Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytania o układ 4553 4543 i drgania styków

marrioo 18 Lis 2007 19:45 3539 5
  • #1 18 Lis 2007 19:45
    marrioo
    Poziom 9  

cześć, robie projekt na uczelni, w którym chciałem wykorzystać ten układ cmos (po jednej sztuce 4553 i 4543) fragment z załącznika i mam kilka pytań, na które szukam odpowiedzi...
    pytania o układ 4553 4543 i drgania styków
    - o co chodzi z kondensatorem 10nF w liczniku 4553, wiem że jest przyłączony do oscylatora w tym liczniku i pewnie steruje jego częstotliwością, ale nie wiem jaka funkcja tego oscylatora, czy chodzi o coś z wyświetlaniem??

- tranzystory (przełączają wyświetlacze tak?:) ), pytanie czy ich typ BC557 ma jakieś szczególne właściwości potrzebne w tym układzie??

- dla jakiego Vcc jest to zaprojektowane? czy jakbym zasilał to z baterii 9V to te rezystory 5,1k są ok??

i pytania z beczki elektronika ogólna:

- potrzeba mi przed tym licznikiem podzielić impulsy wejściowe przez 500 <wow> i pytanie jak to najlepiej zrobić na cmos'ie (myślałem może licznik 8bitowy CD40103b, nie wiem czy do kupienia ten układ, tylko ten jest w dól, ale w sumie obojętne);

- i drugie pytanie, bo impulsy wejściowe mają iść z kontaktronu i byłbym wdzięczny jeśli chodzi o jakieś sugestie związane z eliminacją drgań styków, w zasadzie wszystko: jak zrobić dla konkretnego czasu drgania i przykład;

z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam

• #2 18 Lis 2007 21:06
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Dla zmniejszenia ilości wyprowadzeń 4553zastosowano w nim multipleksowane wyświetlanie wyniku, tj. każda cyfra jest wyświeltlana jakiś czas a potem kolejne. Dzięki bezwładności oka wydaje się, że wszystkie są wyświetlane jednocześnie. Cały cykl wyświetlania 3 cyfr powinien być powtarzany częściej niż 20 razy na sekundę, by uniknąć wrażenia migotania cyfr.
    Ten kondensator określa częstotliwość taktowania układu multipleksowania (w karcie katalogowej

http://www.jaycar.com.au/images_uploaded/MC14553B.PDF

na stonie 4 u dołu tabeli masz podany wzór na częstotliwość (zmienia się z napięciem zasilania))

- tranzystory (przełączają wyświetlacze tak?:) ), pytanie czy ich typ BC557 ma jakieś szczególne właściwości potrzebne w tym układzie??

Tak, w układzie dla wyświetlaczy ze wspólną anodą muszą być typu PNP (do tego są sterowane stanem niskim z 4553) i mieć wystarczającą wytrzymałość prądową do użytych wyświetlaczy.

Cytat:
    - dla jakiego Vcc jest to zaprojektowane? czy jakbym zasilał to z baterii 9V to te rezystory 5,1k są ok??

No nie wiem, to ty projektujesz ten układ :). Rezystory muszą zapewnić nasycenie tranzystorów załączających anody wyświetlaczy.

W tym układzie bym zalecił sterowanie tego drugiego 4553 zgodnie ze schematem z załączonej karty katalogowej, bo ze względu na rozrzut parametrów układów przy pewnych warunkach oświetlenia możesz miec migotanie grup 3 cyfrowych wyświetlacza, ze względu na różne częśtotliwości multipleksowania.

http://www.jaycar.com.au/images_uploaded/MC14553B.PDF

Patrz schemat strona 7, gdzie taktujesz multipleksowanie z jednego scalaka (końcówka 3 układu z pracującym generatorem na 4 następnego scalaka) i masz dodatkowo 1 kondensator oszczędności :)

i pytania z beczki elektronika ogólna:

Cytat:
    - potrzeba mi przed tym licznikiem podzielić impulsy wejściowe przez 500 <wow> i pytanie jak to najlepiej zrobić na cmos'ie (myślałem może licznik 8bitowy CD40103b, nie wiem czy do kupienia ten układ, tylko ten jest w dól, ale w sumie obojętne);

40103 byłby najwygodniejszy, bo ustawiasz na nim podział na 250 i w szereg z nim dajesz 4013 jako dzielnik przez 2 i masz podział przez 500

Code:
    - i drugie pytanie, bo impulsy wejściowe mają iść z kontaktronu i byłbym wdzięczny jeśli chodzi o jakieś sugestie związane z eliminacją drgań styków, w zasadzie wszystko: jak zrobić dla konkretnego czasu drgania i przykład;

Możesz dać układ monostabilny wyzwalany tym kontaktronem, z ustawionym czasem np. 15-20 ms.

Można też dać filtr RC i bramkę Schmitta, możliwości jest wiele

• #3 18 Lis 2007 21:53
    marrioo
    Poziom 9  

no dzięki,
    mógłbyś powiedzieć jakie te rezystory miały by być dla 9Vdd albo jak to policzyć??
    mam problem ze znalezieniem tych elementow wszystkich w jednym sklepie, gdybys mógł polecić jakiś uniwersalny:)

• #5 19 Lis 2007 16:46
    marrioo
    Poziom 9  

a jakby to wyglądało, gdybym nie używał tego stabilizatora IC8 tylko Vcc=9V było by bezpośrednio do emiterów przyłączone?? czy te rezystory wtedy by pasowały, jak obliczyć je??

• #6 19 Lis 2007 17:00
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Problem byłby taki, że w miarę "umierania" baterii wyświetlacze zmieniałyby jasność, zmieniała by się prędkość multipleksowania (co w pewnych momentach mogło by się stać widoczne. Poza tym brak stabilizacji napięcia, przy multipleksowaniu i rosnącej z czasem rezystancji wewnętrznej baterii 9V mogłoby w pewnym momencie spowodować "dziwne" zakłócenia od skoków napięcia.
    Lepiej zostawić ten stabilizator.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo