Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renowacja spawarki transformatorowej

mnaimad 17 Lis 2007 21:10 6075 16
  • #1 17 Lis 2007 21:10
    mnaimad
    Poziom 9  

Witam. Postanowiłem uruchomić spawarkę międzyfazówke (400V) którą przeleżała trochę czasu w piwnicy. Jest to samoróbka, najprostsza budowa: rdzeń z blach, uzwojenie pierwotne i wtórne podzielona na dwie równe pary i nawinięte obok siebie przedzielone szufladką również z blach, która służy do regulacji prądu spawania. Spawarka podobno ładnie spawała, ale brat mojego ojca chciał coś w niej poprawić, rozebrał ją, a później zachorował i już jej nie złożył. Poskładał ją sąsiad jednak przy załączeniu spawarki do prądu wywalało bezpieczniki i od tamtej pory stała sobie w piwnicy.
    Ja chce teraz ją uruchomić. Rozebrałem i wszystkie druty są całe - nie popalone, a blaszki w rdzeniu trochę pordzewiałe. I tu mam kilka pytania:
    1) Czy blaszki z rdzenia, powinny być od siebie odizolowane, albowiem niektóre dość mocno pordzewiały i są między nimi "połączenia" ?
    2) Jeśli tak, to czym je pomalować ?
    3) Czy wszystkie blaszki w rdzeniu muszą być równiutko poukładane ?, bo teraz niektóre są trochę powysuwane w stosunku do reszty.
    4) Czy wymiana bezpieczników z B25A na D25A rozwiąże problem z wywalaniem korków przy włączaniu spawarki ?

0 16
  • #2 17 Lis 2007 21:40
    sharky13
    Poziom 11  

Witam
    moim zdaniem.... :
    zacznę od bezpieczników wymiana bezpieczników na D 25 to najgorsze posunięcie jakie może być (prąd musi osiągnąć wartość 500 A !!!!!! żeby wyłączyć zabezpieczenie) nie rób tego co najwyżej zmień je na C 20
    Blachy powinny być odizolowane bo w tedy są mniejsze straty (w żelazie)
    ale jeżeli kilka jest połączonych to chyba nic sie nie stanie, blachy mogą być pomalowane lub odizolowane papierem. Nie wszystkie blaszki muszą być równiutko poukładane jeżeli jest to samoróbka to blachy mogły być docinane i może nie wszystkie są równe.
    Poszukaj usterki w podłączeniu może została źle poskładana zmierz rezystancje izolacji i rezystancje uzwojeń.
    Pozdrawiam :)

0
  • #3 17 Lis 2007 22:28
    mnaimad
    Poziom 9  

Z tym bezpiecznikiem to mi się literki pomyliły miało być C25 (250A) :D
    A blachy to nie wiem czy są zwykłe stalowe czy transformatorowe. :|
    Ale jeszcze poproszę odpowiedź na to pytanie 2) Czym je pomalować.
    A co do podłączenia to wszystko jest raczej dobrze bo trudno w tym zrobić błąd, no chyba że jest jakieś zwarcie wśród któryś uzwojeń w co wątpię a rezystencja wynosi na pierwotnym 2,1Ω na wtórnym 1,1Ω. Po zmianie bezpiecznika wszystko sie powinno wyjaśnić.

0
  • #4 18 Lis 2007 15:09
    Akrzy74
    Poziom 39  

Im bardziej zardzewiałe blachy, tym większe straty i większy pobór prądu.
    Wcześniej w sieci było napięcie 220V/380V, a teraz jest 230V/400V- czyli możliwe, że ta spawarka była niedozwojona aby lepiej spawała. Moim zdaniem - wyczyść blachy z rdzy (niewiele to da, jeśli straciły swoje właściwości, ale sprawdź czy po przegięciu kilka razy blacha pęknie. Jeśli tak, to mają jeszcze trochę krzemu i są ok.) i przede wszystkim sprawdź warunki samoczynnego wyłączenia i przekrój przewodu dla tego obwodu i ewentualnie wymień to zabezpieczenie na C20, lub C25 i nie kombinuj z zabezpieczeniem o charakterystyce D. Jeśli z blach nie sypie się rdza, to nie trzeba ich izolować- gdy je np. pomalujesz, to w konsekwencji wejdzie ich mniej na cm. kwadratowy i jej praca może się pogorszyć. Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

Doczytałem, że masz wyłącznik nadmiarowy B25. Zmień na C25 - myślę, że pomoże. Nie zapomnij o pomiarach s.w.z

0
  • #5 18 Lis 2007 17:10
    mnaimad
    Poziom 9  

Ad2) Wcześniejsze bezpieczniki to bi25.
    Ad3) Czy była niedozwojona to nie wiem, ale czy wzrost napięcia może powodować jakieś wielkie utrudnienia ?? (jestem zielony w tych sprawach)
    Ad4) Blachy są jeszcze w dobrym stanie (strzelają przy zginaniu) ale jeszcze nikt mi nie napisał czym mam je pomalować. Więc pytam sie jeszcze raz:
    Czym je pomalować:?:(czy to może być pierwsza lepsza farba do metalu czy jakaś szczególna):?:

0
  • Pomocny post
    #6 18 Lis 2007 17:49
    Akrzy74
    Poziom 39  

to nie może być zwykła farba do metalu,jeśli już się uparłeś na to malowanie to powinien być lakier np. elektroizolacyjny taki jak się lakieruje uzwojenia silników,ale przed złożeniem blachy muszą być suche.

0
  • #7 18 Lis 2007 19:25
    mnaimad
    Poziom 9  

Jeszcze jedno pytanko
    Czy jeśli pierwotne uzwojenie ma za mało uzwojeń to w wyniku tego rośnie tylko prąd przy włączaniu spawarki czy jeszcze są jakieś konsekwencje (grzanie sie uzwojenia czy problemy przy spawaniu) :?:

0
  • #8 18 Lis 2007 20:15
    Akrzy74
    Poziom 39  

Myślę że odpowiem kompleksowo,a więc jeśli spawarka jest niedozwojona to:wzrośnie pobór prądu w stanie jałowym,napięcie na wtórnym ,max. prąd spawania,no i będzie dość głośno pracowała w stanie jałowym i nie tylko.Czasami się niedozwajało gdy był maly rdzeń lub brakowało mu mocy,lub gdy regulacja prądu była po stronie pierwotnej na odczepach,lub gdy wynikało to z braku elementarnej wiedzy o nawijaniu spawarki.

0
  • Pomocny post
    #9 18 Lis 2007 22:52
    e2rd.o
    Poziom 19  

Ale jeśli ta spawarka kiedyś spawała, a cewki nie są spalone ani przegrzane to końcówki cewek uzwojenia pierwotnego lub wtórnego są źle między sobą połączone. Trzeba sprawdzić połączenie cewek lub czy cewki nie mają przebicia do blach.

0
  • #10 19 Lis 2007 17:05
    mnaimad
    Poziom 9  

Jak można źle podłączyć cewki uzwojeń ?? bo przebicia do blach nie ma. A pytam sie hipotetycznie bo jeszcze nie wymieniłem bezpieczników i może wszystko jest dobrze podłączone.

0
  • #11 19 Lis 2007 17:52
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 19 Lis 2007 19:39
    mnaimad
    Poziom 9  

Czyli jeśli w uzwojeniu pierwotnym lub wtórnym:
    jedna cewka nawinięta jest w lewo a druga w prawo - to wtedy wyskakują korki,
    a jeśli cewki pierwotne (obie) są w prawo a wtórne w lewo - to też wywala bezpieczniki ???
    Jestem w tym temacie zielony ale to jest na tyle prosta budowa że jeszcze kilka podpowiedzi i na pewno będzie działać :D

0
  • #13 19 Lis 2007 20:27
    Akrzy74
    Poziom 39  

Dobrze ci napisał z tym połączeniem cewek.Natomiast jeśli jedna cewka będzie nawinięta w prawo a druga w lewo to istotne jest ich połączenie np.początek z początkiem lub początek z końcem.Jeśli jedna cewka nawinięta jest np. w prawo a druga też w prawo to trzeba połączyć koniec pierwszej z końcem drugiej,a do początków zasilanie.Jeśli jedna cewka będzie w prawo a druga w lewo to po prostu trzeba połączyć początek z końcem aby zgadzał się kierunek pola czyli reasumując jak napisał druga cewka musi być przedłużeniem pierwszej.Nie ma znaczenia również jeśli pierwotne jest nawinięte w prawo a wtórne w lewo jeśli są dobrze połączone cewki.Jeśli cewki będą żle podłączone to jeśli nawet uda ci się go włączyć to będą się bardzo grzały i nie będzie napięcia na wtórnym.Jeśli coś pokręciłem to niech mnie kolega poprawi ale nie sądzę...

0
  • #14 19 Lis 2007 23:38
    mnaimad
    Poziom 9  

A te połączenia to przypadkiem nie na odwrót
    jak są dwie cewki nawijane np. w prawo to łączymy koniec pierwszej z początkiem drugiej
    lub jak jest jedna w lewo a druga w prawo to łączymy koniec pierwszej z końcem drugiej ??
    Nie znam sie niby na tym ale jak sobie to narysowałem to tak mi wyszło proszę mnie poprawić jeśli jednak się mylę

0
  • #15 20 Lis 2007 21:19
    Akrzy74
    Poziom 39  

Zastosuj się do tego co wcześniej napisałem czyli jeśli jedna w prawo,druga w prawo to początki zasilanie a końce połączone, lub początki połączone a końce zasilanie z sieci .Oba połączenia są prawidłowe.to samo tyczy się wtórnego uzwojenia.Jeśli chcesz sobie to sprawdzić to weż kawał drutu wygnij w kształcie rdzenia ,nawiń kilka zwoii na jednej kolumnie a potem nawijaj /oczywiście prowizorycznie np. sznurkiem/dookoła rdzeń na drugą kolumnę i przyjrzyj się co ci wyszło-druga jest przedłużeniem pierwszej czyli wyszło ci to co napisałem wcześniej koniec kropka.Nie kombinuj tylko zaufaj doświadczeniu...

0
  • #16 20 Lis 2007 23:42
    mnaimad
    Poziom 9  

Sorki. Masz oczywiście racje, to mi sie coś pomyliło. Jutro to sprawdzę i jutro powinienem mieć bezpieczniki to spróbuje uruchomić moje cudo techniki :D. I napisze o moich obserwacjach.

0
  • #17 28 Gru 2007 15:50
    jacek hola
    Poziom 10  

kolego mnaimad najpierw rozłącz uzwojenie wtórne do jakich prób

0