Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator AVR USB

Atos30 16 Lis 2007 12:42 54830 107
  • Programator AVR USB

Witam!

... taki tam programator AVR... zgodny z USBasp / USB AVR-ISP etc. W zasadzie nic szczególnego - dla mnie plus polegał na tym, że jest stosunkowo mały, płytka jest jednostronna i nie trzeba wiercić :D Może się komuś przyda...

Pozdrawiam

Norbi
    Moderowany przez androot:

Zdjęcie poprawiłem

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Atos30
    Poziom 12  
    Specjalizuje się w: prawo
    Atos30 napisał 54 postów o ocenie 2, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Berlin. Jest z nami od 2005 roku.
  • Tektronix
    tomgart
    Poziom 25  
    Ale EAGLE może mieć każdy. Przynajmiej w light wersji.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Pth
    Poziom 26  
    Nie jest to po prostu programator USB-asp?!
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    tomgart napisał:
    Ale EAGLE może mieć każdy. Przynajmiej w light wersji.

Zgadzam się, ale żeby zerknąć na schemat i zobaczyć co to mniej-więcej jest nie chce mi się go instalować. Zwłaszcza, że na codzień używam Protela. Programów CAD jest dużo i nawet jeśli są darmowe nie każdy musi je mieć. A Acrobat Readera ma każdy.
    To tyle w tym temacie i koniec dyskusji na ten temat :)
    Bez kodu i tak nikt go nie powieli, a przecież DIY to nie tylko pochwalenie się własną konstrukcją.
  • Tektronix
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    netMaster
    Poziom 12  
    nikt Cie nie pochawlil za plytke, ja moge bo jezeli chodzi o wykonanie to bardzoo ładna i tez nie nie cierpie wiercić, choc mogłes sie bardziej postarac przy lutowaniu, mozaika płytki tez nie jest super ale to moja ocena, pozatym positiv rolez :)

pozdrawiam
    Karol966
    Poziom 30  
    kurcze nurtuje mnie jedno pytanie ale z powodu takiego, iż mam już jako taką reputację w śród znajomych ponadto jako nieliczny zdałem egzamin na technika a aż wstyd się przyznać, że nie wiem czy tym programatorem można zaprogramować np AT89S51 i pokrewne, one też są programowalne przez ISP ( te z literą S) ale są z rodziny MCS'51 a nie AVR więc wydaje mi się że niestety nie można ich programować tym programatorem, jak to z tym jest?
    Atos30
    Poziom 12  
    1. Ci co nie mają Eagle... www.cadsoft.de , 8x10 cm jest freeware. Schematy w pdfie słabo się dostosowuje do własnych potrzeb...

2. Napisalem wyraźnie "zgodny z USBasp / USB AVR-ISP" http://www.fischl.de/usbasp/ lub http://www.ullihome.de/index.php/USBAVR-ISP/de

Mój jest TYLKO pcb, ponieważ inne projekty mi nie odpowiadały. Z tych stron naleźy wziąć program. USBasp działa pod AVRDude, USBAVR-ISP działa bezpośrednio z AVR Studio lub AVR-ISP Tool ze strony autora. Dodatkowo może też służyć jako I2C Logger - po to na płytce wyprowadziłem SCL i SDA.

3. Płytka - cóż, wyszło ja wyszło - w każdym razie dobrze działa...

4. AT89S51 i pokrewne... za pomocą tego programatora da się zaprogramować każdy kontroler z ISP... ale AVRDude nie uwzględnia tych kontrolerów...
    Z drugiej strony firmware z USBAVR-ISP jest kompatybilny z STK500v2... a AVR Studio może programować AT89S51 więc trzeba by sprawdzić...

Pozdrawiam

Norbi
    tomeeh
    Poziom 23  
    Witam.

Ja mam pytanie do tej Atmegi - czy to nie jest tak, że ją trzeba najpierw zaprogramować INNYM programatorem? Jeśli tak, to w jaki sposób to robiłeś, skoro twoja atmega jest w SMD (nie ma możliwości włożenia w podstawkę w innym programatorze)?
    A może programowałeś poprzez ISP łącząc wyjście innego (LPT) programatora z ISP atmegi twego programatora?
    kleha
    Poziom 12  
    Prosta, tania i praktyczna konstrukcja :)
    Pytanie: Czy dziła pod BASCOM AVR ?
    Jeśli dobrze zrozumiałem to ustawiamy go jako STK500 ?
    Atos30
    Poziom 12  
    ... i tu pojawia się pytanie co było pierwsze - jajko czy kura... :D

Tak, trzeba zaprogramować innym programatorem... ale nie trzeba podstawek... na płytce są dwa przełączniki - jeśli przełączymy ten po lewej - to do złącza ISP podłączamy inny programator i programujemy...

Drugi przycisk służy do przełączania "prędkości programowania" - dla kontrolerów taktowanych większą lub mniejszą częstotliwością niż 1,5 Mhz.

