Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wah-wah Vox 847, jak zrobić potencjometr optyczny?

15 Lis 2007 09:16 3497 10
 • Poziom 23  
  W niektórych tanich efektach podłogowych w pedale modulacji istotnie stosowany jest czujnik optyczny. Rozwiązanie takie jest o wiele tańsze w masowej produkcji od układu z potencjometrem. Jednak ma wyraźnie gorsze parametry- o wiele mniejszą precyzję, gorsze "wyczucie" a tym samym komfort gry.
  Nie ma prostego sposobu by taki czujnik optyczny zamontować zamiast potencjometru. Potrzebny był by tu układ elektroniczny o wiele bardziej rozbudowany niż sama kaczka.

  Myślę, że w twoim przypadku problemem jest po prostu fatalna jakość zastosowanego potencjometru i nie ma tu znaczenia, że jest on nowy.
 • Poziom 9  
  Dzięki za odpowiedź. W sumie ten mój potencjometr nie jest jakimś z górnej półki... Skoro raczej nie uda mi się wykonać potencjometru optycznego, postaram się wymienić obecny - suwakowy, na obrotowy, może będzie mniej trzeszczał ;P.
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Jest jeszcze jeden dość prosty sposób. Można wykorzystać fotoopornik i żarówkę. Między tymi elementami powinna znaleźć się przysłona o odpowiednim kształcie, która zamiast potencjometru pośrednio zmienia wartość rezystancji. Rozwiązanie pochodzi z lat 60- tych i teraz można byłoby to trochę unowocześnić stosując zamiast żarówki, diodę LED. To nie trzeszczy!!!

  Pozdrowienia.

  Dodano po 59 [minuty]:

  Pomyślałem jeszcze, że można by zastosować stopniowo zaczernioną kliszę fotograficzną (rentgenowską).
 • Poziom 9  
  Dziękuję za pomoc, gdybyś tylko mógł napisać mi jaki fotoopornik kupić i jaką diodę (choć ona chyba jest mniej ważna). Oryginalny potencjometr miał mieć 100k. Czy ten fotoopornik też ma mieć 100k?
 • Poziom 32  
  Może być np. RPP130. Problem w tym, że nie wiadomo czy są jeszcze takie produkowane. Zakres oporności tego elementu jest bardzo szeroki, od kilkudziesięciu omów do kilkudziesięciu megaomów. Myślę, że należałoby wykonać jakiś dzielnik i dobrać doświadczalnie charakterystykę pracy przysłony. Oświetlacz, to najlepiej LED czerwona.

  Pozdrowienia.

  Znalazłem, tak wygląda:
 • Poziom 32  
  Transoptor ze szczeliną, pewno byłby doskonały, ale element odbiorczy w nim wymaga prądu polaryzacji i przemiennika prąd- rezystancja, to mogłoby skomplikować ten filtr. Fotoopór posiada najczystszą rezystancję i jego zastosowanie nic nie zmienia w układzie.

  Pozdrowienia.
 • Poziom 9  
  Dorwałem fotorezystor (ze światłomierza z Zenita:)), zmontowałem z klocków lego obudowę, umieściłem diodę, zrobiłem przesłonę z błony rendgenowskiej (dzięki Bogdan58, świetny pomysł!) i wszystko byłoby cudownie, gdyby nie to, że fotorezystor reaguje z ogromnym opóźnieniem. Przy max. oświetleniu rezystancja momentalnie spada do okolic 1k, ale po maksymalnym odcięciu światła zanim dojdzie do 100-150k mija kilka sekund (takie opóźnienie w efekcie jest niedopuszczalne). Czy to wina tego konkretnego fotorezystora, czy wszystkie tak mają? Kumpel powiedział mi, że tak i żebym pomyślał o fototranzystorze... Co wy na to?
 • Poziom 23  
  I tu właśnie dochodzimy do przysłowiowych schodów: pomysł z fotorezystorem jest ciekawy i bywał stosowany w konstrukcjach filtrów VCF w kilku analogach ale... bardzo rzadko.
  Obwód z fotorezystorem wymaga pracochłonnego zestrojenia, dobrania zakresów pracy no i przede wszystkim odizolowania od wpływu oświetlenia z zewnątrz co w praktyce niweluje prostotę tego rozwiązania.
  Fotorezystory są wolne ale nie aż tak, jak piszesz- prawdopodobnie wprowadziłeś go w stan nasycenia (zbyt silne światło) i trzeba lepiej dobrać jasność źródła światła i gęstość optyczną filtra z kliszy no i szczelnie obudować.

  Cała zaleta układu z fotorezystorem polega na tym, że można go zastosować wprost w układzie zamiast rezystancji. Nie da się tak prosto zastąpić fotorezystora fototranzystorem- to zupełnie co innego.
 • Poziom 32  
  To w ZENICIE, to może nie jest fotoopornik, tylko selenowe ogniwo fotoelektryczne. Oczywiście fotoopornik nie ma tak wielkiej prędkości jak fotodioda, ale zapewniam, że potrafi demodulować nawet sygnał akustyczny, cienko wprawdzie, mowę. Sam robiłem w latach 70-tych "fototelefon". Celowo zamieściłem fotkę tego elementu, bo nie każdy wie jak wyglądał.

  Pozdrowienia.

  Dodano po 2 [godziny] 40 [minuty]:

  Zrobiłem teraz doświadczenie, ten mój rezystor działa dość szybko. Jeszcze szybciej, jak jest zwarty równolegle R= 100k. Daj adres na pw, to Ci go poślę.