Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawidłowe ładowanie akumulatora motocyklowego

andriej 21 Lis 2007 11:35 57985 92
    Marcin_1972
    Poziom 18  
    Andriej - szkoda, że te selenki rozkręciłeś. Miały "klimat".
    Co do miernika to już kilka chińskich widziałem co zaniżały na przemiennym - pokazywały 220-225 a było 230. Sam mam tanią chinkę, ale sobie podregulowałem i teraz pokazuje dobrze. Można porównać z dobrym miernikiem i będzie wniosek.
    Jak to ma ładować tylko akumulatory motocyklowe to może założyć jedną zwykłą diodę 3-5A i będzie po kłopocie. Tylko, że jak zewrzesz końcówki prostownika - to sie spali ta dioda.
    andriej
    Poziom 20  
    adams987 a ile mam kupić tych diód ?

Cytat:
    MBR1045 Dioda prostownicza z barierą Schottky 45V 10A TO220AC |
    Ilość: 1+ 10+ 25+ 100+ 500+
    Ceny netto [PLN]: 1.79 1.59 1.49 1.14 0.95
    ma bardzo mały spadek napiecia przy 1A-do 0,3V przy 2A -do 0,35V przy 10A-0,45V
    więc poszukam takiej jeśli ta jest odpowiednia, zapytam najpierw w sklepie w sąsiednim mieście.

Marcin_1972 jak chcesz to Ci oddam te selenki to sobie poskładasz ;) Prostownika będę używał tylko ja i tylko do ładowania aku motocyklowych.
    jantrzu
    Poziom 13  
    Kolega Marcin_1972 nie ma racji. Podłączenie jednej diody spowoduje obniżenie napięcia o połowę , wiec akumulator na pewno nie będzie można ładować w takim układzie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mczapski
    Poziom 39  
    Moim zdaniem z historii dyskusji wynika, że trudno będzie uzyskać pożytek z tego prostownika/ładowarki. A więc rada praktyczna. Zwróć się do kogoś kto więcej wie na temat (niekoniecznie warsztat). Fachowa ocena sytuacji na miejscu oraz uzyskanie i zamontowanie zespołu prostującego to niezbyt kłopotliwe zajęcie. Eksperymenty mogą doprowadzić do zniszczenia transformatora i zakończy zabawę bez efektów pożytecznych. Ale jeśli koniecznie chcesz naśladować Edisona to nie mam nic przeciwko.
    andriej
    Poziom 20  
    To w końcu mam kupić te diody, oddać prostownik do jakiegoś zakładu, czy kupić nowy ? będzie ładował na tych diodach co pisze adams987 ? Chciałbym to zrobić sam przy pomocy elektrody, jeśli się nie uda to trudno, kupię nowy prostownik.

Dodano po 43 [minuty]:

Dla przykładu zmieżyłem prąd w łazience i miernik pokazuje 227-228V
    jantrzu
    Poziom 13  
    Myślę że powinieneś wstawić mostek , poprawić wszystkie połączenia i podłączyć akumulator i zmierzyć prąd ładowania. Na pewno nie uszkodzisz akumulatora.
    andriej
    Poziom 20  
    Mostek zrobić z diód Schottky 45V 10A ? ile tych diód potrzebuję ? można gdzieś kupić gotowy mostek ? ewentualnie jaka jest zasada łączenia tych diód?
  • Pomocny post
    adams987
    Poziom 35  
    Diody 4 sztuki połączyć w układ gretsa.
    Przy napięciu przemiennym 10V po wyprostowaniu mamy około 13Vnapiecia szczytowego i już wtedy akumulator który ma napięcie 12V zacznie być ładowany. W wyniku reakcji chemicznych jego napięcie wzrasta ponad 12V a więc różnica miedzy napięciem akumulatora a napięciem szczytowym jest coraz mniejsza i prąd ładowania coraz mniejszy. Nawet przy 10V na uzwojeniu wtórnym rozpocznie się proces ładowania , ale prąd jaki popłynie można mierzyć miliamperomierzem. W rzeczywistości prąd płynie przez niewielką część okresu(okres to 0,02s przy 50hz a 0,01s po mostku gdzie jest już 100hz) gdy napięcie jest w szczycie i wtedy prąd chwilowy może wynieść kilka amper (przez 0,0001s) a średnio amperomierz pokaże mniej niż 1A nawet może mniej niż 0,1A(czyli amperomierz nie pokaże nic). Dlatego napięcie trzeba zwiększyć i 13V na wtórnym to po wyprostowaniu około 17,5V napięcia szczytowego, więc pozwala ładować akumulator, oczywiście małym prądem ale o to chodzi bo akumulator ma 14Ah więc 1A to prąd wystarczający.
    andriej
    Poziom 20  
    adams987 dzięki za pomoc, jutro kupuję diody.
    adams987
    Poziom 35  
    jantrzu napisał:
    Kolega Marcin_1972 nie ma racji. Podłączenie jednej diody spowoduje obniżenie napięcia o połowę , wiec akumulator na pewno nie będzie można ładować w takim układzie.

Przy jednej diodzie również z 10V na wtórnym rozpocznie się proces ładowania, oczywiście prąd jaki popłynie będzie minimalny. Co ciekawe to przy jednej diodzie i konkretnym napięciu wtórnym Uw akumulator można wolniej ale naładować do wyższego napięcia, niż przy mostku gretsa( spadek na jednej diodzie 0,6V to na mostku 1,2V). Można łatwo i szybko sprawdzić sobie ładując duży kondensator. Przy 10V na wtórnym i jednej diodzie napięcie na kondensatorze to 10*√2-0,6V=13,5V a przy zastosowaniu mostka to 10*√2-1,2V=12,9V
    Napięcie nie zostało obniżone o połowę a nawet wzrosło o 0,6V. Jedynie czas ładowania kondensatora wydłuży się około 2 razy. Podobnie jest mówiąc w uprostrzeniu z akumulatorem.
    Marcin_1972
    Poziom 18  
    Zaproponowałem rozwiązanie z jedną diodą z kilku powodów:

-jest proste,
    -tanie,
    -wg. mnie bezpieczne - bo ładowanie odbywa się małym prądem,
    -łatwo wyjaśnić sposób podłączenia.

