS232 i działa.

Ale u mnie NIE działa :(
  • Poziom 12  
    Dobra zrobiłem test na innym kablu USB -> RS232 i na drugim nie działa
    Mi działa na kablu USB SERIAL CH340 (tak się pojawia w nazwie sterownika)
    Ustawiam prędkość komunikacji na 115200
    Włączam program i klikam by sczytał dane. Program się zamyka i po ponownym uruchomieniu działa wyśmienicie. Odczytuje wszystkie dane i zapisuje.

Wygląda jak ten: