Na początek powiem że są to super uproszone obliczenia.
I przyjmujemy
Hfe=150 (grupa B lub 25 dla BC337)
Ube=0.65V i
Uzas=12V
Zaczynamy od końca.
Czyli od przyjęcia jakieś wartości
Rc2.
Wiadomo
Rc2 powinna być mniejsza lub równa
Ro.
Ja przyjąłem
Rc2=Ro/10=510Ω
Teraz prąd kolektora
Ic2. Dla uzyskania dużej amplitud napięcia na
Ro przyjąłem
Ic>Uwymni/Ro=490uA
Czyli ostatecznie decydujemy się na
Ic=0.5Uzas/Rc2=6V/510=11.7mA (standardowy wybór)
Teraz wybieramy
Re2
Re2=(0.7V...3V)/Ic=1V/11.7mA=85=82Ω
Napięcia na bazie T2
Ub2=Ube+Ic2*Re2=1.6V
Prąd bazy T2
Ib2=Ic/Hfe=11.7mA/150=78uA
Prąd płynący przez dzielnik
Idz (R4, R5) powinien być znacznie większy niż
Ib2.
Ja przyjąłem 5 razy.
Idz=5*78uA=400uA
R5=Ub2/Idz=1.6V/400uA=4K=3.9KΩ
R4=(Uzas-Ub)/(Idz+Ib2)=11.35V/478uA=23K=22KΩ
Obliczmy przybliżone wzmocnienie T2
Ku2=(Rc||Ro)/Re2=5.6V/V
I rezystancje wejściową
Rwe2=(R4||R5)||(hfe*Re2)=2.6KΩ
Teraz czas na rezystory w T1.
Rc1=Rwe2/10=260Ω
To trochę mała wartość dlatego godzę się na zmniejszenie wzmocnienia i pryzmuje
Rc1=2.2KΩ i URc1=4V
Co daje
Ic1=4V/2.2K=1.8mA=2mA
I teraz wartość rezystora
Re1 decyduje o wzmocnieniu układu.
I tak dla
Kusk=38dB=80V/V
Wzmocnienie stopnia z T1 powinno być większe od.
Ku1≥Kusk/Ku2=80/5.6=14.2V/V (większe dlatego że nie znamy jeszcze wpływu Rg)
Czyli
Re1 musi być mniejsze niż
Re1<(Rc1||Rwe2)/Ku1=1.2K/14.2=84Ω
Co by dało
Rwe1 ok. 12KΩ (hfe*84)
Co oznacza ze
ku1 musi być równe ok.
18V/V=20V/V (dajemy sobie zapas bo dalej nie uwzględniliśmy wpływu Rg na wzmocnienie ku1=14.2/[Rwe1/(Rwe1+Rg))
Czyli ostatecznie
Re1=(Rc1||Rwe2/Ku1)-re=(1.2K/20)-26mv/Ic1=60-(26mV/2mA)=47Ω.
Re1=47Ω
R1+R2=(Uc-Ub)/Ib=(8V-0.75V)/13.3uA=545KΩ
R1=R2=545K/2=270KΩ
Rwe1=270K||(hfe*60)=8.7KΩ
I sprawdzamy czy Kusk całości mieści się w normie
Kug=Rwe1/(Rwe1+Rg)=0.7V/V (wpływ Rg na wzmocnienie)
Ku1=20V/V
Ku2=5.6V/V
Kusk=0.7*20*5.6=78.4V/V=37.8dB ( mieścimy się w normie )
I na tym kończymy obliczania wartości rezystorów.
Zostały tylko kondensatory.
I tak dla
Fd=20Hz
Cg1=0.16/[F*(Rg+Rwe1)]=680nF
C1=0.16/(F*R1||R2)=100nF (kondensator ten usuwa napięciowe-równoległe sprzężenie zwrotne dla składowej zmiennej)
C2=0.16/[F*(Rc1+Rwe2)]=2.2uF
C3=0.16/[F*(Rc2+Ro)]=2.2uF
Ostateczny schemat wygląda tak
Teraz wystarczy zbudować model i sprawdzić czy wszystko się zgadza z obliczeniami i w razie czego skorygować wartości.
Pspice podaje Kusk=80V/V=38dB
Rwe=Rwe1=10KΩ
Rwy=Rwy2=510Ω
Fd=26Hz
I co takie to trudne?
Tak samo przerobienie stopnia z T2 na sprzężenie z kolektorem jak i usuniecie C1 jest zadaniem banalnym, tak samo jak dobór rezystora miedzy bazą a kolektorem T2, skoro znamy wszystkie dane potrzebne do obliczeń.
R4+R5=(Uc-Ub)/Ib=56K
No i wystarczy przeliczyć kusk które wyniesie ok. 90V/V =39dB(dominuje sprzężenie prądowe przez Re i zmieniły sie Rwe=[Rb*(hfe*Re)]/(Hfe*Rc+Rb); Rwe1=6.4K jak i Rwe2=4.6K i dlatego ku sie zmieniło)
Teraz pokaż swoje obliczenia, to zobaczymy gdzie robiłeś błąd.
Chodź zdaje sobie sprawę z tego ze twój sposób jest pewnie całkiem inny.
A tu przydatne wzory
http://qe.ita.pwr.wroc.pl/~zue/laboratorium/w...zystorowe/wzory_wzmacniacze_tranzystorowe.pdf
Zdjęcia dołączysz tu i wstaw linka
https://obrazki.elektroda.pl/