Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System Alarmowy pod LPT - brakuje elementu

rasgan 14 Nov 2007 22:22 1230 8
Optex
    rasgan
    Level 12  
    Dalej sobie pracuję nad moim stanowiskiem do monitoringu obiektów. W fazie końcowej (bo wszystko już poskładane i upakowane do obudowy) spotkałem nie lada problem. Mam sygnalizator podłączony jak na rysunku 1 (sygnalizacja.jpg) do LPT. Układ nie działał. Wysterowanie 4013 prze 3.5V jakie dawał port LPT było niemożliwe. Dołączyłem więc dwa tranzystorki jak na schemacie 2 do mojego układu sygnalizacji. Niestety z tego co zaobserwowałem teraz napięcie z LPT spadło z 3.5V w stanie wysokim do 0.85V, a w stanie niskim ma 0.7V. Coś chyba poknociłem, albo zapomniałem jakichś rezystorków prawda? Możecie mi podpowiedzieć i pomóc? Chciałbym w końcu już oddać dyplom i się obronić.
  • Optex
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    podstawowy blad jaki widze to na schemat2.gif w bazie Q2 powinien byc rezystor rzedu 1-10k. W tej chwili te twoje 0.85V to napiecie zlacza B-E tego tranzystora ktore bezposrednio obciaza LPT.
    Pozdrawiam
  • Optex
    rasgan
    Level 12  
    Tak też mi się wydawało, ze powinien tam być rezystorek. Myślałem o 2k, nie byłem jednak pewny i wolałem zapytać. Czysta elektronika nigdy nie była moją mocną stroną, więc postanowiłem się zwrócić do Was z pytaniem. A czy na bazie Q1 też nie powinno coś być? Czy wystarczy że będzie bezpośrednio włączony do kolektora Q2? Bo teraz to chyba na niego przychodzi 12V w stanie włączenia. Używam dwóch tranzystorów, bo w tym układzie nie mogę sobie pozwolić na odwrócenie fazy. Sprawdzę ukłąd z rezystorem gdy tylko wrócę do domu. Aha, ten rezystor wpiśąć równolegle (Baza-Masa) czy szeregowo między bazę i LPT? Wydaje mi się, ze szeregowo, bo jak wepnę równolegle, to na bazie i tak będzie wymuszone 0.85V, zgadza sie?
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    powinienes miec tu uklad w stylu tego T1-T2 ale zbedny jest R4. Sygnal z LPT wchodzi na R2 punkt 10.
    Pozdrawiam
    rasgan
    Level 12  
    Kolejny problem mi się znalazł. Układ jaki zaproponowałem na poczatku (ten z Q1, Q2) działa prawidłowo (w pewnym sensie). Gdy wystawiam na LPT 1 to daje mi 3.5V co wystarcza do wysterowania tranzystorów i uruchomienia układu. Gdy na LPT podaję 0 to wszystko gaśnie, czyli ideał. Niestety, gdy przełączę się w programie z nadawania na port do trybu odbioru z portu to na wejściu Q2 pojawia mi się niewiem skąd 2.6V (nie wiem czy LPT nie wchodzi w jakiś stan wysokiej czy coś) i wtedy zaczyna mi buczeć sygnalizator i nie mam jak go wyłączyć. Myślałem coby jednak nie zastosować układu odwracającego (wtedy na 1 tranzystorze) ale nie wiem czy mi to cokolwiek pomoże.
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    prawdopodobnie ustawiasz port w stan wysokiej impedancji ktorej odpowiada napiecie w okolicach 2.5V.
    Mozesz przeanalizowac ten program co on dokladnie robi? czy odbior to odczyt z linji D0-D7 ? czy statusowych ? w pierwszym przypadku stan wysokiej impedancji to normalne zjawisko a w drugim blad w programie.
    Rozwiazanie dorazne to dioda zenera 3V (3,3V) szeregowo z rezystorem bazowym a od bazy do masy jakies 1K, wtedy dioda zenera przewodzi powyzej progu zenera 3.3V i to jest stan wysoki a ponizej 3.3V dioda jest zatkana i rezystor baza-masa wumusza stan niski.
    Pozdrawiam
    rasgan
    Level 12  
    Więc tak:
    - podczas połączenie używam tylko i wyłącznie pinów 2-9 czyli D7-D0.
    - podczas normalnej pracy odczytuję wartości z portu do programu. Na port sygnały dają mi układy zmontowane przeze mnie. Ukłądy te są sterowane czujkami PIR, kontaktronem i guzikiem antynapadowym (ta część działa)
    - podczas alarmu (gdy na LPT odczytam jakiekolwiek 1) port ma się ustawić w tryb zapisu i mam z programu wysłać na niego FFh
    - Podczas gdy testuję wszystkie znane mi programy do obsługi LPT i tylko wysyłam 0 lyb FFh na LPT wszystko działą i sygnalizator mi się włącza lub wyłącza w zależności od stanu jaki wyślę
    - Gdy przełączę sie w tryb odczytu na porcie to na pinie podłączonym do sygnalizatora pojawia mi sie 2.5V i alarm wyje cały czas.
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    I tak byc powinno, masz blad w projekcie ukladu.
    Zawsze jak ustawisz port jako wejscie stan jego linji bedzie w wysokiej impedancji (te 2.5V) i nie przeskoczysz tego.
    Proponuje do odczytu uzyc linji statusowych albo dac szeregowo z rezystorem na bazie Q2 diode zenera Uz=3.3V. Ale to rozwiaznie nie podoba mi sie poniewaz na czas odczytu czujnikow wylaczasz ewentualny alarm. Inne rozwiazanie to dodaj rejestr do ktorego zatrzaskujesz informacje wyjsciowa wtedy nie bedzie wplywu jak ustawisz port na wejscie.
    Program pisales sam ? jezeli tak to bez problemu to przerobisz.
    Pozdrawiam
    rasgan
    Level 12  
    Dziękuję za pomoc wszystkim, problem rozwiązałem troche inaczej. Jako że zawsze gdy odczytuję z portu to mam na nim 2.5V co włącza mi wszelakie klucze, to zrobiłem sobie klucz odwracający fazę na dwóch tranzystorkach (coś podobnego do tego co już jest na układzie podłączone do 4013). Teraz obojętnie czy mam stan FFh czy HZ na LPT alarm nie działa. Dopiero wysłanie 00h na LPT uruchamia alarm. Jest to nawet lepsze rozwiązanie, bo przy odłączeniu urządzenia od komputera alarm się włączy.