Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy z SPB(D)400 zrobię MIG/MAG

sebastianxxx 17 Lis 2007 11:32 2719 8
  • #1 17 Lis 2007 11:32
    sebastianxxx
    Poziom 15  

Witam

Posiadam migomat jakiś tam niemiecki, ładnie się nawet tym spawa ale prąd 160A to teraz jest dla mnie za mało. Mam okazję niedrogo kupić SPB400 (lub SPD400 nie pamiętam symbolu dokładnie).
    Mój pomysł jest taki, wykorzystać Bestera jako zasilacz, a migomat jako podajnik drutu, stanowisko na butlę. Oczywiście zrobił bym w tym migomacie wyłącznik oryginalnego trafo, a w miejsce jego kable prądowe z bestera.
    W ten sposób powstał by MIG/MAG o ciągłym prądzie spawania 240A.

I teraz moje pytanie:
    Prostownik spawalniczy Bester ma opadającą charakterystykę statyczną, czy będzie ona odpowiednia dla metody MIG/MAG. Krótko mówiąc czy będzie to ładnie spawać czy szkoda zachodu. Kosztowało by mnie to głównie trochę własnej pracy, mobilność takiego zestawu nie ważna bo spawam w jednym pomieszczeniu.

0 8
  • #2 17 Lis 2007 15:16
    niutat
    Poziom 37  

Witam robiliśmy kiedyś takie próby podłączając sam podajnik drutu do wielostanowiskowego agregatu spawalniczego(ma podobną charakterystykę jak Bester)spawacze mieli problem z zajarzeniem łuku(przyklejanie się drutu) ale spawać się dało,myślę że kilka kondensatorów elektrolitycznych na wyjściu Bestera rozwiązało by ten problem.

0
  • #3 18 Lis 2007 11:41
    manta
    Poziom 39  

Dwa problemy :
    zajarzenie łuku
    regulacja nap. spawania ,niestety spawarki MMA regulujemy natężeniem prądu a w metodzie mig nap. łuku , spawać to będzie ale głównie grube elementy i drut 1,6-2.0 no i układ podajnika dostosowany do tego plus rączka odpowiednia do nat. pracy . A i nie wiem czy ta spawarka ma układ prostowniczy więc doszedł by jeszcze koszt prostownika.Tak na szybkiego to dokup drugi taki sam migomat i podłącz równolegle .Teoretycznie uzyskasz 320A chwilowo a ciągłego około 180 ,niestety czeka cię wymiana rączki i gniazda euro.

0
  • #4 10 Lis 2012 14:22
    lukadyop
    Poziom 11  

Witam czy istnieje możliwość przerobienia dostosowania spawarki SPF-400 na MIG-MAG

Może znajdzie się osoba która by była w stanie takie coś wykonać.
    Sa spawarki znanych marek które mają wyjscie tak jak w mojej + i - tam podpina się podajnik i działają jako MIG-MAG

0
  • #5 10 Lis 2012 20:29
    robokop
    Moderator Samochody

Kwestia dopasowania charakterystyki źródła; przy prostowniku sterowanym jest spore pole do popisu.

0
  • #6 10 Lis 2012 23:05
    lukadyop
    Poziom 11  

elektryk z jednej z firm w której pracowałem powiedział że jest to możliwe, ale też mówił że nie ma możliwości później spawania elektrodą, jak ktoś jest zainteresowany mi pomóc proszę o kontakt PW

0
  • #7 11 Lis 2012 11:56
    wzk
    Poziom 19  

A zastosować przełącznika MMA/MAG nie można?
    Przecież taki przełącznik mają profesjonalne urządzenia.

0
  • #8 12 Lis 2012 23:06
    pppooo
    Poziom 16  

Witam gdzieś na forum kolega nstan opisywał przeróbkę podobnego prostownika chodziło o zastosowanie przełącznika na uzwojeniu pierwotnym

0
  • #9 14 Lis 2012 22:30
    nikusert
    Poziom 38  

Witam
    Ja parę lat temu robiłem próbę z spawarką bester SPB-400,lecz efekty byly mizerne(załapanie łuku elektrycznego,drut robił się czerwony).Myślę że problem jest różnica napięć wyjściowych uzwojenia wtórnego spawarki.Besterka o ile pamiętam miała gdzieś około 70V w stanie jałowym,natomiast migomat ma około 30V(spawarka bester SPB -400 na układ prostowniczy).

1