Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz symetryczny dużej mocy

_prusak_ 18 Nov 2007 22:41 4470 8
 • #1
  _prusak_
  Level 23  
  Cześć. Zdobyłem ruski transformator o dosyć dużej mocy i wymiarach. Planuje zrobić na nim porządny zasilacz symetryczny do sprawdzania i uruchamiania układów oraz podłączania odbiorników samochodowych. Chciałbym żeby można było regulować napięcie oraz prąd. Transformator ten jest o tyle ciekawy że w zależności od rodzaju podłączenia uzwojenia na wejściu mogę uzyskać różne napięcia ( uzwojenie pierwotne jest dzielone). Czy może mi ktoś pomóc w realizacji tego pomysłu?? Najlepiej jakieś proste aczkolwiek dobre rozwiązania.
  To jest schemat tego transformatora pod ilością uzwojeń podałem przekrój w mm2 :
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  To trafo z da ci napięcia ok 2x16VAC/10ACA i 12VAC/4,5ACA. Zasilacz regulowany to na tym zrobisz do ok +/-16...18V/7A i będzie sie mocno grzać przy max prądzie.
 • #3
  Edek45
  Level 29  
  Ten transformator to dobry by był do mocnego prostownika do ładowania akumulatorów ponieważ dane uzwojeń wskazują na to że napięcia na uzwojeniu wtórnym to około 2*16V i 1*12V a na pierwotnym uzwojenie jest podzielone bo jedno uzwojenie jest na 110V a przy połączeniu szeregowym obu tych uzwojeń,220V(teraz 230V).
  Po za tym drut który podałeś to nie przekrój tylko średnica w mm.
  Trafo to ma przekrój rdzenia około 27cm kwadratowych i 450-500VA mocy.
  Można zrobić zasilacz i prostownik w jednym,tylko przy 12V to na uzwojeniu wtórnym prąd będzie wynosił przy maksymalnym obciążeniu 40A,nie wiem jakie urządzenie elektroniczne pożera tyle prądu.
 • #4
  _prusak_
  Level 23  
  Schemat przerysowałem z transformatora gdyż taki schemat na nim widniał. Tą średnice to ja tak zinterpretowałem być może to jest przekrój chociaż na wyjściu uzwojenie jest na tyle grube że nie koniecznie nie mam jak tego sprawdzić obecnie gdyż do domu wrócę za tydzień lub dwa. W każdym razie ma ktoś pomysł na zrobienie takiego zasilacza z regulacją napięć oraz prądów. Można by tez zrobić od razu układ do ładowania prostownika bo ten co posiadam juz ledwo żyje. :D no i wyprowadzić najpopularniejsze napięcia na stałe. Co sadzicie ?
 • #5
  fuutro
  Level 43  
  Prostownik z tego trafa będzie w sam raz, tak jak to zasugerował Edek45.
 • #6
  _prusak_
  Level 23  
  A jakieś rozwiazania układowe ktoś posiada które wykorzystają ten transformator w zasilaczu regulowanym ?? Troche szukałem na goole ale nie znalazłem nic co by było odpowiednie do tego transformatora. Szukam jakiegoś schematu zasilacza o regulowanym napięciu i prądzie wyjsciowym. Dodatkowo mogą być również na stałe wyprowadzone najczęsciej używane napięcia oraz układ do ładowania prostownika.
 • #7
  fuutro
  Level 43  
  Taki zasilacz da się zrobić, ale jeśli chcesz wykorzystać przy tym max wydajność to będzie spora moc strat rzędu 280W! Bardzo trudno wykonać taki zasilacz i to o dobrych parametrach.
  http://www.circuithut.com/index.php?/circuit/content/view/full/343
  http://bc107.republika.pl/projekty.html
  http://vss.pl/index.php?q=node/38 tylko rezystory R5 i R3 łącz z wyjściem zasilacza a nie z wyjściami stabilizatorów.
  http://elportal.pl/ea/stabilizatory.html
  http://www.google.pl/search?hl=pl&q=power+supply+schematic+&btnG=Szukaj+w+Google&lr=
  I tak jeszcze można długo. U Ciebie łatwo skompletować elementy bo napięcia zasilające są niskie, wyjściowe w sumie też będą.
 • #8
  _prusak_
  Level 23  
  A jakiś projekt zasilacza który miałby większy zakres np. 0d 0V do 40V..... ; 0 do kilku Amper
 • #9
  fuutro
  Level 43  
  Można to zrobić na elementach dyskretnych, ale z takim zakresem regulacji regulacji będą problemy w skrajnych warunkach pracy (zwarcie lub niskie napięcie na wyjściu i max prąd).