Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mała elektrownia wiatrowa.

lamer1 24 Maj 2004 14:52 94838 80
    pacraf
    Poziom 16  
    qrde lamer1 dla mnie jestes bogiem mechanikow.

ale tak mysle, czy nie lepiej olac cale przetwarzanie energii na 230vac , tylko pompowac te twoje 12-14v do grzalki bojlera i w ten sposob oszczedzac wydatki na prad?
    przeciez przetwarzanie to straty na kazdym punkcie, a do bojlera to ci obojetne czy masz teraz 6v, za sekunde 10 , bylebu po kilku godzinach miec cieplą kapiel....
    przynajmniej ja tak bym zrobil....
    wydaje mi sie ze jednym z powazniejszych zjadaczy pradu jest woda ciepla... (no zakladam ze podgrzewanie jest elektryczne jak u mnie... )

pozdrowionka
  • Relpol przekaźniki
    lamer1
    Poziom 21  
    Wszystko się zgadz pacraf
    A jak ten bojler jest oddalony od wiatraka o 50m co w tedy?

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
    pacraf
    Poziom 16  
    taa nie pomyslalem o przekrojach :)
    zeczywiscie bylaby wtopa na pompowaniu 50A
    na tylu metrach... chyba ze druty jak ze startreka...

generator to alternator?
    jesli tak , to najmniej stratnie bedzie wywalic z niego diody prostujace i napiecie przekierowac na trafko...

tyle ze nie mam pewnosci ilo fazowy jest alternator po wywaleniu diod. ale to i tak byloby do przeskoczenia....

pozdrowka!
    lamer1
    Poziom 21  
    Witam

Myślałem sobie zrobiś coć takiego, alternator podłączyś bezpośrednio do transformatora sieciowego, tylko czy dobrze potłączyłem transformator?

Pozdrawiam
    jotas
    Poziom 11  
    czy trzeba mie pozwolenie na budowé takiej wiezy tj wiatraka, jaka wyskokoc moze byc tego ustrojstwa???
    _jta_
    Specjalista elektronik
    lamer1 napisał:
    Myślałem sobie zrobiś coć takiego, alternator podłączyś bezpośrednio do transformatora sieciowego, tylko czy dobrze potłączyłem transformator?

Oj, chyba nie bardzo, bo wygląda na to, że alternator daje prąd trójfazowy, a trafo jest
    jednofazowe; możesz zostawić środek alrternatora, i podłączyć do trafa końce 2 uzwojeń;
    pytanie tylko, jak z napięciem i częstotliwowością (dla transformatora jest ograniczona
    wartość napięcie/częstotliwość, przy małych obrotach jest ryzyko, że się ją przekroczy).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    _Tomaszz
    Poziom 16  
    Zgadzam się z _jta_ , jeśli chodzi o częstotliwość - alternator musiałby mieć stabilne obroty ( 3000 czy 6000 - niech ktoś mnie oświeci ! ), aby stworzyć odpowiednie zasilanie dla trafo.
    Co do zamiany trzech faz na jedną - są produkowane takie ustrojstwa; zobacz tu:
    http://www.elhand.com.pl/p/et3v1.html

A tak na marginesie - lepiej zamiast tych wszystkich dupereli wsadzić od razu prądnicę synchroniczną (większa sprawność !) - z niej można i zasilać urz. sieciowe i ładować akumulatory ładowarką.
    lamer1
    Poziom 21  
    Dzięki za odpowiedż, szkoda że mój pomysł nie wypalił.
    Moj wiatrak ma już 5m średnicy, chciałem założyć alternator firmy CELMA (autobusy SAN ) 24V 85A. Pytanie co dalej? Jak najprostrzym sposobem doprowadziś te 2kW do domu oddalonego o ok. 50m. Pszy mniejszych mocach było to prosztrze, ale teraz zaczeły się probremy :( może ma ktoś jakiś pomysł?

Pozdrawiam
    lamer1
    Poziom 21  
    insz.talator napisał:

A tak na marginesie - lepiej zamiast tych wszystkich dupereli wsadzić od razu prądnicę synchroniczną (większa sprawność !) - z niej można i zasilać urz. sieciowe i ładować akumulatory ładowarką.

A ja myślałem że alternator to prądnica 3 fazowa synchroniczna.
    _Tomaszz
    Poziom 16  
    lamer1 napisał:
    insz.talator napisał:

A ja myślałem że alternator to prądnica 3 fazowa synchroniczna.

:evil: Prądnica 230 V ! - fabryczna, np od małego agregatu spalinowego.
    h0nza
    Poziom 14  
    Witam
    proponowałbym 3 transformatory 1 fazowe - i na ich wyjściu 3 prostowniki połączone równolegle - dla alternatora 3x24V i transformatorach 24/220 - po wyprostowaniu będie 310 V - przesłanie 6-8 amper na odległość 50 m nie powinna sprawić problemu a na miejscu ewentualnie można zrobić falownik - tyle że odpada zasilanie akumulatorowe (chyba że z dużej ilości zasilaczy at zrobić przetwornicę dc/dc 310->13,8->310 która załączała by się w zależności od obciążeń)
    algido
    Poziom 11  
    cześć.jestem nowy na tej stronie, ale interesuje się właśnie elektrownią wiatrową.
    Z tego co widzę to lamer 1 ma dużo wiadomości technicznych i praktzcznych na ten temat. Jak możesz to napisz o szczegółach takich podstawowych albo podaj jeszcze raz odnośniki do stron na te tematy, tylko proszę o polskie bo z angielskiego jestem "nemo".
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    SAWEK101
    Poziom 31  
    lamer1 czy mógłbyś powiedzieć z czego są zrobione łopaty wirnika,z kąd wziąć taki maszt jak dobrze pamiętam to przekładnia jest od fiata czy łopaty obsadziłeś bezpośrednio na piaście mostu i czy alternator zasilasz bezpośrednio z mostu też interesuję mnie budowa elektrowni co do linii zasilającej to najlepiej będzie przezwoić alternator na nap 220v i je wyprostować w ten sposób będziesz mógł zasilać bezpośrednio oswietlenie i np telewizor nowe telewizory mają i tak na wejściu mostek prostowniczy
    bestmlody
    Poziom 14  
    Przeczytałem całe forum i troche jestem skołowany, bo zobaczyłem jak poważny problem stoi przedemną. Też zamierzam wybudować sobie taki wiatrak. A może ktoś narysuje jakiś konkretny schemat... Jest alternator od samochodu ciężarowego napędzany z wiatraka i co dalej. Już się dowiedziałem że na jego wyjściu jest prąd stały, bo ma w środku diody, ale co dalej? Jak go przesłać do domu? Mówicie, że kabel musiałby być jak noga gruby. W którym miejscu są akumulatory? Ja do domu od wiatraka będe miał jakieś 20m. Może chociaż jakiś schemat poglądowy, blokowy. Zacznijmy od tego a później to rozwijajmy i omawiajmy blok po bloku.
    A zatem spójrzcie na mój schemat. Czy mam rozumieć, że tak było by najlepiej, tylko problem stanowi linia przesyłowa? Jaki przekrój musiałby miec kabel na 20m ?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kecaj777
    Poziom 1  
    Wiec z tego co sie orientuje, nie mozna wykorzystywac energi z zrodla odnawaialnego jezeli w jakis sposob bedzie podlaczone do sieci, trzeba sprzedac energetyce (po bardzo korzystnych warunkach). Spowodowane jest to faktem iz po wstapieniu do Uni Polska podpisala zobowiazanie ze do 2012 roku cos okolo 10% energi bedzie pochodzic z zrodel odnawialnych. Okazuje sie ze jest to nierealne, dlatego tez chcac obronic sie przed placeniem kar, Energetyka w tej chwili ma bardzo korzystna oferte za kWh. Co bedzie po 2012 tego nikt nie wie.
    Jezeli chodzi o wiatrak np do podgrzewania wody, polaczony w taki sposob ze nie jest podlaczony do sieci to wolnosc tomku w swoim domku. Jezeli mialo by to byc rozwiazanie dla jednej rodziny, to w razie awari, zagrzeja sobie wode na gazie... :) Odradzam taki pomysl przy wiekszych domkach...
    Amodo: Koszt postawienia elektrowni wiatrowej mocy 100kW zamknie sie mysle w 150 tys. zl jako wspolnota mieszkaniowa moglibyscie rozwazyc mozliwosc zainwestowania. Koszt zwraca sie po okolo 5 latach czyli za 10 macie 150 tys. zl w kieszeni zakladajac ze energetyka nie zmieni warunkow zakupu oraz ceny energi. Oczywiscie to jest ryzyko.

Jezeli chodzi o sterowanie wraz z zmina predkosci wiatru to w komercyjnych elektrowniach wiatrowych rozwiazane jest to w nastepujacy sposob: predkosc smigiel jest stala, kat jest dobrany staly i optymalny, jedyna zmiana to przelozenie. Z wiekszym wiatrem wieksze przelozenie na skrzyni i oczywiscie wieksza produkcja. Wiekszosc elektrowni wiatrowych posiada dwa generatry (maly i duzy). Podawana jest zawsze max moc duzego. W elektrowni typu Bonus 150 kW smigla zaczynaja sie obracac na biegu jalowym od 3 m/s, produkcja na malym generatorze (chyba 30kW) zaczyna sie od 5 m/s i pozostaje na malym do 9 m/s pozniej przechodzi na duzy do 20 m/s (max predkosc wiatru dla wiekszosci typów elektrowni wiatrowych zdazaja sie do 25m/s) i sie zatrzymuje. Automatycznie ustwia lopaty na wskros kieunku wiatru aby nie polamac.