... a co do "pierwszego" programatora... to w zasadzie potrzebne jest tylko pięć kabli i AVRDude... tutaj jest schemat najprostszego programatora http://www.bsdhome.com/avrdude/

pozdrawiam

Norbi

Dodano po 3 [minuty]:

... nigdy nie korzystałem z Bascom'a... piszę tylko w assemblerze... ale z firmware USB AVR-ISP powinno działać jeśli ustawimy na STK500... też trzeba by sprawdzić...
    Rafraf
    Poziom 16  
    Cytat:
    wyobraź sobie że ja niechętnie używam acrobat readera gdyż strasznie spowalnia starsze komputery (podobnie jak reklamy na stronach www we flashu...).

foxit readera 1.3 uzywam nawet na notebooku 486dx4 75MHz/16MB RAM i o ile program sie relatywnie dlugo uruchamia, to potem mozna spokojnie przegladac PDF :)
    Pth
    Poziom 26  
    Ale Wy potraficie gadać o pierdołach, zamiast zająć się samym tematem :D
    kasaidolar
    Poziom 19  
    Ważne ze konstrukcja mala i praktyczna! Kiedys szukalem czegos takiego i w koncu kupilem gotowy ;) Dla mnie jest git! Pozdrawiam!
    Karol966
    Poziom 30  
    czy może mi ktoś w końcu odpowiedzieć czy można tym programatorem zaprogramować AT89S51? Jeżeli jest to możliwe to czy mógłby ktoś to sprawdzić? Bo "teoria to za mało ;)
    kasaidolar
    Poziom 19  
    Atos30 napisał:
    4. AT89S51 i pokrewne... za pomocą tego programatora da się zaprogramować każdy kontroler z ISP... ale AVRDude nie uwzględnia tych kontrolerów...
    Z drugiej strony firmware z USBAVR-ISP jest kompatybilny z STK500v2... a AVR Studio może programować AT89S51 więc trzeba by sprawdzić...
    Karol966
    Poziom 30  
    kasaidolar napisał:
    Atos30 napisał:

i co to ma do rzeczy? głupi nie jestem, czytać umiem, nawet b uważnie i dlatego napisałem, że TEORIA TO ZA MAŁO!!!
    mam dość wydatków (jak większość studentów w naszym kraju) żeby robić ten programator i SPRAWDZIĆ, że faktycznie nie można nim zaprogramować tej kości bo chociaż programator to umożliwia to nie ma odpowiedniego softu.
    Dlatego zwracam się z prośbą do osób posiadających ten programator aby w wolnej chwili( w ramach możliwości) sprawdzili czy można programować te kostki. POZDRAWIAM
    kasaidolar
    Poziom 19  
    VippeR - androot ma troche racji.. nie kazdy chce robic ten programator ale chetnie by zobaczyl z ciekawosci jak to jest rozwiazany. I nie mow mi ze tyle samo ludzi ma eagla co readera. To chodzilo tylko o szybkie rzucenie okiem na schemacik. Schemacik wrzucony w jpg na forum by wyslarczyl i juz jest :) Jak ja bym mial sciagac instalowac i odpalac ten schemat w eaglu tylko po to zeby rzucic okiem na schemacik to w sumie mi sie by nie chcialo.
    Pozdrawiam!
    VippeR
    Poziom 15  
    nie mowie ci ze tyle samo ludzi eagle ile ma readera, spjrz - wcale tego nie napisalem. ale nie wmawiaj mi ze on to ma zamieszczac w eagle. jezeli ktos to chce zobaczyc jak jest zbudowane to jego interes zeby to zobaczyc wiec to jego interes aby zainstalowac eagle a nie autora projektu
    tomgart
    Poziom 25  
    Czy ten programator działa z linuxowym KontrollerLab?
    Obecnie używam bsd (na LPT), ale juz w laptopie nie mam LPT.
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    kasaidolar napisał:
    VippeR - androot ma troche racji.. nie kazdy chce robic ten programator ale chetnie by zobaczyl z ciekawosci jak to jest rozwiazany. I nie mow mi ze tyle samo ludzi ma eagla co readera. To chodzilo tylko o szybkie rzucenie okiem na schemacik. Schemacik wrzucony w jpg na forum by wyslarczyl i juz jest Jak ja bym mial sciagac instalowac i odpalac ten schemat w eaglu tylko po to zeby rzucic okiem na schemacik to w sumie mi sie by nie chcialo.
    Pozdrawiam!

to jak nie chcesz instalować eagle ani acrobata to odwiedzasz strone autora http://www.fischl.de/usbasp/ i jak by ktoś nawet nie umiał czytać albo był zbyt przymulony browarem (albo ma tak sam z siebie) to i tak znajdzie bo jest na głównej stronie.
    karlos79
    Poziom 33  
    Karol966 napisał:
    czy może mi ktoś w końcu odpowiedzieć czy można tym programatorem zaprogramować AT89S51? Jeżeli jest to możliwe to czy mógłby ktoś to sprawdzić? Bo "teoria to za mało ;)

Ten programator służy do programowania mikrokontrolerów AVR.
    AT89S51 to jest inna rodzina.
    Pozdrawiam
    Karol966
    Poziom 30  
    wiem że to inna rodzina ale ten układ również jest programowany przez ISP a poza tym autor napisał "za pomocą tego programatora da się zaprogramować każdy kontroler z ISP" więc czekam aż ktoś to sprawdzi
    Atos30
    Poziom 12  
    tomgart napisał:
    Czy ten programator działa z linuxowym KontrollerLab?
    Obecnie używam bsd (na LPT), ale juz w laptopie nie mam LPT.

Wybaczcie, ale mogę odpowiedzieć tylko teoretycznie... KontrollerLab używa do programowania między innymi AVRDude a AVRDude definitywnie obsługuje USBasp...

I na marginesie... KontrollerLab programuje też AT89S*

I jeszcze jedno... znów teoretycznie - Programator Atmela AVR910 (http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/DOC0943.PDF) umożliwia programowanie AT89S52 etc. Dla USBAVR-ISP istnieje poza firmware z protokołem STK500 również firmware z protokołem AVR910. Inne programatory korzystające z tego protokołu programują AT89S*, więc ten też powinien...

pozdrawiam

Norbi

Dodano po 2 [minuty]:

...mam tylko AVRy pod ręką, dopóki nie będę miał jakiejś fantazji, AT89S* nie będę kupować...
    tomgart
    Poziom 25  
    Thx Atos30. Długo się zastanawiałem czy zrobić coś do programowania na USB, ale chyba się zdecyduję w końcu.