Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FAT32 czy NTFS - co wybrać? - ile trwa konwersja?

paulosrybnik 15 Nov 2007 19:58 5266 11
    paulosrybnik
    Level 15  
    Witam!
    Mam pytanie odnosnie formatu zapisow plikow.
    Posiadam 2 dyski twarde jeden nowy Samsung 80GB, ktory jest podzielony na 2 partycje i starszy dysk 20GB w jednej partycji.
    Daje to razem 3 partycje i 100GB. :)
    Nie mam pojecia, jaki format zapisow plikow dac?
    Mam juz zainstalowanego Windowsa XP SP2.
    Windows juz funkconuje okolo rok, na kazdym dysku sa jakies dane.
    Slyszalem, ze NTFS jest lepszym i bardziej powszechnym formatem.
    Moj nowszy dysk jest podzielony na partycje C: i D:
    Na C: jest tylko Windows i programy i on jest w formacie NTFS.
    Natomiast partycje D: i ta ze starego dysku czyli E: sa w formacie FAT32.
    Chcialbym sie dowiedziec, czy powinienem skonwertowac ich obu rowniez na NTFS ? I co to da? Ile trwa konwertowanie dysku?
    metalli
    Level 30  
    Czas zależy od ilości danych, ale jest opłacalny. NTFS to nowszy i lepszy sposób zarządzania danymi na dyskach (tak w skrócie). A najbardziej widoczne jest chyba to że dyski w tym formacie można poddać kompresji bez widocznego spadku odczytu a ponadto sa lepiej upchane - miejsce na dysku jest lepiej wykorzystane co przyspiesza odczyt. wada jest to, że raczej nie odczytasz takiej partycji ze starszych ystemów jak np. Windows 98. Ale warto IMHO
    paulosrybnik
    Level 15  
    Jeden dysk juz sformatowalem na NTFS na probe, bo na nim nic nie mialem waznego do stracenia. Zostal mi wiec jeszcze jeden, ale tam mam wazne rzeczy i nie chce ich stracic. Chcialbym wiec sie dowiedziec panowie jak sie robi ta kopie zapasowa danych?
    Brauniack
    Level 27  
    Witaj obraz masz tutaj FAT32 czy NTFS - co wybrać? - ile trwa konwersja?

albo po prostu nagraj dane na płytę CD albo inna partycję
    WidgetSW
    Level 18  
    A ja mam dysk 80GB, na nim winXP i wszystkie partycje FAT32 :)
    Ma on swoje wady (np. dość duże straty miejsca na dysku, max. plik o objętości 4GB itp), ale dla mnie najważniejsza jest kompatybilność. Na tym dysku nie zamierzam zmieniać na NTFS, ale jak kupie jakiś 250GB+, to raczej skusze się na NTFS...chociaż go nie lubię.
    Eliotas
    Level 15  
    "nie lubię" i już...
    reszta jest nieistotna...
    Ale poważnie...
    FAT - TYLKO jeśli NAPRAWDĘ potrzebujesz, np. przenośny dysk.
    Wszelkie uprzedzenia które powstały gdy pojawił się NTFS (brak narzędzi, rzekoma powolność) zdezaktualizowały się lub są nieistotne.
    Bezapelacyjnie "niezawodność" jest o wiele lepsza (Journaling), w większości wypadków łatwa naprawa (wystarczy windowsowy chkdsk).
    Mówiąc kolokwialnie: XP na FACIE długo nie pożyje.
    Michal19881
    User under supervision
    NTFS jest o wiele lepszy od FAT32, bardziej bezawaryjny szybszy i ma lepsza organzizacje danych :)
    no i wieksze partycje mozna tworzyc
    Volt
    Level 26  
    Dla mnie tylko NTFS ponieważ problemem było dla mnie mieć pliki poniżej 4gb bo obrazy niektórych gier/filmów sie nie mieściły do tego przy włączonej kompresji jak koledzy mówią praktycznie niema spadku wydajności a miejsca więcej :-)
    MARR
    Level 16  
    Lepiej NTFS - chyba że potrzebujesz FAT 32 ,
    jak np. ja po to aby zapisać obraz partycji
    na dysku
    Mody
    Level 25  
    NTFS jest nowszym i dającym większe możliwości systemem plików. Ja zacząłem używać go bardzo dawno od początku używania windows 2000. Przez ten okres używania nie sprawił mi, żadnych problemów.

Pozdrawiam
    paulosrybnik
    Level 15  
    Wielkie dzieki panowie za rady, wszystkie dyski juz przekonwertowalem na NTFS. Nie bylo zadnych problemow, nie robilem nawet w koncu tej kopii danych zapasowej. Temat zamykam, poniewaz moj problem zostal rozwiazany!