Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lifetec 8201VTS - nie załącza się, brak standby ,chasis TV17

KUCHARZU 15 Lis 2007 19:44 1074 9
  • #1 15 Lis 2007 19:44
    KUCHARZU
    Poziom 10  

Witam !!!
    Mam problem z telewizorem Lifetec 8201VTS.
    Wysiadło odchylanie i oczywiście pojawił się biały paseczek.
    Telewizor wyłączyłem przyciskiem. Po wyjęciu chasis okazało się że jest spalony IC401- TDA8177F , diody D311 i D312 - UF4006 oraz
    rezystory bezpiecznikowe R339 i 340 - 0,22Ω , wymieniłem te elementy
    oraz "profilaktycznie wszystkie elektrolity.
    Po załączeniu telewizor nie wystartował , nie ma nawet lampki standby. Wymieniłem jeszcze trafopowielacz i porawiłem luty - bez skutku. Sprawdziłem inne elementy i luty wizualnie nie mam zastrzeżeń.
    Po stronie pierwotnej kondensator ładuje się prawidłowo po wtórnej cisza.
    Nie wiem jak uruchomić zasilacz "na żarówce 60W" bo taką dostałem podpowiedź na forum TV i za nią dziękuję koledze o nicku "RYSIEK49" , musiałem przenieść temat na forum dla początkujących.
    Mam serwisówkę ale nie wiem jak "ugryźć" sprawę.
    Z góry dziękuję za pomoc.

0 9
  • #3 15 Lis 2007 20:10
    KUCHARZU
    Poziom 10  

To ten tranzystor po stronie pierwotnej trafopowielacza ?
    Bazę zostawić nie podpiętą ?

0
  • #5 15 Lis 2007 21:18
    KUCHARZU
    Poziom 10  

Wylutowałem hota , to jest Q307 - 2SC5129 , kolektor - emitr podpiąłem żarówkę 220V~ 60W , telewizor dalej milczy , napięć po stronie wtórnej brak , standaby nie świeci. Jak wyjmę wtyczkę z gniazda a kondensator po stronie pierwotnej jest naładowany to po zwarciu tranzystora ( strony wtórnej ) transoptora , żarówka się zapala a przetwornica chyba rusza , ale na tyle ile pozwala naładowanie kondensatora. Boję się to zrobić przy podłączonym 220V~

0
  • #6 15 Lis 2007 21:36
    zygi49
    Poziom 14  

Witam.Jeżeli po zwarciu tranzystora w transoptora przetwornica rusza to albo transoptor jest uszkodzony(dioda w nim) albo nie ma impulsu z procesora który załącza transoptor.

0
  • #7 15 Lis 2007 22:01
    KUCHARZU
    Poziom 10  

Na stronie pierwotnej transoptora ( na diodzie ) nie ma napięcia , ale nie ma go też w całej stronie wtórnej przetwornicy , a zniej jest wszystko zasilane. Po przejściu w standby ona chyba powinna dalej pracować , tylko może na "zwolnionych " obrotach . Po załączeniu przyciskiem na stronie wtórnej przetwornicy nie ma kompletnie nic a z niej jest zasilany i procesor i transoptor i wszystko inne. Spróbowałem wymusić przy załączonym zasilaniu , zwarłem tranzystor-transoptora i przetwornica "pompuje".HOTa zmierzyłem , jest sprawny.
    Po wylutowaniu HOTa zrobiłem to smo na żarówce przetwornica rusza , żarówka świeci , słychać że próbkuje , nie pompuje , ale nie wiem co dalej. Proszę o dalszą pomoc.

0
  • #8 16 Lis 2007 21:36
    zygi49
    Poziom 14  

Witam .Transoptora nie należy zwierać a jedynie albo wylutować całego,albo tylko odlutować wyprowadzenia jego diody.Kondensatory na pierwotnym przetwornicy wymieniłeś?

Dodano po 2 [minuty]:

a wzgłędem jakiej masy mierzyłeś napięcie na diodzie transoptora?

0
  • #9 16 Lis 2007 21:52
    KUCHARZU
    Poziom 10  

Kondensatory po stronie pierwotnej też wymieniłem , oprócz tego dużego 180mikro/450V
    ( nie miałem takiego ). Resztę wymieniłem ( przetwornica jedna i druga strona , wysokie i odchylanie - wszystkie elektrolity. Oczywiście nie wymieniałem małych kondensatorków w tunerze i po stronie cyfrowej , myślę że to nie konieczne.
    Napięcie na diodzie transoptora mierzyłem w punktach anoda-katoda tej diody oraz anoda-masa storony wtórnej przetwornicy. Jak wspomniałem po stronie wtórnej nie mam nigdzie ani trochę napięcia.

0
  • #10 19 Lis 2007 18:27
    KUCHARZU
    Poziom 10  

Pomierzyłem TDA 16846 , ale nie mam tam ustabilizowanych napięć
    wszystkie "pompują" to znaczy oscylują w przedziale mniej więcej
    75-100% tych wartości:
    1- 0,52V
    2- 13,85V
    3- 0
    4- 0,48V
    5- 0,01V
    6- 0
    7- 0,90V
    8- NIE PODŁĄCZONA
    9- 0,90V
    10- 0
    11- 1,59V ta wartość jest stała nie oscyluje
    12- 0
    13- 0,21V
    14- 13,4V
    "Pompowanie" to gdzieś ok. 1 raz na sekundę.

Po stronie wtórnej obojętnie wzgl. której masy kompletna "cisza" , nawet oscyloskop nic nie pokazuje. Jak wylutowałem nóżki transoptora i zwarłem nóżkę 5 do masy , to przetwornica próbuje startować , ale "pompuje" tak samo jak napięcia które wyżej podałem . Po stronie wtórnej pojawiają się napięcia tak samo "pompujące" , w przybliżeniu zgodne z tym co powinno być , ale TV nie załapuje , być może nie ma szansy zdążyć pomiędzy kolejnymi oscylacjami. Nie wiem co dalej.:cry:

0