Jezli chodzi o oznakowanie i czy mozna sobie postawic bez przeszkod to w dniu 3 lutego br. roku weszło w życie rozporządzenie ministra transportu i budownictwa z dnia 13 stycznia 2006 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu zgłaszania oraz oznakowania przeszkód lotniczych.
    Rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw 2006 nr 9 poz. 53, a weszla w życie w dniu 3 lutego 2006.
    Przeszkoda lotnicza to chyba obiekt powyzej 15 m n.p.g.

Wszystkie rozwiazania techniczne oraz ceny dotycza UZYWANYCH elektrowni wiatrowych sprowadzonych np z Dani. Sluzyc moze jedynie jako material informacyjny.
    sliwinka
    Poziom 15  
    Witam ,mam prośbę do lamer ,czy mógłbyś bliżej opisać swój wiatrak albo wysłać mi opis na mejla (piotrstolarz@wp.pl) jestem w trakcie budowy i testowania wiatraków i prądnic .
    Kao
    Poziom 14  
    Dorzucę swoje trzy grosze na temat elektrowni. Można budować elektrownie na napięcie sieciowe i nie trzeba tego odsprzedawać do zakładu energetycznego (produkcja na własne potrzeby). Jest jednak jedno ale, włączenie się w sieć 230/400v domową. Koszty tego (atesty, zgody, pomiary itp) zjedzą cały zysk. Najlepszą metodą jest istalacja drugiej sieci w budynku i zasilanie całkiem niezależne. Jeśli będzie na niskie napięcia (napięcia bezpieczne), to nawet nie będzie trzeba elektryka z uprawnieniami (o ile się nie mylę).
    kamil_Ziomek
    Poziom 20  
    Mam male pytanie:czy mozna jako pradnice zastosowac silnik od praliki albo odkurzacza?
    anonimowybartek
    Poziom 19  
    a ma ktoś jakiś projekt zrobienia bardzo małej elektrowni wiatrowej lub jakiejś innej korzystającej z darów natury. jeśli byłaby to wiatrowa, to średnica nie większa niż 50cm. Chodzi mi o całkowity projkt, tzn. te przetwornice, czy coś takiego, przełożenie jak zbudować i inne wszystkie potrzebne elementy
    bigbluestranger
    Poziom 1  
    czesc,
    ja tez zastanawiam sie nad taka mala elektrownia oparta o maly wiatrak, ewentualnie o kilka malych wiatrakow.
    Czy ktos moglby posluzyc swoim projektem?
    szczegolnie mi chodzi o szczegoly techniczne, jaka powinna byc pradnica itd.
    Gdzie ja mozna zakupic itd.
    Za wszelkie uwagi bede wdzieczny
    pzdr
    Marcin
    gg:2902900
    marcin.bukowski@(nospam)gazeta.pl
    NMike
    Poziom 13  
    pacraf napisał:
    qrde lamer1 dla mnie jestes bogiem mechanikow.

ale tak mysle, czy nie lepiej olac cale przetwarzanie energii na 230vac , tylko pompowac te twoje 12-14v do grzalki bojlera i w ten sposob oszczedzac wydatki na prad?
    przeciez przetwarzanie to straty na kazdym punkcie, a do bojlera to ci obojetne czy masz teraz 6v, za sekunde 10 , bylebu po kilku godzinach miec cieplą kapiel....
    przynajmniej ja tak bym zrobil....
    wydaje mi sie ze jednym z powazniejszych zjadaczy pradu jest woda ciepla... (no zakladam ze podgrzewanie jest elektryczne jak u mnie... )

pozdrowionka

A jak z dwoma różnymi prądami, alternator stały, grzałka zmienny...? Co z tym zrobić:?:
    kamil_Ziomek
    Poziom 20  
    Co do tych grzalek to mi sie zdaje ale nie jestem pewien ze grzalak bedzie grzala na prodzie stalym moze trzoche gorzej niz na zmiennym ale powina grzac.

A tak apropo jak ma byc ten transformator z 12 na 220V?
    menek
    Poziom 19  
    Zwykłej grzałce (oporowej) jest całkowicie obojętne jakim prądem ją zasilasz. Problemy mogą się zacząć dopiero przy większych częstotliwościach, rzędu kiloherców, gdy reaktancja grzałki będzie miała znaczącą wartość.
    BOSSMANJAN
    Poziom 13  
    Witam .....
    Kiedyś już był poruszany temat prądnicy z wagonu.tylko nie pamiętam czy były podawane parametry... Otóż dzisiaj na złomowisku spotkałerm leżące sobie dwie takowe prądnice.. Ja nie widzę możliwości ich zastosowania ,ale gdyby komuś była taka potrzedbna mogę ją lub obie wziąć na siebie..
    Temat jest pilny i gorący bo może ich niebawem nie być.
    Zainteresowasnego proszę o kontakt via @ lub GG.
    sp1bmj(małpa)o2.pl GG
    Znającego parametry proszę o podanie jeśli nie na forum to na PW.
    Dzięki janek bmj[/youtube]