Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik elektryczny jako obciążenie zadające moment

03 Gru 2003 10:58 4917 10
 • Poziom 14  
  Chodzi o zbudowanie układu obciążającego momentem silnik krokowy, obciążenie będzie się odbywać przez sprzężenie mechaniczne z silnikiem prądu stałego.
  Ten silnik krokowy to EDS-11, ma moment rozruchowy 0,036 Nm.

  Czy wystarczy zbudować układ:
  - reg. źródło prądowe do sterowania silnika prądu stałego,
  - następnie mierzyć prąd płynacy ze źródła prądowego i za pomocą
  układu uP ('51) + A/C (pomiar napiecia na rezystorze jakimś
  dokładnym)
  - i wzoru przeliczać moment:
  M = kx I
  gdzie k- stała silnika, I - prad płynący ze źródła pradowego.
  - wyświetlać to LCD (bo musze wiedziec jakim momentem go obciążam).

  Potrzebuje strownik silnika pradu stałego z pomiarem momentu

  Taki mam plan, ale nie wiem czy idea jest słuszna.
  Zgury dzieki za wszystkie podpowiedzi.
  kontakt: jimyx(malpa)tlen.pl
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 14  
  Czy może powinienem moment wyznaczać z Mocy i prędkosci obrotowej?

  Czy ktoś wie w ogóle coś na ten temat, chodźby najmniejszą pierdołę, temat chyba nie jest za trudny dla was co?

  Bo na tym forum jak się człowiek pyta o pierdołę to jest mnóstwo mądrych (przemadrzałych) a jak potrzebuje porządnej (fachowej) pomocy to dupa... i nic z tego!
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 21  
  Było to tak: silnik większej mocy, jednofazowy 70VA, ok. 3500 min-1 w warunkach nominalnego obciążenia był badany przy obciążaniu nie silnikiem prądu stałego, lecz hamulcem elektromagnetycznym z regulacją prądu i w ten sposób zmieniał się moment obciążenia. Na logikę powinno się to powtórzyć dla silnika prądu stałego, lecz tylko w stanach ustalonych. Rozruch itd. to ciągle za wiele niewiadomych.
  PS. Nie drażnij ludzi, nikt nie ma obowiązku brać udziału w dyskusji.
 • Poziom 24  
  :arrow: jimyx
  Twoja koncepcja jest dobra, po odpowiednich manipulacjach danymi możesz moment obciążenia wyznaczyć z prądu silnika, który ma służć jako hamulec.
 • Poziom 14  
  Czy to regulowane źródło prądowe, czy coś tam, to może być zbudowany zwykły zasilacz, a na wyjściu może być tranzystor (npn) jako regulator prądu, wartość tego pradu będzie wtedy nastawiana za pomocą rezystora na bazie tego tranzystora?
 • Poziom 21  
  Hamulec był robiony w ten sposób, że silnik kręcił tarczą przy której były elektromagnesy zamontowane na czymś w rodzaju wahadła z ciężarkiem na dole. Sprzężenie magnetyczne odchylało toto od pionu. Badano wychylenie tego cuda, a znając wagę ciężarka znany był moment. Prąd w elektromagnesy wpuszczany był taki, aby utrzymać stałe wychylenie. Teraz jak zasilisz to swoje z zasilacza, a będziasz regulował w bazie tranzystora to idea ta sama - tylko dobrać parametry.
 • Poziom 14  
  czy to dobry pomysl by moment zadawać poprzez układ uP i przetwornik C/A na bramkę trnazystora, który realizuje regulowane źródło pradowe?
 • Poziom 21  
  Czymś regulować moc trzeba, a tranzystory w zakresach średnich mocy są chyba najlepsze. Ja potrzebowałem to do badań silników obciążanych stałym momentem w szerokim zakresie obrotów. Realizacja wtedy na uP nie bardzo była możliwa - całość byłaby większa, niż dość skomplikowany układ analogowy, ale dziś z wykorzystaniem np. modulacji PWM to tylko parę elementów dodatkowych i działa + program oczywiście.
 • Spec od samochodów
  W profesjonalnych hamowniach robi się to wtaki sposob:
  Obciążenie jest pradnica pradu stałego z rezystorem obciążającym,
  Moment mierzy się momentomierzem.
  Amatorsko polecam:
  obciążenie to hamulec cierny np tarcza z dociskanym drewnianym klockiem tylko 0.036Nm. Moment mierzysz przez pomiar siły na ramieniu mocowania silnika krokowego M=F*r(ramie). Z atego wynika ,że silnik krokowy mocujesz wychylnie i na ramieniu mierzysz siłe(sprężyna i potencjometr mierzący wychylenie ramienia). Nic prostrzego do głowy mi nie przychodzi.
  Odnośnie wskazań to wystarczy miernik wychyłowy i trzeba go wywzorcować za pomocą ciężarków.
  Jakie to wszystko proste , No nie :lol:
 • Poziom 22  
  jimyx napisał:
  czy to dobry pomysl by moment zadawać poprzez układ uP i przetwornik C/A na bramkę trnazystora, który realizuje regulowane źródło pradowe?
  Taki układ będzie dość dokładny, jedynie to źródło musisz bardziej skomplikować (pomiar napięcia na boczniku+sprzężenie zwrotne) ponieważ beta w tranzystorze nie jest stała i zależy od wielu czynników, między innymi od temperatury a tranzystor będzie wytracał moc wytworzoną w prądniczce. Ten punkt projektu byłby zatem źródłem największych błędów pomiarowych.
  Jeśli chciałbyś wyznaczać moment z mocy i obrotów to musiałbyć przeliczyć moc elektryczną na mechaniczną, a tu znowu trzeba by uwzględnić sprawność (straty w uzwojeniach) i jeszcze mierzyć obroty, pierwsza koncepcja nie dosyć że jest prostsza to jeszcze dokładniejsza.
 • Poziom 14  
  Przeglądałem charakterystyki silników prądu stałego firmy GEFEG, na stronie www.wobit.pl i charakterystyki M = f(I) są to linie proste. Także łatwo chyba na podstawie pradu wyznaczyć taki moment, Czy te charakterystyki są liniowe w każdym przypadku (chodzi o inne silniki).

  Jeżeli możecie to napiszcie mi tak w skrucie w jaki sposób zrealizować proste sprzężenie by wzmocnienie tranzystora było stałe i niezalezne od temperatury wytracanej w silniku pracujacym jako prądnica.