Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z układem cyfrowym

18 Lis 2007 22:50 1209 9
  • Poziom 15  
    Poniżej jest screan z workbencha. Prosty układ czasowy. Po co? Ma on wytworzyć dwa impulsy następujace po sobie, obydwa przesunięte między sobą.

Podłączyłem układ tak jak na schemiacie. Układ nie działa. Tzn. diody swieca mniej więcej w ten sposób:

Czy ktoś może mi powiedziec dla czego tak sie dzieje?
    Zastosowany układ to 7403 LS
    Czy do układów czasowych nie można stosowac bramek z otwartym kolektorem?
    Podejrzewałem że to może byc wina stałej czasowej, zmniejszyłem więc stopniowo wartośc potenjometrów. skutek był taki, że ta zmiana nic nie dawała, a gdy wartośc potecjometru była po niżej kilkuset Ω dioda praktycznie gasła.
  • Pomocny dla użytkowników
    Może użyj układów RC i bramek z wejściami Schmitta (CMOS 4093). W cmosach masz większe pole do popisu jeżeli idzie o wartości elementów.
  • Poziom 15  
    Nie chodzi o same wartości elementów, a o to, że nie mogę wyregulowac długości impulsu. Zaprojektowany układ powinien skracac czas impulsów, ale tego nie robi i nie mam pojęcia czemu?
    Narysuj jakoś normalnie schemat tego twojego układu, na oddzielnych bramkach i nie zasłonięty niczym, może w samej idei układu jest problem ?
  • Poziom 15  
    Proszę bardzo:

• Specjalista elektronik
    A te dwa impulsy mają na zmianę zaświecać diody LED?

PS. Dołączam trochę teorii na temat skracania i opóźniania impulsów
  • Poziom 15  
    W tych materiałach jest napisane, że dla czasów po wyżej mikrosekund trzeba stosowac bramki ze schmitem.
    Dalej nie wiem, jaki jest powód dla krorego nie można stosowac zwykłych bramek?

Dodano po 6 [minuty]:

Znalazłem o wiele prostrze rozwiązanie mojego problemu. chociaż w jednej gałęęzi generują sie dwa impulsy, to i tak spełnia moje wymagania:

• Specjalista elektronik
    dj.stachu napisał:
    W tych materiałach jest napisane, że dla czasów po wyżej mikrosekund trzeba stosowac bramki ze schmitem.
    Dalej nie wiem, jaki jest powód dla krorego nie można stosowac zwykłych bramek?

Dlatego ze wolne zbocze narastające na wejściu powoduje blednę działanie bramki. (wielokrotny przerzut)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4351326#4351326
  • Poziom 15  
    ok, dzięki Jony
    Uważam temat za zamknięty
    Ogólnie, to nie obciąża się wyjść bramek pojemnościami jak na pierwszych schematach.

Do skracania impulsów używa się układów różniczkujących: szeregowy kondensator i rezystor do masy. Rezystor musi być tak dobrany by w stanie ustalonym na wejściu logicznym elementu był wymuszony stan 0.