Zaryzykowałbym i wsadził 1 szt. BYP401... można znaleźć w jakimś starym sprzęcie. Zwykle spokojnie wytrzymuje mimo, że ma tylko 1A.
    andriej
    Poziom 20  
    w czym można znaleźc taka diodę ? mam trochę starego sprzętu, może spróbję :)
    adams987
    Poziom 35  
    Marcin_1972 napisał:

Zaryzykowałbym i wsadził 1 szt. BYP401... można znaleźć w jakimś starym sprzęcie. Zwykle spokojnie wytrzymuje mimo, że ma tylko 1A.

Bardzo dobre bo proste rozwiązanie, przynajmniej na próbę. Więcej raczej nie popłynie bo raz to tylko przez jeden okres będzie płynął prąd, a dwa przy 1A spadek na BYP401 to jakieś 0,8V albo wiecej. Może się bardzo grzać jak popłynie około 1A lub nieco więcej, ale na kilkanaście sekund można spróbować. Przynajmniej będzie wiadomo jaki prąd ładowania jest przy napięciu wtórnym 13V. Diody takie łatwo znaleźć w starym sprzęcie.
    linx
    Poziom 21  
    A przy pomiarach napięcia podłączyłeś kondensator wygładzający równolegle do wyjścia prostownika :?: Jak możesz to podłącz prostownik do akumulatora wpinając w szereg amperomierz, wtedy wszystko będzie jasne.
    andriej
    Poziom 20  
    Cytat:
    A przy pomiarach podłączyłeś kondensator wygładzający równolegle do wyjścia prostownika:?: Jak możesz to podłącz prostownik do akumulatora wpinając w szereg amperomierz, wtedy wszystko będzie jasne.

Kondensatora nie podłączałem. Teraz już chyba nie podłączę bo rozebrałem selenki i mam sam trafo :) ide szukac diody, a jutro kupię diody Schottky-ego
    Marcin_1972
    Poziom 18  
    Takie diody znaleźć można w zasilaczach w starym krajowym sprzęcie elektronicznym.
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze
    Nawet w wielu zabawkach z elektroniką i prawie w każdym sprzęcie elektronicznym znajdziesz taką diodę. Bardzo popularnie stosowane diody 1N4007 też są 1A.

Kolego jantrzu od kiedy to zastosowanie jednej diody zamiast pełnego mostka spowoduje obniżenie napięcia o połowę?
    andriej
    Poziom 20  
    Znalazłem takie diody BYP 680 100R takie mogą być ? czy mam szukać dalej? I diody IN 5408 któreś się nadają?
    linx
    Poziom 21  
    Koledze się chyba pomyliło to z efektywnym wykorzystaniem transformatora. Na jednej diodzie można uzyskać większe napięcie, ale tylko chwilowe a nie średnie.

Dioda 1N5408 ma maksymalny prąd 3A, jeżeli jego nie przekroczysz to się nadaje do prostownika. Nota : http://www.iele.polsl.pl/elenota/Fairchild/1n5408.pdf

BYP680R ma maksymalny prąd 5A, więc tymbardziej się nadają: http://www.iele.polsl.pl/elenota/CEMI/byp680_r_r74.pdf

Na przyszłość polecam www.elenota.pl :-)
    andriej
    Poziom 20  
    a łączyć według schematu co podałem w poście wyżej ? wykożystam diody IN5408 bo takich mam 4 sztuki.
    adams987
    Poziom 35  
    Możesz na próbę połączyć jedną i zmierzyć natężenie prądu ładowania (zmierz wcześniej napięcie przed podłączeniem prostownika na akumulatorze, by mieć porównanie dla ewentualnych innych pomiarów). Jeśli będzie mały prąd to wtedy zrób mostek, ewentualnie największy prąd powinieneś uzyskać przy dwóch diodach stosując prostowanie dwupołówkowe na dzielonym uzwojeniu wtórnym , które jak wynika ze zdjęć chyba masz.

Dodano po 7 [minuty]:

Ze zdjęcia nie wiem czy to na pewno jest uzwojenie dzielone a jeśli jest to może być 2x6,5V a nie 2x13V i w tedy prostownika dwupołówkowego na dwóch diodach już się nie zrobi - to tak sprostowanie do tego wyżej .
    Nie oglądasz meczu???
    andriej
    Poziom 20  
    Meczu nie oglądam, nie lubie nogi, wolę siatkę :) Ten prostownik miał możliwość ładowania 6V 1A, 6V 2,5A i 12V 2,5A więc myślę, że dlatego są takie wskaznia miernika.
    adams987
    Poziom 35  
    Uzwojenie dzielone , 2x 6v wiec albo jedna dioda albo mostek
    andriej
    Poziom 20  
    Wpiąłem diode tak jak na rysunku i pokazuje na mierniki 5.8 stałego :/
    adams987
    Poziom 35  
    No i tak ma pokazywać . Podłącz zamiast akumulatora kondensator typu 10-1000µF i pokaże Ci ponad 16V
    a jak podłączysz akumulator to zacznie go ładować. Sprawdź tylko dobrze + i minus byś dobrze podłączył akumulator.